Piątek 13 Września 2024r. - 257 dz. roku, Imieniny: Eugenii, Lubomira
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 30.05.23 - 15:36 Czytano: [817]
Dział: Godne uwagi
Tadeusz Masłyk - "życie jest twórczością"
Tadeusza Masłyka z Górek koło Brzozowa poznałem w roku 2014 w Rzeszowie na zebraniu Oddziału Rzeszowskiego Związku Literatów Polskich. Od tego czasu zdążyliśmy się zaprzyjaźnić. Znam i wysoko cenię jego twórczość literacką, a obrazy, które maluje - posiadające własny, właściwy tylko jemu styl, co powoduje, że nie można ich pomylić z pracami żadnego innego artysty - działają na mnie jak balsam: uspokajają, a jednocześnie pobudzają wyobraźnię, dostarczając mocnych wrażeń estetycznych i pozytywnych emocji. Technika malarska Tadeusza- która moim zdaniem polega na, wyjątkowo udanej, grze kolorów - powoduje, że jego obrazy poruszają w mojej duszy jakąś wrażliwą strunę; sprawiając, że gdy na nie patrzę, czuję w sercu radość i szczęście. Szczęście wynikające z tego, że mogę spojrzeć na świat, na otaczającą nas rzeczywistość (tą istniejącą realnie, ale i tą ponadczasową, ukrytą gdzieś głęboko w naszej ludzkiej podświadomości) oczami wrażliwego na piękno artysty, który widzi barwniej, dalej i więcej od zwyczajnego zjadacza chleba; że potrafię dostrzec, kryjącą się tam, kolorystyczną bombę emocjonalną, której najważniejszą cechą jest subtelna wrażliwość na dobro i piękno, i nadzieja. Nadzieja na to, że nasze życie, poprzez obcowanie ze sztuką, może być radośniejsze, pełniejsze i lepsze; że nasze życie takie jest, chociaż nie zawsze sami potrafimy to dostrzec i zrozumieć. Myślę, że w tym kryje się największa i ponadczasowa wartość malarstwa Tadeusza.
Mówiąc prościej: lubię oglądać obrazy Tadeusza i czytać jego poezję, bo sprawia mi to przyjemność. Dlatego, jakiś czas temu, gdy dowiedziałem się, że w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbędzie się wystawa jego obrazów, wiedziałem, że muszę tam być. Ponieważ nie mogłem wziąć udziału w otwarciu wystawy, do Brzozowa pojechałem kilka dni później.
Z artystą spotkałem się w jego prywatnej galerii ART. WICI w Górkach, a później razem udaliśmy się do Brzozowa. Oglądanie obrazów Tadeusza, wystawionych w obszernej, dobrze oświetlonej sali było dla mnie prawdziwą uczta duchową, po której - dzięki Tadeuszowi - miałem zaszczyt poznać panią mgr Agnieszkę Adamska, w tamtym czasie dyrektorkę Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Wystawa obrazów Tadeusza rozpoczynała cykl wielu ważnych, zaplanowanych na tamten okres, wydarzeń kulturalnych tej instytucji.
Tadeusz Masłyk to wielokrotnie nagradzany - znany w całej Polsce, a także i poza jej granicami - artysta dużego formatu, z imponującym dorobkiem: ceniony literat, członek Związku Literatów Polskich, autor sześciu tomików wierszy i wielu publikacji, uznany malarz i rzeźbiarz, a także promotor kultury oraz młodych talentów. Jego obrazy, odznaczające się niepowtarzalnym, własnym stylem, znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i poza jej granicami. Znam i cenię jego twórczość i szczycę się tym, że jeden z jego obrazów zdobi salon w moim domu.
O tym, czym dla Tadeusza jest sztuka, wyjątkowo dobitnie mówi jego wiersz pt. "Bez imienia", który mnie szczególnie przypadł do gustu:
BEZ IMIENIA
Piter i Beksiński i ten
z płyta pilśniową
za pół miliona
gdy tworzę nie przeklinam
mijam swoją samotność
przekraczam dni
te bez znaczenia
bo nic nie muszę
sztuka będzie trwać
w moim imieniu
nazwana
całym moim życiem
Tak, dla Tadeusza sztuka jest całym życiem. Jakie to cudowne, jakie wyjątkowe i cenne, że mogę przyjaźnić się z takim człowiekiem.
O wartości twórczości Tadeusza Masłyka, zarówno jako poety, jak i malarza oraz rzeźbiarza, niech świadczy fakt, że w roku 2017 został wyróżniony ogólnopolską Nagrodą im. Władysława Orkana za całokształt działalności artystycznej w zakresie poezji, malarstwa i rzeźby oraz promocji kultury regionalnej Podkarpacia. A nagroda ta jest przyznawana artystom za tworzenie tradycyjnych, ponadczasowych wartości, ważnych dla utrwalania tożsamości narodowej. Za wkład w kulturę Podkarpacia w roku 2021 został także uhonorowany nagrodą "Złote Pióro", którą przyznaje Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Jedną z większych zasług Tadeusza Masłyka jest inicjowanie i organizacja wielu imprez kulturalnych, w tym spotkań autorskich z uznanymi już, ale także i młodymi artystami, których stara się przybliżać społeczeństwu i promować. Tadeusz jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem kultowego już w Brzozowie, znanego na całym Podkarpaciu cyklicznego wydarzenia kulturalnego "Gościniec Literacki".
Czytelników KWORUM zachęcam do zapoznania się z twórczością Tadeusza Masłyka. Najprościej można to zrobić, odwiedzając jego profil na Facebooku, gdzie Tadeusz często prezentuje swoje nowe obrazy. Najlepsza jednak byłaby wycieczka do jego bardzo klimatycznej, pachnącej Podkarpaciem i Polską galerii w Górkach i osobisty kontakt z malarzem i poetą.
Brzoza - 01.06.23 22:46
znam Tadeusza Masłyka i znam Wiesława Hopa dla mnie to zaszczyt , Tadeusza podziwiam za Jego artystyczne działania jak i za osobowość , tak samo podziwiam Wiesława jako pisarza i jako kolegę, Wiesiu dziekuję za napisanie tak dobrego artykułu o koledze Tadeuszu , dodam tylko że wchodząc do galeri Tadeusza człowiek usmiecha się i to uczucie jest wspaniałe , oddziaływanie obrazów na psychikę człowieka, jak nie mozna oderwać się od czytania Twoich powieści tak nie mozna oderwać oczu od obrazów Tadeusza, Jesteście obaj wspaniali i dziekuję wam za to wszystko co robicie dla kultury
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Atak na Marsz Niepodległości
Siłowe wejście do siedziby Stowarzyszenia Marsz Niepodległości to próba zastraszenia nas jako organizatorów Marszu. To próba wywołania w nas efektu mrożącego, paraliżującego. Pomimo tych bezprawnych...
08.09.24 - 19:56 | Czytaj więcej
13 Września 1934 roku
Urodził się Zbigniew Zapasiewicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser i pedagog. (zm. 2009)
13 Września 1922 roku
W miejscowości Al-Azizija w Libii zarejestrowano najwyższą temperaturę na Ziemi, 57,8°C.