Sobota 22 Marca 2025r. - 81 dz. roku, Imieniny: Bogusława, Jagody
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 27.01.25 - 19:45
Czytano: [335]
Spotkanie w Dąbrowie Tarnowskiej
Niezwykłe spotkanie w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej 16 stycznia 2025 r.
Małe, przytulne salki w których przebywali uśmiechnięte kobiety i mężczyźni, którzy witali nas już od drzwi. Paulina Cygan sprawczyni tego jakże miłego spotkania wraz s dyr. panem Przemysławem Śliwą, jak również innymi terapeutkami oprowadziły nas po salach, gdzie odbywają się zajęcia. Miałam wrażenie, że każdy z uczestników chciałby nam uchylić kawałek nieba.
W ramach zajęć terapeutycznych miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z niezwykle wrażliwymi niepełnosprawnymi, wraz z członkiem teatru "Rzepicha" z Chicago Ryszardem Szymańskim. Był to dla mnie wyjątkowy czas, bowiem mogłam podzielić się doświadczeniami mojej 28 letniej działalności na emigracji w Chicago. Opowiedziałam o bogatej działalność Polonii od ponad 120 lat, o ZKP, którego jesteśmy członkami; ZLP im. Jana Pawła II i Teatrze "Rzepicha", pracujących z potrzeby serca, pro publiko bono. Starałam się przybliżyć to co jest ważne dla Polaków na emigracji, a więc Ojczyzna, wiara, tradycja, patriotyzm, bez którego stajemy się ubodzy. "Tyle wolności ile własności" mawiał trzykrotny Premier RP Wincenty Witos, takiego człowieka potrzebuje nasza Ojczyzna, żeby zadbał o rolnictwo, co oznacza życie Narodu. Każdy rząd dbający o suwerena, postępuje odpowiedzialnie, dba o rolnictwo, przemysł, bezpieczeństwo, zdrowie i naukę młodzieży, w której jest nadzieja na przyszłość.
Historia, patriotyzm, wiara, poezja, tradycja naszych ojców mają dla mnie ogromne znaczenie, starałam się przekazać jakże cudownym słuchaczom, jak ważna jest dla nas Ojczyzna.
Muszę przyznać, że podopieczni WTZ, słuchali wypowiedzi z zainteresowaniem. To spotkanie było dla mnie kolejnym doświadczeniem, a zarazem potwierdzeniem, że żyją wśród nas ludzie, którzy potrzebują dużo serca, zrozumienia i znajdują je właśnie w ośrodku terapeutycznym.
Po serdecznym powitaniu przez dyr. WTZ pana Przemysława Śliwę, a spotkanie poprowadził muzyk pan Leszek Krzemiński, instruktor terapii zajęciowej w pracowni muzycznej.
Pan Leszek wraz z podopiecznymi przygotował kolędy, z zespołem muzycznym "GoldenBoys". Na organach zagrali podopieczni: Mateusz Bielat i Dariusz Świerczek, śpiewała - Barbara Gadziała, Tomasz Zawada zaprezentował swój wiersz o Św. Janie Pawle II.
Warto kilka słów poświęcić osobom, które sprawiają, że niepełnosprawni czują się dowartościowani i potrzebni. Trzeba dodać, że oprócz niesprawności, ci ludzie mają marzenia, które realizują pod czujnym okiem terapeutek o wielkim sercu i pogodzie ducha, dlatego trzeba o nich mówić i dziękować im za ich ogromną pracę.
Ośrodek zatrudnia terapeutów wspomniana; Paulina Cygan, Paulina Burzec-Burak, obie panie prowadzą również zajęcia z teatroterapii. Z ich inicjatywy powstała grupa teatralna WTZ DT, która działa od 2 lat przy współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury, oraz tutejszym dyrektorem Pawłem Chojnowskim. Tu muszę się pochwali, że miałam przyjemność oglądać premierę "Kabaretu na Jednej Nodze" w wykonaniu grupy teatralnej WTZ DT, która miała miejsce w maju 2024r. w Dąbrowskim Domu Kultury.
Ważną rolę odgrywa Katarzyna Szostak-Wójtowicz - terapeutka, plastyczka w ośrodku wiszą na ścianach piękne, barwne prace, wyklejanki, malowane obrazy, oraz różne figury przestrzenne.
18 grudnia 2024r Warsztaty obchodziły jubileusz 20-lecia działalności i przy tej okazji nastąpiło uroczyste otwarcie Filii WTZ, która mieści się w Stajni Koni Cugowych w Brni. Powstały tam 2 dodatkowe pracownie, w których terapie będzie mogło odbywać kolejnych 10 osób.
Historia WZT
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęły swoją działalność 1 grudnia 2004 roku, ale uroczyste otwarcie nastąpiło 23 grudnia 2004 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej powstały z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń". Są one odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) realizują zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości.
Uczestnikami Warsztatów w Dąbrowie Tarnowskiej jest 35 osób, które biorą udział w zajęciach terapeutycznych w siedmiu pracowniach: techniczno-rolniczej, muzycznej, gospodarstwa domowego, plastycznej, informatycznej, higieny życia i profilaktyki zdrowia. Ponadto są objęci pomocą psychologiczną, logopedyczną oraz uczestniczą w zajęciach rehabilitacji medycznej.
W poszczególnych pracowniach Warsztatu, przy stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej doskonali się umiejętności uczestników, rozwija ich psychofizyczne sprawności niezbędne w pracy oraz kształci podstawowe zdolności zawodowe, których znajomość może w przyszłości pomóc uczestnikowi w znalezieniu zatrudnienia. Głównym zadaniem Warsztatu jest rehabilitacja zawodowa i społeczna podopiecznych, pod fachowym okiem instruktorów, która umożliwi im zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości w społeczeństwie - opowiedziała mi pani Paulina Cygan.
Instruktorzy Terapii Zajęciowej:
Paulina Burzec-Burak - pracownia gospodarstwa domowego
Leszek Krzemiński - pracownia muzyczna
Paulina Lipowicz - pracownia plastyczna
Katarzyna Szostak-Wójtowicz - pracownia plastyczna, logopeda
Sylwia Przytuła - pracownia higieny życia i profilaktyki zdrowia
Paulina Cygan - pracownia informatyczna
Eryk Fido - pracownia techniczno-rolnicza
Pięknie dziękuję za spotkanie, czułam się jakbym odwiedziła cudowną rodzinę, ludzi o anielskim sercu. Gratuluję dyrektorowi WTZ wraz z załogą, a szczególnie terapeutom, którzy realizują marzenia Niepełnosprawnych, w różnych dziedzinach życia. Życzę wiele satysfakcji wypływającej z pracy, której nie da się ocenić wynagrodzeniem, niech ten uśmiech pozostanie z Wami i Waszymi Podopiecznymi przez wszystkie dni. Szczęść Boże. Z życzeniami serdeczności od ZLP im. J.P II i Teatru "Rzepicha".
Alina Szymczyk prezes ZLP im. Jana Pawła II
i Ryszard Szymański członek Teatru z Chicago.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
22 Marca 1925 roku
Otwarto skocznię narciarską Wielka Krokiew w Zakopanem
22 Marca 1957 roku
Urodził się Jacek Kaczmarski, polski muzyk i poeta, kojarzony z etosem I Solidarności oraz stanem wojennym (zm. 2004)