Poniedziałek 23 Czerwca 2025r. - 174 dz. roku,  Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.05.25 - 17:28     Czytano: [193]

Krzemionki Opatowskie


Rezerwat neolityczny

Na obszarze rezerwatu krzemionkowskiego, od wielu lat znajduje się kopalnia krzemienia pasiastego, która intensywnie była wykorzystywana w latach 3700 -1700 p.n.e. W czasie trwania epoki neolitu, minerał ten wydobywany był przez ludność należącą do kultury pucharów oraz kultury amfor kulistych. Kopalnia ta należała niegdyś do jednej z najważniejszych w Europie, dającej największy miesięczny urobek.

Wycieczka Naszej Redakcji


Kopalnie krzemienia w dzisiejszych Krzemionkach Opatowskich, zostały odkryte w 1922 roku, przez polskiego naukowca, specjalizującego się w zakresie geologii Jana Samsonowicza. Zlokalizowano w niej przeszło 700 szybów, połączonych ze sobą siecią rozchodzących się promieniście chodników. Przeciętna głębokość wspomnianego szybu, wynosi około 8 metrów, natomiast maksymalna jej długość wynosi 11 metrów. Tyle też wynosi jej średnica, a szerokość chodników dochodzi nawet do 0,7 metra.

Niska temperatura

Jak ustalono, z powodu panującej tam niskiej temperatury, robotnicy poszukujący krzemienia musieli być ubrani w ciepłe zwierzęce skóry i bawełniane krajnie, które były podobne do stosowanych dawniej onuc. Twarze tych robotników, były pomalowane czerwoną farbą, by tym sposobem według ich pogańskich wierzeń odstraszyć czyhające na nich złe siły. Według ich wierzeń, poprzedniego dnia robotnik dla zapewnienia sobie sporego urobku, musiał pić dużo kobylego mleka i jeść tylko posiłki wegetariańskie. Jego żona natomiast, zmuszona była zanieść pod posąg boga Amona i Ohiwa, świeże kwiaty i chleb kukurydziany, aby prosić ich o łaskę dla pracującego pod ziemią męża.

Filary i stemple

W chodnikach tych, odnaleziono pobudowane tam przez robotników filary i solidne stemple stropowe. Na powierzchni jej, odkryto zaś pozostałości prymitywnego warsztatu człowieka pracującego w tamtym okresie, w którym obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się też nieliczne rysunki wykonane przy pomocy kawałków węgla drzewnego. Jak podają zapiski historyczne, przed przystąpieniem do pracy, chodniki te skrapiano obficie mlekiem kozim, aby jak wierzono pilnujący tych pokładów górniczych bożek Amido, pozwalał długo pracować tam górniczej braci.

Gdzie porastał las

Po okresie intensywnego wydobycia neolitycznego wspomnianego minerału, tereny krzemionek przez długi czas zarastał las. Dzięki temu ślady naszej prahistorii nie zostały zniszczone przez człowieka współczesnego. Dopiero w 1931 roku, powstała tutaj pobliska wieś o nazwie Kolonia Krzemionki, a z jej budową nastąpił wyręb lasów i odkrycie wspomnianych wcześniej unikatowych wyrobisk górniczych.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Czerwca 1818 roku
Odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki w Krakowie.


23 Czerwca 1943 roku
Na Zamojszczyźnie rozpoczął się drugi etap akcji wysiedleńczo-pacyfikacyjnej.


Zobacz więcej