Poniedziałek 23 Czerwca 2025r. - 174 dz. roku,  Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.06.25 - 20:35     Czytano: [159]

Dział: Głos Polonii

Msza za Ojczyznę





Z uroczystej Mszy św. za Ojczyznę w kościele Św. Trójcy 4 maja godz. 11tej. Z obchodów 234 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w Chicago.

W dniu 4 maja o godz. 11-tej odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę jak co roku przez wszystkie lata, organizowana na drugi dzień po paradzie konstytucji 3 majowej w Polskiej Misji Duszpasterskiej Trójcy Świętej w Chicago. W imię Ojczyzny "Bóg Honor Ojczyzna", z podziękowaniem Bogu za Ojczyznę. W tym roku podzielono Polonię na dwoje: północ i południe, dwie msze o tej samej godzinie w różnych miejscach w Lamont i na Trójcowie. Ja byłam w Polskiej Misji Duszpasterskiej Trójcy Świętej w Chicago, gdzie wszystko się zaczęło, jak sięgniemy do korzeni polskości i patriotyzmu. Polacy zbudowali ten przepiękny kościół, katedralny, który jest wieloetniczną misją w północno-zachodniej części Chicago, z mszą św. w języku polskim dla polskich imigrantów.
Nadzór klerycki sprawuje Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Kościół został konsekrowany w 1909 roku i poświęcony Trójcy Świętej.

Z Historii Trójcowa.
"Parafię św. Trójcy w Chicago utworzyli polscy imigranci, pochodzący, głównie z Pomorza, Wielkopolski i Śląska. Zbudowali w 1869 roku, kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, który nie mieścił napływającej ludności. W 1873 roku zbudowano, w pobliżu kościół Św. Trójcy, jako filę parafii św. Stanisława Kostki, nad którą, opiekę duszpasterską sprawowało Zgromadzenie Zmartwychwstańców. Trzy lata później kościół został zamknięty. Po roku, władze kościelne udzieliły pozwolenia na odprawianie mszy św., do czasu uregulowania statusu kościoła św. Trójcy. Po śmierci ks. Mielcusznego, w 1881 kościół zamknięto. Po raz trzeci kościół otwarto w 1889 roku, ale tylko na kilka miesięcy. W 1893 roku utworzono odrębną parafię i powierzone ją księżom z Zakonu Kanoników Świętego Krzyża, odtąd zaczął się prawdziwy rozwój parafii św. Trójcy. Była to prężna parafia, skupiająca liczną Polonię, usytuowana w tzw. "Trójkącie Polskim".
W 1975 roku, parafię opuścili księża z Zakonu Kanoników Świętego Krzyża. Od tej pory, do 1986 roku, parafia należała do Zgromadzenia Zmartwychwstańców. Księża Zmartwychwstańcy odeszli z parafii w a "Trójcowo", odrodziło się ponownie w 1987 roku, za sprawą kardynała Josepha Bernardina, który utworzył w tym kościele Polską Misję Duszpasterską Trójcy Świętej. Duszpasterstwo misji zostało powierzone księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Od tej pory kościół św. Trójcy stał się Katedrą dla Polonii chicagowskiej. Wielką pomoc dla parafii ofiaruje, od 1989 roku, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.



W tej pięknej katedrze z banerem biało czerwonym z napisem Bóg Honor Ojczyzna po prawej stronie głównego ołtarza, z pięknie przystrojonymi ołtarzami, 4 maja 2025 roku odbyła się msza koncelebrowana przez ks. Robert Będziński SCh Dyrektor Misji i ks. Wiesław Wójcik SCh Asystent, koordynator księży Chrystusowców na całym świecie. Warto podkreślić, iż księża chrystusowcy zostali odznaczeni złotym krzyżem zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, jak również otrzymali flagę z rąk Prezydenta.

Do Katedry Św. Trójcy przyszli wierni patriocie, aby podziękować za opiekę jaką Św. Trójca obdarza Naród Polski na emigracji i w kraju.
Na rozpoczęcie mszy świętej zagrała orkiestra dęta działająca przy katedrze Św. Trójcy. Eucharystię uświetniły śpiewy chóru i scholii. Wnętrze świątyni pięknie przygotowane na wniesienie sztandarów i przybycie Polonii do Świętej, aby wspólnie modlić się za Ojczyznę.
Wprowadzono sztandary:
Jako pierwszy sztandar polskiej szkoły Trójcy Świętej z delegacją młodzieży, następnie sztandary ZKP:
- Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa, sztandarowy Władysław Mucek z żoną Marią.
- Klub Pojawian, sztandarowy Kazimierz Szymański, Łucja Stretowska, Alina Szymczyk w strojach regionalnych.
- Towarzystwo Parafii Strzelce Wielkie Piotr Oleksy z dziećmi w strojach regionalnych,
- Klub Brzeziny Jan Longosz z żoną Marią, Maria Majchrowski
- Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago
- II Dama Królowej Parady Patrycja Niźnik
- Poland From Poland,
- organizacje Polonijne, zespół pieśni i tańca Lajkonikw strojach regionalnych, członkowie Zarządu ZKP; Maria Majchrowska, długoletnia działaczka i II vice prezes Związku, członkini Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyń 1940 w Chicago, Maria Woźniczka sekretarz korespondencyjny, Alina Szymczyk IV vice prezes (ZLP im.JP II w Chicago).
- młodzież z polskiej sobotniej szkoły przy kościele Św. Trójcy,
rodziny z dziećmi.

Homilię wygłosił ks. Wiesław Wójcik SCh Asystent, koordynator księży Chrystusowców na całym świecie. Była to niezwykłą Homilia, wszyscy ukradkiem ocierali łzy, również ks. Wiesław głoszący Homilię.
W tej niezwykłej Homilii znalazły się najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Było to niezwykłe przeżycie, cudowna lekcja historii, patriotyzmu i wiary.

Ksiądz przypomniał najważniejsze wydarzenia poczynając od;
Chrztu Polski w 966 r. ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju, które miało ogromny wpływ na przyszłość państwa.
Koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 r.
Bitwa pod Grunwaldem, rok 1410, które wyniosła dynastię Jagiellonów na szczyt ówczesnych sił w polityce. Ponadto, pokonanie zakonu krzyżackiego umocniło obraz silnej Polski na arenie międzynarodowej. Polscy rycerze idąc do walki śpiewali Bogarodzice.
Kolejnym wydarzeniem była obrona klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie późną jesienią w listopadzie - grudniu w 1655 r. przed Szwedami, podczas pamiętnego "Potopu", zajęła i zajmuje w świadomości narodu polskiego miejsce wyjątkowe.
To Maryja w obrazie Jasnogórskiej Pani Królowa Polski czuwała nad naszym narodem, podkreślił mówca.

A potem był 1 kwietnia 1656 r. w czasie potopu szwedzkiego, król Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył śluby lwowskie w sobotę, na 8 dni przed Niedzielą Palmową.

Jan Kazimierz przeniósł obraz do katedry lwowskiej, umieścił w głównym ołtarzu i w obecności nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając Maryję Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza był św. Andrzej Bobola SI.

Polacy byli oddani i wierni Maryi odnosili znaczące zwycięstwa, mówił ksiądz, odsiecz wiedeńska z 12 września 1683 roku, na przedpolach Wiednia została stoczona bitwa pomiędzy połączonymi siłami polsko-niemiecko-austryjackimi pod dowództwem Króla Polski Jana III Sobieskiego, a wielką armią turecką pod wodzą Wielkiego Wezyra Kara Mustafy. Bitwa zakończyła się klęską armii tureckiej, która przestała być zagrożeniem dla Europy. Tego samego dnia Król Jan III Sobieski napisał w nocy dwa listy: jeden do Papieża Innocentego XI zaczynający się słowami: "Przybyłem, zobaczyłem i Bóg zwyciężył", drugi zaś do swojej ukochanej żony, Królowej Marysieńki: "Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony, dał zwycięstwo i siłę naszemu narodowi, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały", przypomniała ksiądz.

A potem trudne czasy, rozbiory - 1772 do 1795 rok, walczący powstańcy, insurekcja kościuszkowska, której nie wolno nam zapomnieć podkreślił ks. Wiesław. Polska skłócona, straciła niepodległość na długie 123 lat. Rozbiory zapoczątkowały okres, który mógł spowodować zupełne zlikwidowanie naszego narodu. Na szczęście tak się nie stało. Potem przyszła wolność, odzyskanie niepodległości przyszło 11 listopada 1918 roku. Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku zwana Cudem nad Wisłą była znacząca z perspektywy historycznej. Do tej pory uznaje się ją za moment zatrzymania komunistycznej rewolucji, która mogłaby spróbować wyrządzić spore zamieszanie w zmęczonej, powojennej Europie.
Przybyli na Eucharystię ocierali ukradkiem łzy, słuchając księdza, który również mówiąc ocierał łzy. Ta przepiękna Eucharystia trwała 2 godziny.
Nasuwają się słowa (Homilia Sopot, 1999 r.)
Św. Jana Pawła II, Pielgrzymka do Polski, 1991
"To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczeć!"
Na zakończenie mszy zostały odnowione śluby do Matki Najświętszej Królowej Polski, Jasnogórskiej Pani, ks. Wiesław Wójcik SCh. Czytał słowa ślubowania, a zebrani klęcząc odpowiadali; Przyrzekamy.

Alina Szymczyk
Foto; archiwum

       

       

     



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Czerwca 1985 roku
Katastrofa indyjskiego samolotu pasażerskiego Jumbo-Jet. Zginęły 392 osoby.


23 Czerwca 2016 roku
W Wielkiej Brytanii odbyło się referendum ws wyjścia z Unii Europejskiej. Za wyjściem było 51.9% głosujących. Frekwencja 72.2%


Zobacz więcej