Środa 18 Czerwca 2025r. - 169 dz. roku, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 16.10.24 - 20:07
Czytano: [635]
Dział: Głos Polonii
Patriotyczna biesiada
"To jest moja matka, ta Ziemia!
To jest moja matka, ta Ojczyzna"
- JP II
To przesłanie biesiady literacko - muzycznej, która odbyła się 5 października o godzinie 18 tej w Sali ZKP w Chicago.
Wszystkie nasze spotkania rozpoczynamy modlitwą, zawsze prowadzi nasz opiekun duchowy o. Marek Janowski jezuita, który wspiera nas modlitwą, słowem i obecnością. Tego dnia nie mógł być z nami, dlatego musieliśmy sami poprowadzić modlitwę.
Biesiadę rozpoczęliśmy modlitwą ks. Jerzego Popiełuszki za Ojczyznę. Jerzy Kowaleski odczytał swoją modlitwę napisaną kilka miesięcy wstecz. Po odczytaniu kilku zdań z modlitwy św. Jana Pawła II w której Ojciec święty powierzył nas i ojczyznę Bogu, oto urywek:
"Pomóż nam kochać to, co ojczyste: nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków - niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie.
Ucz nas mądrego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo". Członkowie teatru "Rzepicha" odśpiewali wiązankę pieśni: Jak długo na Wawelu, Pierwsza Kadrowa, Przybyli Ułani, Ułani, Marsz Polonia.
Ponieważ nasze spotkania mają charakter otwartego mikrofonu, jako pierwsza wystąpiła Beata Korzeniak czytając dwa wiersze o powstaniu warszawskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ponieważ w tym roku przypada 80 rocznica powstania warszawskiego, a my pamiętamy, gdzie są nasze korzenie. Słowo łączące temat powstania z wypowiedzi Kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej".
Prowadząca przypominała mądrości św. Jana Pawła II, które były myślą przewodnią biesiady październikowej, z racji miesiąca dziedzictwa, z myślą o tegorocznych ważnych rocznicach jak 150 lecie ur. trzykrotnego Premiera RP Wincentego Witosa, który mówi" Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska" - "Prawdę mówić!, Prawdą się kierować!, Prawdy żądać!, Prawdy dochodzić! "Dlatego też na naszych spotkaniach staramy się, aby pamięć była wciąż żywa o naszej historii i Ojczyźnie.
"To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! zrozumcie, wy wszyscy którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, nie mogą mnie nie boleć ! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!, w swoich wypowiedziach mówił do narodu Jan Paweł II, Syn polskiej ziemi, papież, św. Wielki Polak.
Ta biesiada była wyznaniem miłości do Ojczyzny, w każdej niemal strofie, cytatach Wielkich Polaków, płynęła miłość do ziemi ojczystej, do kraju nad Wisłą z troską o Jej losy w słowie i piosence.
"Bóg Honor Ojczyna", wiersz Władysława Panasiuka poety, przyjaciela członka ZLP im. JP II obecnie zamieszkałego w Polsce. "Trzy święte słowa, bez których nie istniejemy" (...) warto zagłębić się nad ich znaczeniem.
Maria Mili Purymska odczytała swój wiersz, jak również Reginy Nachacz "Pacierz Jesienny" z Polski. Po wierszach wybrzmiewały mądrości wielkich Polaków; Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Św. Jana Pawła II, Wincentego Witosa, Marszałka Józefa Piłsudzkiego.
"Historia warstwą wydarzeń powleka zmagania sumień.
W warstwie tej drgają zwycięstwa i upadki.
Historia ich nie pokrywa lecz uwydatnia...
Czy może historia popłynąć przeciw prądowi sumień?", to kolejny cytat Św. JP II, a po nim odśpiewana ulubiona pieśń JP II Barka.
Nasze biesiadowanie z przesłaniem św. JP II; "Pomóż nam kochać, co ojczyste; nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków - niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie."
"Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością." - Kardynał Stefan Wyszyński.
Swoje wiersze czytali; Ewa Belicki dla św. Jana Pawła II, Józef Maciasz Broda z wierszami o nieprawidłowościach w naszej Ojczyźnie po 13 grudnia 2023, Jerzy Kowalewski z wierszem syna Huberta zamieszkałego w Polsce członka naszego Zrzeszenia, Alina Szymczyk z wierszem, rozmowa umarłych nawiązujący do pomordowanych na wiosnę w 1940 na nieludzkiej sowieckiej ziemi, ale również do bohaterów z pod Monte Cassino w 80 rocznicę, jednej z najważniejszych bitew II Wojny Światowej.
Po prezentacji wierszy, członkowie teatru "Rzepicha" w składzie; Jolanta Kulikowska, Jasia Gesler, Maria Czerwonka, Łucja Strekowska, Danuta Witek, Kasia Sulejewska, Kazimierz Szymański, Jan Niwa, Władysław Wytrwał, Błażej Skoczeń i autorka relacji prowadzili śpiew pieśni religijne, narodowe i ludowe, między innymi;
Dobra Matko i Królowo, Śpiewa Ci obcy wiatr, Płynie Wisła płynie,
Wiązankę pieśni z regionu rzeszowskiego; Nad rzeszowską Jasiołką,
Loboga chłopoki, Wygnałem konisie, Krzyżoka, Gdybym miała korale, heca, heca.
Swoje wiersze jak również przyjaciół poetów z Polski, Roberta Wołczyńskiego, Janiny Malickiej, Ewy Walkiewicz, Reginy Nachacz, Władysław Panasiuka czytali w/w poeci ze ZLP. Alina Szymczyk odczytała wiersz o Jesieni i zaśpiewała piosenkę o rodzinnej wsi.
Poezja przeplatana pieśniami, śpiewanymi przez członków teatru "Rzepicha" z biesiadnikami, a były to; Na środku pola, Na wójtowej roli, Powiadają ludzie, Zahuczały góry, przygrywała jedyna kapela na emigracji w składzie; Mirosław Sroczyński, Andrzej Krawczyk, Igor Galianty, Tadeusz Burzański, Bogdan Korona. Dziękujemy tym co zechcieli przyjść do nas aby posłuchać naszych wyznań, ale również pośpiewać nasze polskie pieśni. Dziękuję Halince Pikuła, z mojej rodzinnej wsi, że znalazła czas tego wieczoru, aby z nami biesiadować. Po naszych śpiewach i recytacjach utworów poetów jeszcze chwilkę mamy na tańce przy dźwiękach muzyki na żywo i poczęstunek, i tak było tego wieczoru, atmosfera była bardzo miła.
Alina Szymczyk
Fot; archiwum.
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Msza za Ojczyznę
W tej pięknej katedrze z banerem biało czerwonym z napisem Bóg Honor Ojczyzna po prawej stronie głównego ołtarza, z pięknie przystrojonymi ołtarzami...
01.06.25 - 20:35 | Czytaj więcej
18 Czerwca 1815 roku
Przegrana Napoleona Bonaparte pod Waterloo. Koniec 100 dni Napoleona.
18 Czerwca 1949 roku
Urodził się Lech Kaczyński, bliźniaczy brat Jarosława Kaczyńskiego, prawnik. Prezydent Polski. Zginął 10.04 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem