Niedziela 15 Września 2024r. - 259 dz. roku, Imieniny: Albina, Ronalda
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 03.05.24 - 15:31 Czytano: [604]
Dział: Zakamarki historii
Pierwsza w Europie
Szanowni Państwo,
w dniu dzisiejszym obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która do dziś dnia pozostaje jednym z najważniejszych dokumentów w historii naszego kraju.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stanowi kamień milowy w historii Polski oraz jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach europejskiego liberalizmu. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, która została uchwalona w sposób legalny i demokratyczny. Jej wprowadzenie miało na celu reformę ustrojową Rzeczypospolitej i umocnienie jej pozycji w obliczu rosnącej presji ze strony sąsiadujących mocarstw.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, zwołane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który chciał przeprowadzić reformy mające na celu odbudowę i modernizację Rzeczypospolitej. Wprowadziła ona wiele postanowień związanych z równością obywateli, ograniczeniem władzy królewskiej na rzecz parlamentu, oraz reformami gospodarczymi i społecznymi.
Jednym z najważniejszych aspektów Konstytucji 3 Maja było zapewnienie praw obywatelskich, takich jak wolność słowa, zgromadzeń i wyznania, ale przede wszystkim należy pamiętać o dążeniu do likwidacji liberum veto, które paraliżowało działanie parlamentu, oraz do wprowadzenia zasad monarchii konstytucyjnej, gdzie władza królewska była ograniczona przez ustawy.
Konstytucja spotkała się jednak z opozycją zarówno ze strony szlachty, która obawiała się utraty swoich przywilejów, jak i ze strony Rosji oraz Prus, które widziały w niej zagrożenie dla swoich interesów w regionie. Mimo to, została uchwalona i ogłoszona 3 maja 1791 roku.
Niestety, trwało to krótko. Już rok później, w wyniku inwazji Rosji na Polskę i zdrady części polskiej szlachty, Konstytucja została zawieszona, a Rzeczpospolita znalazła się pod kontrolą obcych mocarstw. Był to pierwszy rozbiór Polski (1792), w którym Rosja, Austria i Prusy podzieliły się terytorium Rzeczypospolitej, początek procesu, który doprowadził do kolejnych rozbiorów w 1793 roku i 1795 roku. W rezultacie, Polska jako suwerenne państwo zniknęła z mapy Europy na ponad sto lat.
Zabory miały ogromne konsekwencje dla społeczeństwa polskiego. Polska straciła nie tylko swoją niepodległość polityczną, ale także swoją tożsamość narodową, kulturę i język, tłumione przez zaborców. Polacy zmuszeni byli walczyć o swoje prawa i zachować swoją tożsamość w warunkach represji i asymilacji.
Mimo trudności, okres zaborów był także czasem walki o niepodległość i walki o zachowanie polskości. Polacy podejmowali liczne zrywy niepodległościowe, takie jak insurekcje kościuszkowska czy listopadowa, oraz prowadzili działalność kulturalną i oświatową mającą na celu umocnienie narodowej tożsamości.
Okres zaborów pozostawił trwałe ślady w historii Polski i w świadomości narodowej Polaków, stając się symbolem walki o wolność i niezależność Polski. Zapewne dlatego Konstytucja 3 Maja pozostaje symbolem ducha walki o wolność, równość i suwerenność narodu polskiego.
Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pozostaje ważnym dniem w historii Polski. Dzisiejsza rocznica zaś to czas, abyśmy pamiętali o dążeniach naszych przodków do wolności i sprawiedliwości, oraz byśmy kontynuowali ich dzieło, dbając o demokratyczne wartości i prawa obywatelskie w naszym kraju. Konstytucja 3 Maja przypomina nam o naszej wspólnej historii i dziedzictwie, które powinniśmy pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.
Z poważaniem,
Zespół Reduty Dobrego Imienia
weterani - 26.06.24 0:43
Piekna wiosna i upalne poczatki lata biezacego Roku nie ciesza nas gdy obserwujemy nowy rozbior Polski.Minely spokojne ,niestety krotkie,lata rozwoju Polski.Moglismy cieszyc sie zyczliwoscia ,czy pomoca spotkanych Osob.Nie balismy sie wieczornego wyjscia na ulice miasta aby zalatwic konieczna sprawe.TERAZ MOZEMY spotkac nozownika lub maczetowca lubiacego ranic innych.CPK,porty ,fabryki i inne zaklady pracy ,pelne zamowien zwalniaja pracownikow na tzw bruk.Zagraniczni inwestorzy likwiduja swoje przedsiebiorstwa i wyjezdzaja z Polski.powiekszjac liczbe bezrobotnych.Prosimy o wytlumaczenie przyczyny istniejacego kataklizmu,a wszystkich kochajacych Polske,jak Matke do mobilizacji.CITO Panowie i Panie.!!!!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Niemiecko-sowiecka agresja
Do wybuchu wojny doprowadziło zawarcie 23 sierpnia 1939 roku przez III Rzeszę i ZSRS paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tajnym protokołem...
31.08.24 - 19:44 | Czytaj więcej
15 Września 1890 roku
Urodziła się Agatha Christie, angielska pisarka; autorka poczytnych kryminałów (zm. 1976)
15 Września 1935 roku
Parlament niemiecki Reichstag uchwalił tzw. ustawy norymberskie, ustanawiające rasizm w III Rzeszy.