Poniedziałek 13 Stycznia 2025r. - 13 dz. roku, Imieniny: Bogumiła, Bogumiły, Weroniki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 16.06.24 - 11:44 Czytano: [277]
Dział: Śladami naszych przodków
Dni Giermka
W czerwcu na wystawie
Giermek, to rzecz jasna dziecko, a zarazem pomocnik rycerza średniowiecznego. Z biegiem lat młodzieniec ten cały czas towarzyszący rycerzowi, przy okazji szkolił się w służbie wojskowej, do której chciał oczywiście przystąpić.
Do stanu rycerskiego
Służba tego giermka była traktowana jako też przygotowanie jego do stanu rycerskiego. Najczęściej służba giermka u rycerza, a tym samym jego przyuczenie na rycerza przypadało w połowie każdego roku, zatem w czerwcu obchodzone są Dni Giermka, a przy okazji urządza się tego dotyczące wystawy. Jak wiadomo giermkami zostawali młodzi chłopcy przeważnie ze szlacheckich rodów. Ale bywały od tej reguły wyjątki. Giermkowie musieli być wysyłani na dwór seniora, aby tam uczyć się rycerskiego rzemiosła, a przy okazji musieli odpowiednio potrafić zadbać o jego konia.
Sztuka wojenna
Kształcili się też giermkowie we wszystkich dziedzinach ówcześnie obowiązującej sztuki wojennej. A była to oczywiście sztuka jazdy konnej, prowadzenia walki bronią białą oraz strzelania z łuku i kuszy. Poznawali także giermkowie tajniki kodeksu rycerskiego w tym jak hartować ciało i ducha. W czasie wypraw wojennych zostawali oni wcielani do oddziału wojowników z kopią, u swojego rycerza. W czasie bitwy towarzyszyli oni zawsze rycerzowi w walce, a niejednokrotnie byli oni jego posłańcami.
Wcześniej niż zwykle
Giermek mógł za szczególne zasługi zostać wcześniej niż mówił o tym kodeks, pasowany na rycerza. Otrzymywał on wówczas symboliczne insygnia swojego stanu, jakimi były złote ostrogi i złocony skórzany pas.
Giermek Hlawa
Najbardziej znanym giermkiem w polskiej literaturze był giermek rycerza Zbyszka z Bogdańca o imieniu Hlawa. Podczas Dni Giermka, nasza Redakcja miała okazję zobaczenia wystawy, jak kształtował się strój giermka w różnych okresach średniowiecza i wieku wojen.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
13 Stycznia 1801 roku
Urodził się Ignacy Domeyko, polski geolog i mineralog, badacz Ameryki Płd, przyjaciel A. Mickiewicza (zm. 1889)
13 Stycznia 1915 roku
W wyniku trzęsienia ziemi w regionie Abruzzów we Włoszech zginęło około 29,5 tys. osób.