Niedziela 15 Września 2024r. - 259 dz. roku,  Imieniny: Albina, Ronalda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.05.24 - 14:54     Czytano: [654]

Dział: Głos Polonii

Jubileuszowe spotkanie





Z jubileuszowego spotkania ZLP im Jana Pawła II.

W 10 rocznicę kanonizacji patrona ZLP im.JP II w dniu 27 kwietnia 2024, odbyło się jubileuszowe spotkanie 20-lecia działalności braci poetyckiej na emigracji w Sali ZKP. Jak wszystkie nasze spotkania i biesiady rozpoczynamy modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie, za zmarłych członków Zrzeszenia i za biorących udział.

Od samego początku naszymi opiekunami są ojcowie jezuici z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, gdzie rozpoczęłam literacką działalność z teatrem "Rzepicha". Początki zawsze są trudne, ale nie koniecznie, bowiem organizowaliśmy spotkania przy wsparciu o. Władysława Gryzły SJ opiekuna duchowego.

Nasze spotkania były ubarwione śpiewem do duetu akordeonowego o. Władysława Gryzło SJ i śp. Stanisława Zielińskiego, oraz śp. Jadwigi Preger. Na każdym spotkaniu mieliśmy dużą frekwencję.

Zaczęli przychodzić piszący wiersze i zaczęła tworzyć się więź przyjaźni. Nie wszystkie wiersze nadawały się na nagrody, ale były pisane sercem o przeżyciach na emigracji, tęsknocie za Ojczyzną, dlatego zaczęliśmy organizować szkolenia. Najpierw przypomnienie polskich twórców, analiza wierszy, pisanie wierszy na konkretny temat. Szkolenie prowadził Władysław Panasiuk, na przemian z Katarzyna Murawską. W dalszych latach trzykrotnie prowadziła szkolenie dr. Agnieszka Janiak z Wrocławia.

Dokumentację fotograficzną zawdzięczmy panu Rysiowi Siek, Andrzejowi Baraniak i Andrzejowi Brach. W pierwszych 3 latach nasze spotkania odbywały się często 2 razy w miesiącu. Oprócz czytania wierszy napisanych na emigracji przez przychodzących, czytaliśmy wiersze Jana Pawła II, religijne i patriotyczne z okazji obchodów różnych uroczystości, świąt państwowych, kościelnych, promocyjne tomików poezji, spotkania z ciekawymi ludźmi, przykładem tego niech będzie kobieta, która przeżyła zesłanie na Sybir p. Krystyna Nowobilska.



Organizowaliśmy szereg spotkań promocyjnych z autorami z Polski dr Teresą Kaczorowską autorka książek "Dzieci Katynie", Chrześcijański Horacy z Mazowsza", Herodot Polonii założyciel polskiego muzeum w Chicago Mieczysław Hajman, "Co otrzymałam od Boga i ludzi" rzecz o Helenie Modrzejewskiej autorką Joanną Sokołowską-Gwizdka z Nowego Jorku, z Tadeuszem Chabrowskim- poetą z Nowego Jorku, Natalią Ponetą - Piekarski - autorką książki" Siedziałam za Katowice", "Byłam na Rakowieckiej". Spotkania autorskie z twórcami zamieszkałymi na emigracji, między innymi: Zofią Bukowską, Wiesławem Kajmowicz, Antonim Bosak, Lidią Dzieża, Józefem Maciasz - Brod, Andrzejem Chojnowskim, Barbarą Żubrowski, Władysławem Janem Burzawą, Januszem Kopeć, Władysławem Panasiuk, Aliną Szymczyk, Władysław Janusz Obara i wiele innych interesujących twórców, którzy zaczęli pisać na emigracji.

W ostatnich 8 latach kilku poetów wróciło do Polski, a wśród nich: Władysław Panasiuk, Andrzej Chojnowski, Barbara Żubrowska, Anna Konarska, Antoni Bosak, Anna Waluś.

W ostatnich 4 latach poeci wydali książki: Beata Korzeniak, Urszula Brynda, Wiesława Sykut Grzywacz, Jan Żółtek, Katarzyna Murawska, Anna Waluś Sikoń, Alina Szymczyk, Ewa Belicki przygotowuje do wydania. Spotykamy się w kawiarence JOM, nazywamy to miejsce salonem poetyckim, czytamy wiersze własny, jak również poetów z Polski. Nasze spotkania rozpoczynamy modlitwą, którą prowadzi o. Marek Janowski SJ nasz wspaniały opiekun.

Zrzeszenie wydało 14 Antologii twórców zamieszkałych na emigracji, w Polsce i Kanadzie. Było organizatorem 6 konkursów literackich i jednego współorganizatorem.

Spotkanie Jubileuszowe XX-lecia odbyło się 27 kwietnia 2024 r.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II, Barką, którą odśpiewali członkowie teatru "Rzepicha" Alina Szymczyk Prezes prowadząca Zrzeszenie od 20 lat. Modlitwę ze słów JP odczytał Jan Żółtek v-ce prezes. Miłość Jana Pawła II do Polski była czymś niekwestionowanym. Papież wielokrotnie - i nie tylko podczas pielgrzymek do ojczyzny - wyrażał troskę o dobro naszego kraju. Niektóre z jego wskazań i marzeń dotyczących Polski stały się kanwą dla poniższej modlitwy.

Modlitwa

Dobry Boże, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II powierzamy Ci nas i naszą ojczyznę. Pomóż nam kochać to, co ojczyste: nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków - niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie.
Ucz nas mądrego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo.
Spraw, żebyśmy wszyscy byli ludźmi sumienia, czyli słuchali Twojego głosu - nawet kiedy jest bardzo wymagający; żebyśmy nazywali po imieniu dobro i zło, a nie zamazywali granicy między nimi; żebyśmy dobro w sobie i wokół siebie rozwijali, a wobec zła nie pozostawali obojętni, ale je przezwyciężali.
Pomóż nam odważnie podejmować odpowiedzialność za sprawy publiczne: troszczyć się o dobro wspólne i nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: "Jeden drugiego brzemiona noście".
Strzeż nas i oświecaj, żebyśmy nie dali się zwieść wizji szybkiego zysku kosztem innych i żebyśmy opierali się wszelkim pokusom wyzysku.
Daj nam Twoją łaskę, żeby każdy z nas - na miarę swojego powołania - angażował się w budowanie królestwa Bożego w rodzinie, w społeczności i w całej ojczyźnie.
Odnawiaj nasze umysły i serca, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne. Prosimy, ześlij swojego Ducha, żeby wciąż odnawiał oblicze tej ziemi. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Amen.

Modlitwa została odmówiona przy fotografii Św. Jana Pawła II z biało -czerwonymi różami, który uczestniczył podczas trwania Jubileuszu.

Po modlitwie zebrani z członkami teatru "Rzepicha" odśpiewali pieśń Czarna Madonna do kapeli w składzie; Mirek Sroczyński akordeon, skrzypce -LiubomyrNikolyn, Andrzej Krawczyk - saxsofon, Adam Potoczny - klawisze gość z Polski, Igor Galianty- perkusja.

Następnie pani Prezes ZKP dr. Łucja Mirowska Kopeć wręczyła na ręce Prezesa ZLP Aliny Szymczyk dyplom z gratulacjami i podziękowaniami za wspaniałą działalność patriotyczną i kulturalną, za troskę o Ojczyznę, prawdę i wiarę. Życząc zadowolenia z wykonywanej pracy dla Polonii, zdrowia i szczęścia w życiu osobistym.

W kolejności zostały odczytane listy gratulacyjne nadesłane z Polski przez byłego opiekuna o. Jerzego Karpińskiego SJ, Prezesa STR Macieja Andrzeja Zarębskiego, Bożenę Pawłowską - Kilanowski z Canady, Saskatoon, Annę Konarską członkini ZLP zamieszkała od 5 lat w Polsce, odczytali je członkowie Zarządu; Maria M. Purymska, Jan Żółtek, Ewa Belicki, Józef Maciasz Broda.

W programie artystycznym wystąpili; 14 letnia Julia Szorc, młoda utalentowana skrzypaczka wykonała dwa utwory, YouRaise Me Up- kompozytor Rolf Levland, Mazurek autor nieznany.

Oto list gratulacyjny o. Jerzego Karpińskiego

Dostojni Jubilaci,
Kiedy zaczynałem pisać pozdrowienie i gratulacje, przyszły mi na myśl słowa piosenki Rosiewicza: "Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień". Ale stwierdzam, że ona nie pasuje na tę okoliczność. I to z dwóch racji. Każdy z Państwa jest w stanie napisać własny okolicznościowy piękny tekst jubileuszowy. A przecież dwadzieścia lat to była droga, nieraz bardzo ciężka i długa, którą przechodziliście wspólnie, w Zrzeszeniu Literatów, słuchając jedni drugich i wspierając się nawzajem. Dołączali się jedni, odchodzili inni. A Zrzeszenie kroczyło zdecydowanie. Dobrym duchem ożywiało Rodaków i całą Polonię. I budowało historię. Gratuluję Wam wszystkim tego tworzenia historii.
Osobiście jestem dumny, że mogłem kroczyć z Wami przez siedem lat. Historię opisywać będą inni. A Państwo, kroczcie nadal i radością ożywiajcie przyszłe pokolenia. Niech Wasz Patron, święty Jan Paweł II wstawia się za Wami, by dobry Bóg hojnie obdarzał swoim błogosławieństwem Was osobiście i wszystkich bliskich, których nosicie w sercach. Szczęść Wam Boże. Ojciec Jerzy Karpiński

Po odczytaniu listów gratulacyjnych z Polski i Canady, odbyło się wręczenie dyplomów dla Zarząd; Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Jan Żółek, Józef Maciasz Broda. Następnie dla członków ZLP; Beata Korzeniak, Urszula Brynda, Elżbieta Oliwkiewicz Allen, Wiesława Sykut - Grzywacz, Jarzy Kowalkowski, Hubert Kowalewski, Lesław Baldyga, Grażyna Jachymiuk, Eleonora Przybyło, Mara Madetko i Anna Waluś.

Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami uznania z cytatem "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Jan Paweł II. Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.



Dyplomy przyznała Kapituła Zrzeszenia Literatów im.JP II w składzie; dyr. Łucja Mirowska Kopeć, o. Marek Janowski SJ, Prezes SKR dr. Maciej Zarębski, Alina Szymczyk. Kapituła przyznała dyplom uznania za wkład na rzecz rozwoju literatów na emigracji z okazji XX-Lecia działalności ZLP im. JP II w Chicago, życząc jednocześnie dalszej owocnej pracy na chwałę polskiej literatury na emigracji.

Za długoletnia współpracę dyplomami zostali uhonorowani dziennikarze współpracujący od początku; Pan Ryszard Siek fotograf z JOM, Andrzej Baraniak Dziennik Związkowy, Andrzej Brach, członkowie teatru "Rzepicha" za długoletnią współpracę, na rzecz popularyzacji wartości narodowej kultury patriotycznej i katolickiej jak niżej; Maria Lipska, Maria Czerwonka, Teresa Grzasko, Jolanta Kulikowska, Jadwiga Szparkowska, Lucja Streykowska, Danusia Witek, Katarzyna Sulejewska, Krzysztof Wasik, Kazimierz Szymański, Władysław Wytrwał, Błażej Skoczeń, Jan Niwa. Członkowie Teatru "Rzepicha" po otrzymaniu dyplomów zaśpiewali wiązankę pieśni z regionu rzeszowskiego.

Każda z pań otrzymała różę, a skrzypaczka Julia Szorc Album z Papieżem Franciszkiem. Prezes podziękowała Ułanowi Mieczysławowi ze Stowarzyszenia Przyjaciół im. Generała Tadeusza Kościuszki, który przyszedł z akordeonem i włączył się do wspólnego koncertowania.

Atmosfera poetycko - muzyczna trwała do późnych godzin wieczornych, poeci czytali utwory, a wśród nich; Grażynka Jachymiuk Jan Żółtek, Maria M. Purymska, Elżbieta Oliwkiewicz- Allen, Leszek Baldyga, Beata Korzeniak, Ewa Belicki, satyrę "żaliła się baba do baby" Alina Szymczyk, która śpiewała z kapelą, również śpiewał profesjonalnie Mirosław Sroczyński prowadzący przed laty kapelę estradową w Polsce. Przy dźwiękach muzyki na żywo, poczęstunku "agapa", czas szybko mijał.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów olejnych Marii M. Purymskiej i A. Szymczyk. Można był obejrzeć kronikę Zrzeszenia, oraz wystawę plansz fotograficznych z początków działalności. Dyplomy poetów z Polski zostaną wręczone 24 maja na spotkaniu autorskim Aliny Szymczyk w siedzibie STR i prywatnym muzeum Ludomiry i Macieja Zarębskiego.

Dziękuję pięknie wszystkim za przyjście na nasz Jubileusz, wszystkim poetom życzę pięknych metafor, nowych wierszy lekkich i pięknych jak płatki azalii, oraz wiele radości w życiu osobistym.

Szczęść Boże.
Alina Szymczyk
Fot; archiwum

       

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

15 Września 1862 roku
Zmarł Władysław Syrokomla, polski poeta i tłumacz (ur. 1823)


15 Września 1793 roku
Rozwiązano konfederację targowicką.


Zobacz więcej