Niedziela 15 Czerwca 2025r. - 166 dz. roku, Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 16.06.24 - 13:24
Czytano: [994]
Muzeum Ludowe w Adamowie
Adamów wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, gmina Smyków. To tu znajduje się od lat prywatne Muzeum Ludowe w Adamowie państwa Krawczyków Józefa i jego żony Teresy. Muzeum jest efekt pasji i długoletniej pracy małżonków.
W Muzeum możemy odnaleźć przedmioty, które na co dzień służyły minionym pokoleniom w domu, w pracy i gospodarstwie. Wśród eksponatów znajdują się m.in. drewniane widły, żarna, stare wagi, maglownice, prasy do sera, cepy, kolekcje sierpów do cięcia zboża jak również do wyrobów kowalskich, są sanie i wóz drabiniasty, również znajdujemy tu żelazko na duszę. Najstarsze eksponaty liczą ponad 150 lat, do najcenniejszych należą obrazy sakralne i ocenzurowana korespondencja z okresu stanu wojennego. Każdy eksponat jest odpowiednio opisany i zabezpieczony.
Pasja państwa Krawczyków z Adamowa zachwyca, ale również jest świadectwem umiłowania tradycji, która odchodzi zmienia swoje obrazy. Pan Jan chciałby te jakże bliskie i jeszcze żywe obrazy z przeszłości zachować dla potomnych. Prowadzone Muzeum Ludowe wciąż się rozwija, odwiedzają go mieszkańcy, młodzież szkolna wraz z opiekunami, ale również turyści, także zagraniczni.
Wszystkim odwiedzającym pan Jan ciekawie opowiada o dawnych czasach i objaśnia zastosowanie nieużywanego już sprzętu. Czyni to z ogromnym zaangażowaniem, o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej jak również przyznana w 2012 r. statuetka wraz z dyplomem, za kultywowanie tradycji, promocję Ziemi Smykowskiej oraz przekazywanie młodym pokoleniom chlubnych kart historii.
Na przestrzeni lat tworzone są nowe ekspozycje. Wystawa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest przestrzeń poświęcona pacyfikacji wsi Adamowa i Królewca w okresie II Wojny Światowej. Jest ważna ekspozycja ukazująca proces wypieku chleba zatytułowana "Od ziarenka do bochenka".
Gospodarze Muzeum są zrzeszeni w ogólnopolskiej wspólnocie Mateczników Patriotyzmu i Kultury. Jestem dumna, że poznałam pana Jana Krawczyka kilkanaście lat wstecz na ogólnopolskim zjeździe Mateczników Patriotyzmu i Kultury.
Dziękuje za przypominanie historii życia wsi, która już odeszła, a państwo przybliżacie pamięć tamtych obrazów, które należy pielęgnować dla przyszłych pokoleń.
Dziękuję za staropolską gościnność, poczęstunek żurem o rzadkim smaku, chlebie wypieczonym na chrzanowym liściu, ciasto z truskawkami, czereśnie z ogrodu, nalewki sporządzone według starych receptur z własnych owoców, które służą na zdrowie spożywającym. Dziękuje za współorganizację spotkania w Szkole im. Św. Jana Pawła II w Królewcu w dniu 28 maja 2024 r. w której czytaliśmy wiersze w hołdzie Wielkiemu Św. wraz z Janiną Malicki.
Jesteście państwo ostatnimi cudownymi zbieraczami z przeszłości, świadectwem, że pamięć wciąż żyje w nas. Życzę dużo zdrowia.
Z wyrazami szacunku i uznania. Do zobaczenia znów. Szczęść Boże.
Alina Szymczyk
Foto: archiwum
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Polonijne Palmy A.D. 2025
Wielu Polaków na emigracji jest większymi patriotami niż co niektórzy mieszkający nad Wisłą. Dowodem na moje słowa są polskie sobotnie szkoły w Chicago, na dowód tego podam przykłady. Polskie dzieci...
26.04.25 - 20:20 | Czytaj więcej
15 Czerwca 1845 roku
Otwarty został I odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
15 Czerwca 1794 roku
Prusacy zajęli Kraków i zrabowali z Wawelu polskie insygnia królewskie, które przetopiono na złoto.