Niedziela 6 Października 2024r. - 279 dz. roku, Imieniny: Artura, Fryderyki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 17.09.24 - 15:27 Czytano: [149]
Dział: Śladami naszych przodków
Kampania wrześniowa 1939
W obronie granic Polski
Walka zbrojna w obronie polskich granic po napaści Niemiec i Związku Radzieckiego, była prowadzona w dniach od 1.09. do 6.10.1939 roku. Należy w tym miejscu podkreślić, iż w zbrojnym ataku na Polskę wzięły też udział wojska Słowacji sprzymierzone z Niemcami i popierające politykę Hitlera.
Pakt sierpniowy
III Rzesza zawarła tak zwany "sierpniowy pakt o nieagresji" ze Związkiem Radzieckim, który zwyczajowo nazwany jest pakt Ribbentrop-Mołotow. Podpisany on został dnia 25 sierpnia 1939 roku przez wspomniane obie strony, co spowodowało tylko przesunięcie terminu ataku wojsk niemieckich na nasz kraj, który przewidywany był na dzień 26 sierpnia 1939 roku. Niemiecki plan agresji na Polskę, tak zwany "plan Fall Weiss" zakładał prowadzenie wojny błyskawicznej (Blitzkrieg) co powodowałoby całkowite zniszczenie polskich sił zbrojnych i całego polskiego kraju.
Polskie siły zbrojne
Polskie siły zbrojne, były wówczas dowodzone przez Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Posiadały one na wyposażeniu około 1 mln żołnierzy, dział moździerzy, około 880 czołgów i samochodów pancernych wraz z 400 samolotami bojowymi.
Wybuch wojny
W dniu 1.09.1939 roku o świcie, niemieckie wojska napadły na granice Polski. Przekroczyły one wówczas granicę lądową, atakując jednocześnie z powietrza cały kraj. Niemcy swoją agresję kierowali na nas od strony morza na Gdynię, Hel i Westerplatte. Chcieli oni tym sposobem zlikwidować państwo polskie. Polska w wyniku zaistniałej sytuacji broniła się przez trzy dni sama. Sytuacja zmieniła się gdy, w dniu 3 września 1939 roku Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę.
Oskrzydlone polskie wojsko
Wojsko polskie zostało szybko oskrzydlone przez jednostki niemieckie, które już w dniu 8 września dotarły pod Warszawę, zaś w dniu 12 września pod Lwów. W dniu 9 września oddziały polskiej armii "Pomorze" i "Poznań", pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby, rozpoczęły z Niemcami bitwę nad Bzurą. Po początkowych sukcesach, w niedługim czasie zostały rozbite. Walki obronne trwały nieprzerwanie w takich ośrodkach oporu jak w Modlinie i Warszawie, gdzie u boku żołnierzy walczyła też ludność cywilna.
Próba wycofania się
Wojsko Polskie, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza, mimo wszystko podjęły próbę wycofania, kierując się na tak zwany "przyczółek rumuński". W dniu 17 września wschodnią granicę Polski, przekroczyli Rosjanie. Liczebność ich wynosiła 600 tysięcy żołnierzy. Fakt ten załamał polskich obrońców. Ostatnią bitwę kampanii wrześniowej stoczyła tak zwana Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" z dowódcą generałem Franciszkiem Kleebergiem. Bitwa ta miała miejsce pod Kockiem. Zaś pod Szackiem bój prowadził z Rosjanami Korpus Ochrony Pogranicza gdzie dowodził generał Wilhelm Orlik-Rückemann.
Wszyscy Polacy
W trakcie kampanii wrześniowej, uczestniczyły nie tylko regularne siły zbrojne, lecz wraz z nimi oddziały ochotnicze, które tworzone były z byłych powstańców śląskich, wielkopolskich i harcerzy.
Ewa Michałowska -Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia Zespołów Ludowych
Polski folklor, to rzecz jasna nic innego jak bogactwo narodowej tradycji, kultury i historii. Te szczególne i wzniosłe wartości, są przekazywane z pokolenia na pokolenie...
25.09.24 - 16:55 | Czytaj więcej
06 Października 1873 roku
Zmarł Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik, geolog, geograf; badacz Australii (ur. 1797)
06 Października 1889 roku
Urodziła się Maria Dąbrowska, autorka "Nocy i dni" i "Dzienników" (zm. 1965)