Dodano: 22.09.20 - 20:51 | Dział: W kręgu wydarzeń

Porozumienie oczekiwane (Aktualizacja)


Gdy wydawało się, że po maratonie wyborczym, z koronawirusem w tle, czeka nas przeszło 3-letnia nuda na politycznym poletku, nagle jak grom z jasnego nieba objawiła się kłótnia w prawicowej rodzinie. Owszem, wcześniej słychać było lekkie pomrukiwanie i drobne trzaski w koalicji, ale zawsze szybko wszystko rozpływało się w atmosferze zgody i odpowiedzialności za kraj i wracało do normy.

Ale od ostatniego posiedzenia w Sejmie, kiedy to część posłów Zjednoczonej Prawicy zagłosowała nie tak jak należało, sytuacja zmieniła się diametralnie i od kilku dni mamy nową sytuację. Czołowi działacze Prawa i Sprawiedliwości oznajmiają w mediach, że koalicji już nie ma, umowa nie obowiązuje i możliwe, że powstanie rząd mniejszościowy a główny „winowajca” minister Zbigniew Ziobro powinien być już spakowany. Mówi się też o wcześniejszych wyborach.

Z drugiej zaś strony słyszymy, że koalicja trwa, że jest to najlepszy projekt dla Polski i wszystko jest w porządku, tylko trzeba się dogadać. No właśnie, jak wygląda to dogadywanie, tego nie wiemy, możemy się tylko domyślać, dysponując dość mizernym materiałem i układać domniemany scenariusz na najbliższe dni i tygodnie. Jedno jest pewne, wcześniejsze wybory, dla żadnej ze stron, nie są korzystne, również niekorzystne jest dla słabo zorganizowanej opozycji.

A zatem jedno pozostaje na tapecie, dogadanie się wśród zjednoczonej prawicy i rządzenie dalej. I tak prawdopodobnie się stanie. Chodzi o to, by na najbliższe 3 lata wyznaczyć kierunek działania a przede wszystkim wyznaczyć każdemu miejsce w szeregu, by, jak to stwierdzono ostatnio, „ogon nie merdał psem”. Nie może być tak, że to PiS ma ustępować we wszystkim koalicjantom i ciągle negocjować w sprawie procedowania kolejnych ustaw.

Wierzę, że ten konflikt w koalicji rządzącej zakończy się porozumieniem i wreszcie zacznie się na serio i skutecznie realizowanie programu wyborczego, szczególnie w sprawie dokończenia reformy sądownictwa, bo niestety nadal buńczucznie zapowiadany od wielu lat program „cela+” zupełnie nie działa i cierpliwość wyborców PiS cały czas wystawiana jest na próbę.

Zbigniew Skowroński
.........................................................
Z ostatniej chwili:
26 września 2020r.


JEST POROZUMIENIE - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, SOLIDARNA POLSKA I POROZUMIENIE WZMOCNIONE NOWĄ UMOWĄ KOALICYJNĄ GOTOWE JEST DO ZREALIZOWANIA WYBORCZYCH OBIETNIC. SZCZEGÓŁY W PRZYSZŁYM TYGODNIU. 3 LATA TO DUŻO I MAŁO ZARAZEM, DLATEGO ZJEDNOCZONA PRAWICA NIE MOŻE TRACIĆ JUŻ CZASU NA JAŁOWE DYSKUSJE I ODSZCZEKIWANIA TOTALNIAKOM Z OPOZYCJI. ROBIĆ SWOJE, SZCZEGÓLNIE CZEKAMY NA DOKOŃCZENIE REFORMY SĄDOWNICTWA I REPOLONIZACJĘ MEDIÓW. ŻĄDAMY WIĘKSZEJ SKUTECZNOŚCI...
...JUŻ ZA TRZY LATA WYBORY DO SEJMU I SENATU.Screen TVP Info