Sobota 5 Października 2024r. - 279 dz. roku,  Imieniny: Flawii, Justyna

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.09.24 - 15:43     Czytano: [118]

Patriotyczne spotkanie w Chicago





Patriotyczne spotkanie z okazji 85 rocznicy II Wojny Światowej, 85 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę, 84 wywózki Polaków na Syberię, przy Pomniku Katyń 1940 na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles w dniu 15 września 2024 r. przez ZKP w Chicago.

II Wojna Światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Łączna liczba ofiar szacowana jest na ponad 60 mln ludzi, przy czym dane nie są możliwe do zweryfikowania wobec skali zniszczeń i ogromu zbrodni wojennych. Wyjątkowo śmiertelne żniwo zebrał niemiecki program eksterminacji narodu żydowskiego.
Krajem, który ucierpiał szczególnie mocno w wyniku działań wojennych i planowej eksterminacji ludności była Polska.
Szacuje się, że w latach 1939-1945 straciła ponad 20% populacji, co przekłada się na ok. 6 mln obywateli. Straty materialne sięgały ponad 30% stanów sprzed wojny, a niemal całkowitemu zniszczeniu uległa stolica Rzeczpospolitej - Warszawa. Konsekwencje II wojny światowej - zarówno materialne, jak i polityczne - są odczuwane do dzisiaj.

Co roku ZKP wraz z Komitetem Opieki nad Pomnikiem Katyńskim organizuje uroczystość poświęconą pomordowanym w czasie II Wojny Światowej oraz napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku.

W Bazylice Św. Jacka w dzielnicy Jackowo odbyła się Msza św. w intencji pomordowanych na nieludzkiej ziemi i tych wszystkich, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Na Mszę św. przybyli członkowie Zarządu, zrzeszeni w ZKP przynosząc sztandary swoich klubów. Orszak na Mszę świętą wprowadzili Ułani ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im Generała Tadeusza Kościuszki w Chicago z komendantem Andrzejem Stopa, którzy wnieśli za krzyżem Polską flagę i Amerykańska. Jak co roku udział wzięli członkowie Związku Podhalan w Ameryce ze sztandarem, na mszę został wprowadzony sztandar katyński, ZKP, oraz innych klubów należących do Związku. Mszę odprawił ks. Stanisław Jankowski proboszcz i kustosz Bazyliki Św. Jacka.

Po pięknej Eucharystii wszyscy udali się na Cmentarz Św. Wojciecha w Niles, gdzie na niewielkiej parceli cmentarza stoli Pomnik Katyński z napisem 1940, dzieło życia Sp. Wojciecha Seweryn artysty, który zginął w katastrofie Smoleńskiej.
Z ulicy widać krzyż, wydaje się zanosi błagania do nieba, przy jego ramionach skrzydła orła bez głowy zamarłe w granitowej płycie. U stóp krzyża na granitowej płycie przysiadła Matka Boża
"- Katyńska Matka, Matka Męczenników
Golgoty Wschodu - w swoich objęciach tuli
konającego syna polskiej ziemi - żołnierza
bez czapki - co oddał swoje życie za Ojczyznę
Widać ślady strzału w tył głowy
Jego czapka z orłem blaszanym - leży
Na grobowej płycie - jak na żałobę
Świadectwo ludobójstwa -
jakiego dopuścił się człowiek ! (...)

- to słowa z wiersza wypowiedziane podczas programu okolicznościowego, który zaprezentowali członkowie ZLP im. Jana Pawła II, autorka relacji i Jan Żółtek.

Moja myśl, podąża drogą, okrutnej zbrodni sąsiadów, tajemnicy smoleńskiego lasu - katyńskiego gwałtu - już nie szepcze, nie jęczy, nie wzywa pomocy?...
- teraz krzyczy przez pokolenia, a nam nie wolno zapomnieć, o Męczennikach Golgoty Wschodu o której mówił Św. Jan Paweł II.

"Golgota Wschodu - Katyń - jako wstrząsający przykład ludobójstwa, które trudno pojąć i usprawiedliwić. Jakich okrutnych ludzi musiały ukształtować dwa totalitarne systemy XX wieku - nazizm i komunizm - skoro potrafili mordować w tak bezwzględny sposób?/ Św. Jan Paweł II/

Święty JP II powiedział: "Dwa są słowa, które zdumiewają - synonimy najstraszniejszej zbrodni w dziejach XX wieku. Jedno to OŚWIĘCIM - Auschwitz, a w nim wszystko to, co straszne - zbrodnia ludobójstwa, gnębienie i mordowanie drugiego człowieka, w tym i nas Polaków skazanych na zagładę, wszystkie hitlerowskie obozy koncentracyjne i cała miłość rozpętana filozofią śmierci."
"Drugie słowo to - KATYŃ, a w nim cała groza potwornego zła, która była dziełem bolszewii - ateistycznego komunizmu.
Ojciec Święty w sposób przedziwny, bardzo osobisty włączony jest w Golgotę Narodów, w Golgotę Wschodu i Zachodu."

"Katyń jest symbolem i szczególną cząstką wielowiekowej golgoty, na którą składają się wyroki śmierci, deportacje, katorżnicza praca, więzienia i prześladowania Polaków. Ojciec Święty Jan Paweł II określił ten ogrom cierpienia i krzywdy dwoma słowami: Golgota Wschodu. Jedyną "winą" ofiar tej golgoty było to, że byli Polakami i kochali swoją Ojczyznę.."

"To przeogromne dziedzictwo krwi nie może być zapomniane i zlekceważone. Golgota Wschodu to wielka próba sumień ludzkich, prawdziwe męczeństwo wiary, która domaga się, wyznania przed ludźmi". "Sprawa Katynia nie może być wymazana z pamięci Europy". "Codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu" - mówił, Ojciec Święty Jan Paweł II - Orędownik Golgoty Wschodu.

Podczas pielgrzymki Rodzin Katyńskich do Rzymu 14 kwietnia 1996 roku, usłyszeliśmy najgłębsze, najbogatsze w treść słowa Jana Pawia II o istocie Golgoty Wschodu "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedza, co czynią...."



W 84. Rocznicę wywózki Polaków na Syberię musimy przypominać,
że, w czasie II Wojnie Światowej po agresji sowieckich wojsk na Polskę odbyły się zesłania Polaków na Sybir.

"Wywózka", "deportacja", "zesłanie" to określenia, które są obecne w historii naszego narodu od wieków. Zesłania na Syberię to: zniewolenie, ucisk, pozbawienie praw ludzkich i obywatelskich, prześladowanie, głód i poniewierka, śmierć z wycieńczenia i pracy ponad siły.
Z opracowaniach historycznych dowiadujemy się, że "Pierwszymi Polakami zesłanymi na Syberię byli jeńcy z wojsk Stefana Batorego, wzięci do niewoli podczas wojny polsko-rosyjskiej. Fakt ten odnotowały "Kroniki Wojenne" z 1582 r. Od XVIII w. zsyłki Polaków na Syberię miały charakter czysto polityczny. Każde powstanie narodowe, każdy patriotyczny zryw, przejaw nieposłuszeństwa wobec carskiego, a potem sowieckiego imperium powiększały szeregi zesłańców w kolejnych latach.
Byli to: konfederaci barscy, uczestnicy powstania kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, działacze polityczni oskarżeni o udział w zamachu na życie cara Aleksandra III, m.in. bracia Bronisław i Józef Piłsudscy. Wśród zesłańców politycznych znaleźli się również: Adam Mickiewicz, Tomasz Zan, Jan Czeczot, Piotr Wysocki, ks. Piotr Ściegienny i wielu innych.

"Sybir - Widziałam"- wyznaje Teresa Paryna ;

"Córeczko, ucz się umierania...

Było ciemno.
Pociąg z gwiazdą pięcioramienną
ruszył w stronę piekła...
Przerażone oczy rozpoznawały
jego pierwszy stopień.

- Córeczko, ucz się umierania...

Było ciemno ale widziałam.
Piekło ma kształt czerwonej gwiazdy,
pali chłodem,
drży z lęku,
-
ssie głodem,
ma wszy
i nie ma litości...

Spotykamy się przy Pomniku Katyń 1940, aby odmówić modlitwę za tych co oddali życie, że byli Polakami. Tegoroczne spotkanie prowadziła królowa parady 3 majowej z panią Ewą Rumiński. Po powitaniu Przez panią Prezes Łucji Mirowskiej Kopeć, odmówieniu modlitwy przez długoletniego byłego kapelana ZKP ks. Ryszarda Miłek, odbyła się program patriotyczny nawiązujący do obchodzonych rocznic.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem i Tablicą Smoleńską, byli to: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polski Chicago Konsul Agata Grochowska, Związek Klubów Polskich prezes Lucja Mirowska Kopeć z zarządem, Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa menadżer Anna Czerwona Hebal, Związek Podhalan w Ameryce Południowej prezes Jan Król z zarządem, Zrzeszenie Literatów Polskich im Jana Pawła II prezes Alina Szymczyk z zarządem, Pani Anna Wójtowicz córka sp. Wojciecha Seweryn, Klub Pojawian prezes Władysława Nowosad z delegacją, Klub Stalowa Wola i Okolice prezes Małgorzata Zieliński Pyś, Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość delegacja, Polska Szkoła im Generała Władysława Andersa z delegacja.
Na zakończenie zebrani odśpiewali hymn Polski.

Alina Szymczyk
Foto; archiwum

       

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

05 Października 1983 roku
Lech Wałęsa został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.


05 Października 1763 roku
Zmarł August III Sas, król Polski (ur. 1696)


Zobacz więcej