Sobota 5 Października 2024r. - 279 dz. roku, Imieniny: Flawii, Justyna
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 11.09.24 - 15:51 Czytano: [185]
Dział: Śladami naszych przodków
Historia pieców kaflowych
Na Brodach Iłżeckich
Pani Janina Sobieraj z gminy Brody w województwie świętokrzyskim, zorganizowała wystawę, na której prezentowała zdjęcia i repliki różnego rodzaju pieców, którymi od wieków ludzie ogrzewali swoje domy.
Wokół pieca
W dawnych polskich domach w największym pokoju, umieszczany był piec, a obok niego koniecznie ustawiano stół, przy którym cała rodzina w cieple spożywała posiłki. Gdy natomiast do małych dzieci przychodziła niania, w cieple domowego pieca opowiadała ona swoim podopiecznym bajki. Piec jak zatem widzimy, był symbolem spokoju i szczęścia.
Podziwiając piękne kafle
Piece od wielu lat były obiektem zachwytu, ponieważ najczęściej wykonane one były z ozdobnych kafli. Pisarz Mark Twain, gdy podróżował po Europie, zachwycał się piecami genewskimi, których kafle wykonane były z pięknej ceramiki. Sporo czynników miało wpływ na wielkość i zdobność pieca. Głównym z nich była zasobność ich właściciela.
Praca zduna
Nie bez znaczenia były również umiejętności twórcy kafli, jak i zdolności murarskie zduna. Piece o kształtach opływowych zwyczajowo zwane "balonami", budowano raczej rzadko, ich częstotliwość pojawiania się w domach nabrała tempa dopiero XIX wieku. Raczej tradycyjne piece domowe, miały formę prostopadłościanu. Taki kształt dawał większą powierzchnię grzewczą i był łatwiejszy do umieszczenia go w rogu każdego pokoju.
Z kafli licowych
Pierwsze piece z kafli licowych, miały swój cokolik o wyglądzie prostopadłościanu. Reszta takiego pieca była już formą opływową. Z końcem XVI stulecia, pojawiły się w polskich domach piece narożne, zwyczajowo nazywane "ocieplaczami" lub "ściankowymi".
Deficyt kominów
W szesnastym stuleciu oraz wiek później, w wielu budynkach mieszkalnych nie było wystarczającej ilości kominów. W tej sytuacji ludzie budowali sobie kominy zewnętrzne zwane potocznie "przyokiennymi". Piec z kominem łączono za pomocą drewnianych koryt gliniastych.
Na Brodzkiej wystawie, prezentowane były repliki pieców kaflowych, żeliwnych oraz kuchni z tak zwaną "blachą". Na wystawie tej pokazywane były też zdjęcia z uwiecznionymi na nich kominkami i różnego rodzaju piecami.
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia Zespołów Ludowych
Polski folklor, to rzecz jasna nic innego jak bogactwo narodowej tradycji, kultury i historii. Te szczególne i wzniosłe wartości, są przekazywane z pokolenia na pokolenie...
25.09.24 - 16:55 | Czytaj więcej
05 Października 1763 roku
Zmarł August III Sas, król Polski (ur. 1696)
05 Października 1868 roku
We Lwowie uchwalono pierwszy akt prawny dotyczący ochrony gatunku zwierząt - świstaka i kozicy w Tatrach.