Dodano: 23.09.20 - 9:23 | Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 9/2020 już do nabycia


PojawiÅ‚ siÄ™ już w sprzedaży najnowszy, wrzeÅ›niowy numer „Wpisu”. Podobnie jak co miesiÄ…c przygotowaliÅ›my dla PaÅ„stwa caÅ‚Ä… seriÄ™ doborowych reportaży na aktualne tematy, a także wybór artykułów poÅ›wiÄ™conych frapujÄ…cym zagadnieniom z dziejów Rzeczypospolitej. O potężnej sile mediów i wielkim wyzwaniu uzyskania bezpieczeÅ„stwa medialnego, które stoi przed obecnym rzÄ…dem, pisze Leszek Sosnowski. Nie mogÅ‚o także zabraknąć rewelacyjnego studium trwaÅ‚oÅ›ci dobrej wÅ‚adzy jako czynnika ksztaÅ‚tujÄ…cego siÅ‚Ä™ paÅ„stwa i dobro wspólnoty narodowej, pióra Å›wiatowej sÅ‚awy historyka prof. Andrzeja Nowaka. PojawiajÄ… siÄ™ także teksty dotyczÄ…ce aktualnych problemów i zagrożeÅ„ nurtujÄ…cych każdego i każdÄ… z nas: upadek polskiego szkolnictwa wyższego po wprowadzeniu reformy Gowina (nie bez powodu prof. Wojciech Polak używa terminu „szkodnictwo”!), niszczenie polskiej sztuki narodowej, której chore pomysÅ‚y pseudoreżyserów o miernym talencie, ale za to gigantycznym ego wyrzÄ…dzajÄ… wiÄ™ksze szkody niż carska cenzura, postÄ™pujÄ…ca agresywna ofensywa ideologii LGBT... PojawiajÄ… siÄ™ także interesujÄ…ce wywiady z czoÅ‚owymi postaciami polskiej gospodarki i polityki zagranicznej, artykuÅ‚ wspomnieniowy o Å›p. kard. Marianie Jaworskim, jak również – w zwiÄ…zku z wyjazdem z Krakowa konsul generalnej WÄ™gier, prof. Adrienne Körmendy – teksty dot. wiÄ™zów przyjaźni Å‚Ä…czÄ…cych PolskÄ™ i WÄ™gry. Piszemy także na aktualne tematy zwiÄ…zane z narodowymi rocznicami, nie brakuje także zagadnieÅ„ obyczajowych. WrzeÅ›niowy „Wpis” to ponad 100 stron fascynujÄ…cej lektury!

„Rezygnacja z bezpieczeÅ„stwa medialnego skoÅ„czy siÄ™ nieszczęściem”, pisze znakomity publicysta Leszek Sosnowski. W bÅ‚yskotliwym, nie stroniÄ…cym od ironii felietonie autor przekonuje, iż najwiÄ™ksze niebezpieczeÅ„stwo tkwi w braku dziaÅ‚ania katolików, bowiem firmowane przez Niemcy antypolskie media nie ustajÄ… w ofensywie na polskÄ… suwerenność.
„TrwaÅ‚ość dobrej wÅ‚adzy buduje siÅ‚Ä™ paÅ„stwa i dobro wspólnoty”. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak jak maÅ‚o kto potrafi dokonać trafnej analizy skomplikowanych procesów historycznych ksztaÅ‚towania siÄ™ wÅ‚adzy królewskiej w Polsce, piszÄ…c jednoczeÅ›nie wyjÄ…tkowej urody polszczyznÄ….
„Silna polska polityka zagraniczna to nie tylko UE”. Wywiad z prof. Krzysztofem Szczerskim, Szefem Gabinetu Prezydenta RP, przeprowadza Leszek Sosnowski.
„Historia Polski zapisana na pocztowych znaczkach”. ArtykuÅ‚ o nawiÄ…zaniu do piÄ™knych tradycji filatelistycznych powstaÅ‚y we współpracy z PocztÄ… PolskÄ….
„Fuzja Orlenu z Lotosem stworzy czoÅ‚owego gracza na rynku europejskim”. O zagadnieniach dotyczÄ…cych gospodarki narodowej z Januszem Szewczakiem – wiceprezesem ds. finansowych (CFO) zarzÄ…du PKN Orlen, rozmawia Adam Sosnowski.
„PÅ‚onÄ…ca filharmonia. Sztuka w starciu z okrucieÅ„stwem wojny”. Niszczenie polskiej kultury narodowej Niemcy hitlerowskie konsekwentnie realizowaÅ‚y już podczas wrzeÅ›niowych nalotów na WarszawÄ™, o czym przypomina dr Monika Makowska.
„Szkolnictwo czy szkodnictwo”. Prof. Wojciech Polak odważnie rozprawia siÄ™ z niszczycielskÄ… siÅ‚Ä… reformy Gowina, która spowodowaÅ‚a upadek polskich uniwersytetów, zarówno pod wzglÄ™dem poziomu nauczania, jak i akademickich wartoÅ›ci. Czy uda siÄ™ uratować polskÄ… naukÄ™?
„Zamiast hoÅ‚du szyderstwo, kpina i faÅ‚sz”. Temida Stankiewicz-Podhorecka jak zwykle nie pozostawia suchej nitki na haÅ„biÄ…cych wyczynach pseudoreżyserów profanujÄ…cych polskie wartoÅ›ci katolickie i narodowe. Stanowcze „nie” dla niszczenia polskiej kultury!
„Czas zrozumieć, że celebryta nie jest twórcÄ…, a kultura liberalna jest skazana na skarlenie”. O niebezpiecznych trendach niszczÄ…cych zarówno polskÄ…, jak i Å›wiatowÄ… sztukÄ™ z wiceprezesem zarzÄ…du TVP Mateuszem Matyszkowiczem rozmawia Adam Sosnowski.
„Intelektualne uzasadnienie demoralizacji”. Jakub Augustyn Maciejewski dokonuje wnikliwej analizy neomarksistowskiej rewolucji LGBT i jej destruktywnego wpÅ‚ywu na spoÅ‚eczeÅ„stwa, w których siÄ™ dokonaÅ‚a. Niebezpieczna ideologia nie ominęła i Polski; oby udaÅ‚o siÄ™ przed niÄ… obronić.
„Przyjaciel Hetmana Chrystusa”. PiÄ™kny artykuÅ‚ wspomnieniowy o Å›p. kardynale Marianie Jaworskim pióra znanej pisarki Jolanty Sosnowskiej.
„ChÅ‚opski rozum kontra paÅ„ska pycha”. Niepozbawiony akcentów humorystycznych tekst obyczajowy profesora Ryszarda Kantora o odwiecznych antagonizmach pomiÄ™dzy miastem i wsiÄ….
„WÄ™gierska krew, polska dusza”. Znakomita dyplomatka, konsul generalna WÄ™gier prof. Adrienne Körmendy po wielu latach dziaÅ‚alnoÅ›ci wyjechaÅ‚a z Krakowa. ArtykuÅ‚ o wielkiej przyjaciółce Polski i Polaków pióra Jolanty Sosnowskiej.
„Bolszewicy nie przemaszerowali po trupie Polski do serca Europy”. Druga część tekstu Bohdana Urbankowskiego o polskim roku 1920. Tym razem autor rozprawia siÄ™ z nieporozumieniami narosÅ‚ymi wokół Bitwy Warszawskiej.
„Bohaterski nuncjusz Achille Ratti”. PrzyszÅ‚y papież Pius XI nie porzuciÅ‚ Polaków w dramatycznym momencie dziejowym, kiedy na WarszawÄ™ ruszyÅ‚a bolszewicka nawaÅ‚a... Postać bp. Rattiego przypomina dr Monika Makowska.
„A cóż na to Bóg powie, żeÅ›cie PolskÄ™ rzucili?” WzruszajÄ…cy artykuÅ‚ Jerzego KÅ‚osiÅ„skiego o polskich żoÅ‚nierzach zmuszonych do udania siÄ™ na emigracjÄ™ po klÄ™sce Powstania Listopadowego.
„O grzechu i wystÄ™pku”. InteresujÄ…cÄ… postać francuskiego pisarza François Mauriaca i jego dorobek literacki przypomina CzesÅ‚aw Ryszka.
„Cud w Bolsenie”. Cuda Eucharystyczne należą do najbardziej frapujÄ…cych dowodów na prawdziwość ofiary naszego Zbawiciela, o czym w piÄ™knym stylu pisze wybitny znawca tematu, prof. Wojciech Roszkowski.
„Pandemia wprowadziÅ‚a spoÅ‚eczny dystans, ale zjednoczyÅ‚a ludzi w modlitwie”. Rozmowa z rektorem sanktuarium w Lourdes ks. praÅ‚. Xavierem D’Arodes de Peyriague.
„Czy powstanie Uniwersytet Wyszehradzki?” Odpowiedź na to interesujÄ…ce pytanie można znaleźć w treÅ›ci wywiadu, który z wÄ™gierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Péterem Szijjártó przeprowadziÅ‚ Adam Sosnowski.
„Prawdy Polaków wyrastajÄ… z niezmiennych i ponadczasowych prawd Ewangelii”. O koniecznoÅ›ci powoÅ‚ania Instytutu RodÅ‚a pisze Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny RodÅ‚a.
„Piotr MoszyÅ„ski – patriota, skazaniec i filantrop”. TÄ™ ciekawÄ… postać polskiego zesÅ‚aÅ„ca przybliża prof. Piotr BiliÅ„ski.
„Festiwal Filmowy ‘Niepokorni NiezÅ‚omni WyklÄ™ci’ to opowieść o pragnieniu wolnoÅ›ci”. Z dyrektorem festiwalu, Arkadiuszem GoÅ‚Ä™biewskim rozmawia Lidia Skrzyniecka.
ÅšwiatopodglÄ…d – przeglÄ…d informacji ze Å›wiata, m.in. o niebezpieczeÅ„stwie zwiÄ…zanym z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Amazona i o niepokojÄ…cych kanadyjskich ustawach
Krzyżówka z nagrodami


A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa i jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS