Wtorek 21 Stycznia 2025r. - 21 dz. roku, Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 11.09.24 - 15:51 Czytano: [278]
Dział: Śladami naszych przodków
Historia pieców kaflowych
Na Brodach Iłżeckich
Pani Janina Sobieraj z gminy Brody w województwie świętokrzyskim, zorganizowała wystawę, na której prezentowała zdjęcia i repliki różnego rodzaju pieców, którymi od wieków ludzie ogrzewali swoje domy.
Wokół pieca
W dawnych polskich domach w największym pokoju, umieszczany był piec, a obok niego koniecznie ustawiano stół, przy którym cała rodzina w cieple spożywała posiłki. Gdy natomiast do małych dzieci przychodziła niania, w cieple domowego pieca opowiadała ona swoim podopiecznym bajki. Piec jak zatem widzimy, był symbolem spokoju i szczęścia.
Podziwiając piękne kafle
Piece od wielu lat były obiektem zachwytu, ponieważ najczęściej wykonane one były z ozdobnych kafli. Pisarz Mark Twain, gdy podróżował po Europie, zachwycał się piecami genewskimi, których kafle wykonane były z pięknej ceramiki. Sporo czynników miało wpływ na wielkość i zdobność pieca. Głównym z nich była zasobność ich właściciela.
Praca zduna
Nie bez znaczenia były również umiejętności twórcy kafli, jak i zdolności murarskie zduna. Piece o kształtach opływowych zwyczajowo zwane "balonami", budowano raczej rzadko, ich częstotliwość pojawiania się w domach nabrała tempa dopiero XIX wieku. Raczej tradycyjne piece domowe, miały formę prostopadłościanu. Taki kształt dawał większą powierzchnię grzewczą i był łatwiejszy do umieszczenia go w rogu każdego pokoju.
Z kafli licowych
Pierwsze piece z kafli licowych, miały swój cokolik o wyglądzie prostopadłościanu. Reszta takiego pieca była już formą opływową. Z końcem XVI stulecia, pojawiły się w polskich domach piece narożne, zwyczajowo nazywane "ocieplaczami" lub "ściankowymi".
Deficyt kominów
W szesnastym stuleciu oraz wiek później, w wielu budynkach mieszkalnych nie było wystarczającej ilości kominów. W tej sytuacji ludzie budowali sobie kominy zewnętrzne zwane potocznie "przyokiennymi". Piec z kominem łączono za pomocą drewnianych koryt gliniastych.
Na Brodzkiej wystawie, prezentowane były repliki pieców kaflowych, żeliwnych oraz kuchni z tak zwaną "blachą". Na wystawie tej pokazywane były też zdjęcia z uwiecznionymi na nich kominkami i różnego rodzaju piecami.
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Czar faworkowych wieczorów
Gdy wszyscy przeżywamy czas karnawału, lubimy się delektować wszelkimi tłustymi przysmakami. Do takich właśnie specjałów należą wszystkim znane faworki...
20.01.25 - 21:42 | Czytaj więcej
21 Stycznia 1963 roku
Zmarł Stanisław Grzesiuk, wykonawca piosenek warszawskiego folkloru (ur. 1918)
21 Stycznia 1919 roku
Irlandia proklamowała się niepodległą Republiką.