Piątek 17 Stycznia 2025r. - 17 dz. roku, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 08.07.23 - 17:38 Czytano: [356]
Dział: Śladami naszych przodków
Święto Janki
Noc świętego Jana
Noc świętojańska to wyjątkowy czas, szczególnie celebrowany przez młode osoby. Przed wiekami obchodzono w tym okresie, tak zwane sobótki, podczas których szukano sobie pary. Czas ten owiany zawsze był magią i tajemniczością, czemu towarzyszyły święte ognie i puszczane na wodę wianki. Gdy świat poznał chrześcijaństwo, kościół zabronił podobnych rytuałów, które były owiane mrokiem tajemniczości i czarów. Ale bardzo chętnie zasymilował to święto jako dzień imienin Jana Chrzciciela, a wszelkie obrzędy w tym czasie, uważa się za powitanie okresu lata.
Kupalnocka
W tradycji wschodnio europejskiej, jest to czas tak zwanej "Kupały", czyli okresu żegnania chłodniejszych miesięcy, a powitania cieplejszych. Uważano bowiem, że czas ten, jest szczególnie błogosławiony przez bogów słowiańskich. Dlatego też wszyscy uczestnicy zabaw "kupalnocki", musieli być przyozdobieni w kwiaty, które następie składano bogom opiekunom.
W krajach anglosaskich
W krajach anglosaskich, święto to nazywane jest "Midsummer". Jest to okres proszenia bóstw opiekuńczych o dobry tegoroczny plon, nie koniecznie jeśli chodzi o zbiór z pola. Raczej chodzi w tym względzie o znalezienie sobie partnera życiowego.
Nie można tego wykorzenić
W Polsce, kościół katolicki w żaden sposób nie mógł wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej sobótki, czyli wcześniej wspomnianej "kupalnocki". Ale tym razem kwiaty, które towarzyszą temu świętu, składa się pod obrazy, przedstawiające katolickich świętych.
Święcenie wody
W przypadające na dzień 24 czerwca imieniny św. Jana Chrzciciela, przeprowadza się w kościele katolickim tzw. obrzęd święcenia wody. W liturgii kościelnej śpiewa się w tym czasie hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodniej Europy. W kościołach chrześcijańskich, jest to również okres święcenia ziół leczniczych. Z ziół tych dziewczyny wykonują sobie na głowę wianki, które następnie puszczane są na wodę. W krajach bałtyckich i skandynawskich święto Jana Chrzciciela nazywa się również "wieczorem ziół".
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
17 Stycznia 1934 roku
Urodził się Jerzy Turek, polski aktor filmowy i teatralny (serial Złotopolscy, Kogiel Mogiel, Gdzie jest generał) (zm. 2010r.)
17 Stycznia 2013 roku
Zmarła Jadwiga Kaczyńska matka prem. Jarosława Kaczyńskiego i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Filolog, pracowała w PAN, uczyła języka polskiego