Poniedziałek 13 Stycznia 2025r. - 13 dz. roku, Imieniny: Bogumiła, Bogumiły, Weroniki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 29.10.24 - 13:59 Czytano: [199]
Dział: Śladami naszych przodków
Komisja Edukacji Narodowej
Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca
KEN, to w osiemnastym wieku centralny organ władzy oświatowej w Polsce. Był on zależny od polskiego Sejmu i króla. Powołano go do istnienia w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przez Sejm Porozbiorowy w dniu 14 października w roku 1773, rzecz jasna na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do dziś ten dzień jest obchodzony w Polsce jako Dzień Nauczyciela.
Ówczesna władza oświatowa
Komisja Edukacji Narodowej, jak wiemy z kart historii, była pierwszą w Polsce i na Starym Kontynencie, władzą oświatową o charakterze ministerstwa. Komisję tą, powołano głównie dlatego, że edukacja podstawowa i średnia ówczesnej młodzieży były w naszym kraju wadliwie prowadzone przez zakon jezuitów. Taki sposób edukacji nakierowany był na kształcenie dzieci w zakresie teologii katolickiej i to w dodatku w języku łacińskim. Inne przedmioty były traktowane podrzędnie. System ten cechował rzecz jasna konserwatyzm i nietolerancję wobec innych wyznań.
Rozwiązanie zakonu
W 1773 roku, nareszcie wspomniany zakon został rozwiązany przez ówczesnego papieża Klemensa. W naszym kraju, znającym już pierwszy rozbiór, groziło to upadkiem edukacji. Komisja powstała na mocy stosownej uchwały Sejmu i przejęła jednocześnie dawne majątki nie istniejącego już zakonu.
Skład komisji
Pierwszy skład Komisji liczył 8 osób. W tym 4 senatorów i 4 posłów reprezentujących Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. Pierwszym jej prezesem został biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. On to dokonał wielu nadużyć finansowych w szkołach litewskich, zatem w dość niedługim czasie został usunięty z zajmowanego stanowiska. Najbardziej zasłużonymi członkami KEN-u byli posłowie wywodzący się z magnackich rodzin, a byli to Adam Czartoryski, Joachim Chreptowicz, Ignacy Potocki oraz Andrzej Zamoyjski. W pierwszym składzie tej Komisji był biskup płocki Michał Poniatowski, a także Antoni Poniński i August Sułkowski.
Protektorat króla
Dzięki protektoratowi króla Poniatowskiego, Komisja Edukacji Narodowej miała zupełną swobodę działań. Eksperci pod przewodnictwem Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich. Najniższym stopniem były znane już wcześniej szkoły parafialne przeznaczone dla niższych stanów społecznych. Pośrednim szczeblem edukacyjnym były państwowe szkoły powiatowe, gdzie uczyły się dzieci z rodzin szlacheckich. Otwarto też dla najzdolniejszej młodzieży ze stanów niższych, dwa uniwersytety w Wilnie i Krakowie.
Towarzystwo Ksiąg Elementarnych
W ramach zaistniałej w osiemnastowiecznej Polsce reformie edukacji podstawowej, stworzono Towarzystwo Ksiąg Elementarnych. Ono to opracowało pionierskie podręczniki wymagające niejednokrotnie stworzenia polskiej terminologii, która do dzisiaj jest podstawą nazewnictwa stosowanego w naukach ścisłych. Do roku 1780 język polski nie był osobnym przedmiotem nauczania, stał się on nim dopiero dzięki pracom Komisji Edukacji Narodowej.
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
13 Stycznia 1915 roku
W wyniku trzęsienia ziemi w regionie Abruzzów we Włoszech zginęło około 29,5 tys. osób.
13 Stycznia 1801 roku
Urodził się Ignacy Domeyko, polski geolog i mineralog, badacz Ameryki Płd, przyjaciel A. Mickiewicza (zm. 1889)