Piątek 6 Grudnia 2024r. - 341 dz. roku, Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 01.11.24 - 21:43 Czytano: [142]
Dział: Godne uwagi
Uroczystość Wszystkich Świętych
- historia święta i jego znaczenie
Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, jest dniem poświęconym uczczeniu wszystkich świętych - zarówno tych znanych z imienia, jak i niezliczonych anonimowych wiernych, których życie również przyniosło owoce świętości. Historia tego święta sięga początków chrześcijaństwa, gdy pierwsi wierni gromadzili się, aby uczcić pamięć męczenników w dniu ich śmierci, często w miejscu ich męczeństwa.
Początki kultu męczenników
Zwyczaj wspólnego upamiętniania męczenników, którzy oddali życie za wiarę tego samego dnia, stał się naturalnym elementem praktyk wczesnochrześcijańskich. Jednak pod koniec III wieku, w wyniku krwawych prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana, liczba chrześcijańskich męczenników wzrosła tak bardzo, że upamiętnienie każdego z osobna było niemożliwe. W odpowiedzi na tę sytuację Kościół podjął decyzję o ustanowieniu jednego dnia, w którym wspólnie czczono by pamięć wszystkich męczenników.
Początkowo dzień ten poświęcony był wyłącznie męczennikom, a także świętemu Janowi Chrzcicielowi, uznawanemu za Prekursora Męczeństwa. Z czasem jednak, wraz z rozwojem formalnego procesu kanonizacji, do grona tych czczonych w dniu Wszystkich Świętych dołączyły inne postacie Kościoła uznane za święte.
Poświęcenie Panteonu jako miejsca kultu chrześcijańskiego
W VII wieku papież Bonifacy IV podjął przełomową decyzję dotyczącą tego święta. W roku 609 lub 610 nakazał przewiezienie 28 wozów z relikwiami męczenników do rzymskiego Panteonu, starożytnej świątyni pogańskiej. 13 maja tego roku papież poświęcił Panteon jako kościół chrześcijański, nadając mu nowe wezwanie - Najświętszej Maryi Panny oraz Wszystkich Męczenników. Dzięki temu Panteon przestał być miejscem pogańskiego kultu, stając się świętym miejscem dla chrześcijan. Pod świątynią pochowano relikwie, aby "pamięć wszystkich świętych mogła być w przyszłości czczona w miejscu, które wcześniej było poświęcone kultowi nie bogów, ale demonów" - napisał benedyktyn, Beda Czcigodny.
Rozwój uroczystości Wszystkich Świętych
Od chwili poświęcenia Panteonu jako kościoła, dzień czci męczenników stał się regularnym i uroczystym świętem w Kościele. Na początku VIII wieku papież Grzegorz III poświęcił wszystkim świętym specjalną kaplicę w Bazylice św. Piotra w Watykanie, a 1 listopada wyznaczył dniem ich święta dla diecezji rzymskiej. Sto lat później, w 837 roku, papież Grzegorz IV poszedł o krok dalej, rozszerzając obchody na cały Kościół powszechny.
Znaczenie święta w Polsce
W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy i świętem obowiązkowym w Kościele katolickim. Dzień ten jest czasem modlitwy i wspomnień, podczas którego Polacy licznie odwiedzają cmentarze, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach bliskich oraz modlić się za tych, którzy odeszli.
Obchody Wszystkich Świętych mają przede wszystkim wymiar religijny, ale również społeczny, stając się ważnym momentem w kulturze, który przypomina o wspólnocie wiernych zmarłych i żyjących oraz o nadziei na życie wieczne.
Przeczytaj o świętych:
- Św. Józef
- Święci Piotr i Paweł
- Św. Maksymilian Kolbe
- Św. Tereska od Dzieciątka Jezus
- Św. Ojciec Pio z Pietrelciny
- Św. Franciszek z Asyżu
- Św. Teresa z Avili
- Św. Benedykt z Nursji
- Św. Jan Ewangelista
- Św. Tomasz Apostoł
- Św. Rita
- Św. Tomasz z Akwinu
- Św. Bernadetta Soubirous
- Św. Jan Bosko
- Św. Franciszek Salezy
- Św. Józef Sebastian Pelczar
- Św. Mikołaj
- Św. Felicyta
- Św. Wincenty a Paulo
- Św. Stanisław ze Szczepanowa
- Święci Cyryl i Metody
- Św. Bernard z Clairvaux
POLSKA KATOLICKA
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
W dniu Narodowego Święta Niepodległości
To święto przypomina nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Jest darem, ale i zadaniem, które wymaga stałego zaangażowania. Dziś, w obliczu globalnych zagrożeń i kryzysów, musimy pozostać zjednoczeni...
11.11.24 - 11:45 | Czytaj więcej
06 Grudnia 1953 roku
Zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta (ur. 1905)
06 Grudnia 1916 roku
Powstanie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego.