Niedziela 16 Marca 2025r. - 75 dz. roku, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 16.10.24 - 20:07
Czytano: [438]
Dział: Głos Polonii
Patriotyczna biesiada
"To jest moja matka, ta Ziemia!
To jest moja matka, ta Ojczyzna"
- JP II
To przesłanie biesiady literacko - muzycznej, która odbyła się 5 października o godzinie 18 tej w Sali ZKP w Chicago.
Wszystkie nasze spotkania rozpoczynamy modlitwą, zawsze prowadzi nasz opiekun duchowy o. Marek Janowski jezuita, który wspiera nas modlitwą, słowem i obecnością. Tego dnia nie mógł być z nami, dlatego musieliśmy sami poprowadzić modlitwę.
Biesiadę rozpoczęliśmy modlitwą ks. Jerzego Popiełuszki za Ojczyznę. Jerzy Kowaleski odczytał swoją modlitwę napisaną kilka miesięcy wstecz. Po odczytaniu kilku zdań z modlitwy św. Jana Pawła II w której Ojciec święty powierzył nas i ojczyznę Bogu, oto urywek:
"Pomóż nam kochać to, co ojczyste: nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków - niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie.
Ucz nas mądrego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo". Członkowie teatru "Rzepicha" odśpiewali wiązankę pieśni: Jak długo na Wawelu, Pierwsza Kadrowa, Przybyli Ułani, Ułani, Marsz Polonia.
Ponieważ nasze spotkania mają charakter otwartego mikrofonu, jako pierwsza wystąpiła Beata Korzeniak czytając dwa wiersze o powstaniu warszawskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ponieważ w tym roku przypada 80 rocznica powstania warszawskiego, a my pamiętamy, gdzie są nasze korzenie. Słowo łączące temat powstania z wypowiedzi Kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej".
Prowadząca przypominała mądrości św. Jana Pawła II, które były myślą przewodnią biesiady październikowej, z racji miesiąca dziedzictwa, z myślą o tegorocznych ważnych rocznicach jak 150 lecie ur. trzykrotnego Premiera RP Wincentego Witosa, który mówi" Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska" - "Prawdę mówić!, Prawdą się kierować!, Prawdy żądać!, Prawdy dochodzić! "Dlatego też na naszych spotkaniach staramy się, aby pamięć była wciąż żywa o naszej historii i Ojczyźnie.
"To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! zrozumcie, wy wszyscy którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, nie mogą mnie nie boleć ! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!, w swoich wypowiedziach mówił do narodu Jan Paweł II, Syn polskiej ziemi, papież, św. Wielki Polak.
Ta biesiada była wyznaniem miłości do Ojczyzny, w każdej niemal strofie, cytatach Wielkich Polaków, płynęła miłość do ziemi ojczystej, do kraju nad Wisłą z troską o Jej losy w słowie i piosence.
"Bóg Honor Ojczyna", wiersz Władysława Panasiuka poety, przyjaciela członka ZLP im. JP II obecnie zamieszkałego w Polsce. "Trzy święte słowa, bez których nie istniejemy" (...) warto zagłębić się nad ich znaczeniem.
Maria Mili Purymska odczytała swój wiersz, jak również Reginy Nachacz "Pacierz Jesienny" z Polski. Po wierszach wybrzmiewały mądrości wielkich Polaków; Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Św. Jana Pawła II, Wincentego Witosa, Marszałka Józefa Piłsudzkiego.
"Historia warstwą wydarzeń powleka zmagania sumień.
W warstwie tej drgają zwycięstwa i upadki.
Historia ich nie pokrywa lecz uwydatnia...
Czy może historia popłynąć przeciw prądowi sumień?", to kolejny cytat Św. JP II, a po nim odśpiewana ulubiona pieśń JP II Barka.
Nasze biesiadowanie z przesłaniem św. JP II; "Pomóż nam kochać, co ojczyste; nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków - niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie."
"Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością." - Kardynał Stefan Wyszyński.
Swoje wiersze czytali; Ewa Belicki dla św. Jana Pawła II, Józef Maciasz Broda z wierszami o nieprawidłowościach w naszej Ojczyźnie po 13 grudnia 2023, Jerzy Kowalewski z wierszem syna Huberta zamieszkałego w Polsce członka naszego Zrzeszenia, Alina Szymczyk z wierszem, rozmowa umarłych nawiązujący do pomordowanych na wiosnę w 1940 na nieludzkiej sowieckiej ziemi, ale również do bohaterów z pod Monte Cassino w 80 rocznicę, jednej z najważniejszych bitew II Wojny Światowej.
Po prezentacji wierszy, członkowie teatru "Rzepicha" w składzie; Jolanta Kulikowska, Jasia Gesler, Maria Czerwonka, Łucja Strekowska, Danuta Witek, Kasia Sulejewska, Kazimierz Szymański, Jan Niwa, Władysław Wytrwał, Błażej Skoczeń i autorka relacji prowadzili śpiew pieśni religijne, narodowe i ludowe, między innymi;
Dobra Matko i Królowo, Śpiewa Ci obcy wiatr, Płynie Wisła płynie,
Wiązankę pieśni z regionu rzeszowskiego; Nad rzeszowską Jasiołką,
Loboga chłopoki, Wygnałem konisie, Krzyżoka, Gdybym miała korale, heca, heca.
Swoje wiersze jak również przyjaciół poetów z Polski, Roberta Wołczyńskiego, Janiny Malickiej, Ewy Walkiewicz, Reginy Nachacz, Władysław Panasiuka czytali w/w poeci ze ZLP. Alina Szymczyk odczytała wiersz o Jesieni i zaśpiewała piosenkę o rodzinnej wsi.
Poezja przeplatana pieśniami, śpiewanymi przez członków teatru "Rzepicha" z biesiadnikami, a były to; Na środku pola, Na wójtowej roli, Powiadają ludzie, Zahuczały góry, przygrywała jedyna kapela na emigracji w składzie; Mirosław Sroczyński, Andrzej Krawczyk, Igor Galianty, Tadeusz Burzański, Bogdan Korona. Dziękujemy tym co zechcieli przyjść do nas aby posłuchać naszych wyznań, ale również pośpiewać nasze polskie pieśni. Dziękuję Halince Pikuła, z mojej rodzinnej wsi, że znalazła czas tego wieczoru, aby z nami biesiadować. Po naszych śpiewach i recytacjach utworów poetów jeszcze chwilkę mamy na tańce przy dźwiękach muzyki na żywo i poczęstunek, i tak było tego wieczoru, atmosfera była bardzo miła.
Alina Szymczyk
Fot; archiwum.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Patriotyczna biesiada w ZKP
Lubię sięgać do mądrości jakie pozostawili nam nasi Ojcowie. Chylę przed nimi głowę, bowiem to dzięki nim, nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze próby...
02.03.25 - 18:44 | Czytaj więcej
16 Marca 1935 roku
W Niemczech wprowadzono obowiązkową służbę wojsk., co było zerwaniem traktatu wersalskiego. Powstał Wehrmacht
16 Marca 1944 roku
Utworzono Armię Polską w ZSRR