Piątek 11 Października 2024r. - 284 dz. roku,  Imieniny: Aldony, Emila

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.06.24 - 22:10     Czytano: [233]

Ryngraf


Święty i nieśmiertelny

Nazwa ryngraf, pochodzi od słowa niemieckiego brzmiącego "ringkragen". Tłumaczy się to słowo jako "okrężny kołnierz". Pierwotnie był to tak zwany obojczyk, albo napierśnik, czyli rzecz jasna część płytowej zbroi rycerskiej, która stanowiła ochronę szyi, górnej części ramion oraz klatki piersiowej rycerza przed ciosami przeciwnika.

Mijały lata


Z biegiem lat, przestał on pełnić funkcję ochronną, a stał się wręcz reliktem nawiązującym do etosu rycerskiego oraz do szlachetnych zwyczajów rycerskich. Stał się on elementem symbolicznym, ale też i ozdobnym a jego nazwa miała już tylko wymiary tradycyjne.

Podczas zrywów narodowych

Upowszechnienie ryngrafu w Polsce, miało miejsce szczególnie podczas powstań narodowych oraz w czasie trwania II Rzeczpospolitej. Przestał on być on już tylko atrybutem wojskowym, ale stał się przede wszystkim wotum religijno-patriotycznym. Podczas powstania styczniowego wiele kobiet, które straciły swoich mężów, narzeczonych czy też braci, ich ryngrafy miały one jako coś świętego, co pieczołowicie pielęgnowały chowając je w bardzo dyskretnym miejscu.

Wybuch II wojny światowej

We wrześniu 1939 roku, wielu żołnierzy Wojska Polskiego wyruszyło na front mając ze sobą niewielki kieszonkowy ryngraf. Polegli żołnierze często byli właśnie z nim chowani, ale było też i tak, że wraz z osobistymi rzeczami żołnierza ryngraf ten trafiał do ich rodzinnego domu.

W obozach jenieckich

Swoje ryngrafy pieczołowicie przechowywali polscy oficerowie w obozach jenieckich. W miejscach masowych mordów polskich żołnierzy, których dokonali Sowieci wiosną 1940 roku, w ramach tak zwanej Zbrodni Katyńskiej, podczas prac ekshumacyjnych odszukanych zostało bardzo dużo ryngrafów, które to polscy żołnierze zachowali do ostatniej chwili swojego życia. Znajdują się one w ekspozycjach Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Można zatem doszukać się...

Analizując wnikliwie zachowane ryngrafy, można ustalić wiele nazwisk poległych żołnierzy, ich pseudonimów, przydziałów wojskowych i nazw ich jednostek. Jako pierwsi, zwyczaj noszenia ryngrafów przyjęli też partyzanci wileńskich brygad Armii Krajowej.

Tradycja funkcjonowania ryngrafu w polskim społeczeństwie, nie zamarła nawet w dobie PRL. Nie tak masowo, jak miało to miejsce w okresie międzywojnia ale przedmiot ten nadal towarzyszył Polakom w istotnych w ich życiu chwilach.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Października 1779 roku
Zmarł Kazimierz Pułaski, polski żołnierz, uczestnik konfederacji barskiej oraz rewolucji amerykańskiej (ur. 1745)


11 Października 1815 roku
Urodził się Maksymilian Jackowski, polski działacz społeczny i gospodarczy w Wielkopolsce (zm. 1905)


Zobacz więcej