Niedziela 15 Września 2024r. - 259 dz. roku,  Imieniny: Albina, Ronalda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.06.24 - 13:24     Czytano: [357]

Muzeum Ludowe w Adamowie


Adamów wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, gmina Smyków. To tu znajduje się od lat prywatne Muzeum Ludowe w Adamowie państwa Krawczyków Józefa i jego żony Teresy. Muzeum jest efekt pasji i długoletniej pracy małżonków.

W Muzeum możemy odnaleźć przedmioty, które na co dzień służyły minionym pokoleniom w domu, w pracy i gospodarstwie. Wśród eksponatów znajdują się m.in. drewniane widły, żarna, stare wagi, maglownice, prasy do sera, cepy, kolekcje sierpów do cięcia zboża jak również do wyrobów kowalskich, są sanie i wóz drabiniasty, również znajdujemy tu żelazko na duszę. Najstarsze eksponaty liczą ponad 150 lat, do najcenniejszych należą obrazy sakralne i ocenzurowana korespondencja z okresu stanu wojennego. Każdy eksponat jest odpowiednio opisany i zabezpieczony.

Pasja państwa Krawczyków z Adamowa zachwyca, ale również jest świadectwem umiłowania tradycji, która odchodzi zmienia swoje obrazy. Pan Jan chciałby te jakże bliskie i jeszcze żywe obrazy z przeszłości zachować dla potomnych. Prowadzone Muzeum Ludowe wciąż się rozwija, odwiedzają go mieszkańcy, młodzież szkolna wraz z opiekunami, ale również turyści, także zagraniczni.

Wszystkim odwiedzającym pan Jan ciekawie opowiada o dawnych czasach i objaśnia zastosowanie nieużywanego już sprzętu. Czyni to z ogromnym zaangażowaniem, o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej jak również przyznana w 2012 r. statuetka wraz z dyplomem, za kultywowanie tradycji, promocję Ziemi Smykowskiej oraz przekazywanie młodym pokoleniom chlubnych kart historii.

Na przestrzeni lat tworzone są nowe ekspozycje. Wystawa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest przestrzeń poświęcona pacyfikacji wsi Adamowa i Królewca w okresie II Wojny Światowej. Jest ważna ekspozycja ukazująca proces wypieku chleba zatytułowana "Od ziarenka do bochenka".

Gospodarze Muzeum są zrzeszeni w ogólnopolskiej wspólnocie Mateczników Patriotyzmu i Kultury. Jestem dumna, że poznałam pana Jana Krawczyka kilkanaście lat wstecz na ogólnopolskim zjeździe Mateczników Patriotyzmu i Kultury.
Dziękuje za przypominanie historii życia wsi, która już odeszła, a państwo przybliżacie pamięć tamtych obrazów, które należy pielęgnować dla przyszłych pokoleń.
Dziękuję za staropolską gościnność, poczęstunek żurem o rzadkim smaku, chlebie wypieczonym na chrzanowym liściu, ciasto z truskawkami, czereśnie z ogrodu, nalewki sporządzone według starych receptur z własnych owoców, które służą na zdrowie spożywającym. Dziękuje za współorganizację spotkania w Szkole im. Św. Jana Pawła II w Królewcu w dniu 28 maja 2024 r. w której czytaliśmy wiersze w hołdzie Wielkiemu Św. wraz z Janiną Malicki.
Jesteście państwo ostatnimi cudownymi zbieraczami z przeszłości, świadectwem, że pamięć wciąż żyje w nas. Życzę dużo zdrowia.
Z wyrazami szacunku i uznania. Do zobaczenia znów. Szczęść Boże.

Alina Szymczyk
Foto: archiwum

       

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

15 Września 1862 roku
Zmarł Władysław Syrokomla, polski poeta i tłumacz (ur. 1823)


15 Września 1463 roku
Flota gdańsko-elbląska (25 okrętów) rozbiła na Zalewie Wiślanym flotę krzyżacką (44 okręty).


Zobacz więcej