Piątek 13 Września 2024r. - 257 dz. roku,  Imieniny: Eugenii, Lubomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.08.24 - 12:36     Czytano: [199]

Historia ułańskiej czapki


Piękne bo polskie

Ułańska czapka posiada bardzo długą historię sięgającą XVIII wieku. Początkowo noszona była ona przez polskich husarzy, którzy należeli do odważnych kawalerzystów w rodzimej historii. Czapka ułańska, była nie tylko praktycznym nakryciem głowy, ale również ważnym elementem stroju, który symbolizował odwagę i dumę polskiego narodu.

Wygląd ułańskiej czapki


Ułańska czapka posiada charakterystyczny kształt, który wyróżnia ją spośród innych wojskowych nakryć głowy. To rzecz jasna wysoka czapka z twardym daszkiem, ozdobiona piórami i metalowym orłem na przodzie. Czapka wykonana jest z materiałów takich jak skóra, filc, metal, co sprawia niebywały jej wygląd i trwałość.

Nazwa ułańskiej czapki

Nazwa ułańskiej czapki to "czapka husarska". Termin "husar" odnosi się do polskich kawalerzystów. Oczywiście jej właściciele znani byli ze swojej odwagi i umiejętności w prowadzeniu walki. Czapka była integralną częścią stroju husarskiego i symbolizowała przynależność do tej elitarnej jednostki wojskowej.

Zastosowanie ułańskiej czapki

Ułańska czapka posiadała zarówno praktyczne, jak i symboliczne znaczenie. Chroniła ona głowę żołnierza przed warunkami atmosferycznymi. Przy okazji czapka ta reprezentowała dumę Polaka i odwagę polskich żołnierzy.

Ułańska czapka dzisiaj

Ułańska czapka straciła swoje militarne znaczenie z biegiem lat, ale jest ona wciąż popularnym elementem stroju rekonstrukcyjnego. Można ją zobaczyć na paradach, uroczystościach historycznych i przeróżnych wydarzeniach kulturalnych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

13 Września 1637 roku
Cecylia Renata, żona Władysława IV Wazy została koronowana w katedrze św. Jana w Warszawie.


13 Września 1968 roku
Albania opuściła Układ Warszawski.


Zobacz więcej