Dodano: 11.10.20 - 19:57 | Dział: Śladami naszych przodków

Sztuka na ulicy


Ze sztuką na... Ty

Sztuka uliczna czyli inaczej mówiąc Street Art, to dziedzina sztuki obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej. Mają one specyficzny charakter delikatnej integracji w wystrój miasta. Jest wspomniana sztuka czymś wyjątkowym, upamiętniającym, a przede wszystkim czymś pięknym zatem nasza Redakcja wybrała się do Łodzi aby bliżej zapoznać się z tamtejszą sztuką uliczną.

Co to jest sztuka uliczna


Termin sztuka uliczna, jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej. Określenia Street Art najprawdopodobniej po raz pierwszy użył Allan Schwartzman w roku 1985. Street Art, nie posiada ściśle określonych reguł działania, ani też z góry ustalonych struktur dzieła, ani też innych szczególnych wyznaczników. Każdy tworzy jak chce i gdzie chce, ale najczęściej jest ona dobrze postrzegana przez odbiorców.

Sztuka w Łodzi

Uliczna galeria Wielkich Łodzian, to jedyny tego typu kompleks rzeźb plenerowych w Europie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na fakt, że miejscem ich ustawiania jest ulica Piotrkowska, najważniejsza arteria miasta. Wszystkie rzeźby są rozmiarów naturalnych, a do tego są one ustawione w taki sposób, że turysta może przysiąść obok, zajmując specjalnie w tym celu pozostawione miejsce obok spiżowej postaci. Pomysłodawcą ustawianych rzeźb, jest łódzki aktor filmowy i teatralny oraz animator kultury Marcel Szylenchelm. Niewątpliwie najsłynniejszą częścią Galerii Wielkich Łodzian jest Ławeczka Tuwima, na której turyści nie tylko obowiązkowo się fotografują, ale też pocierają spiżowy nos rzeźby na szczęście.

Nie tylko osoby

We wspomnianej galerii rzeźb łódzkich, można też zobaczyć Fortepian Rubinsteina, Fotel Jaracza, Kufer Reymonta, Pomnik Lampiarza (czyli bezimiennego elektryka) oraz Pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej, czyli łódzkich fabrykantów nazywanych „królami polskiej bawełny”: Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera oraz Ludwika Groshmanna. Autorem projektów większości rzeźb jest sam pomysłodawca tegoż projektu, Marcel Szytelchelm, ale również Wojciech Gryniewicz (Ławeczka Tuwima), a także Robert Sobociński (Kufer Reymonta).

Ewa Michałowska – Walkiewicz