Dodano: 22.04.20 - 20:47 | Dział: Godne uwagi

Wsparcie nie dla wszystkich





Polska i Dania to pierwsze kraje, które wyłączyły z programów wsparcia firmy zarejestrowane w rajach podatkowych. Premier Mateusz Morawiecki już 8 kwietnia oświadczył, że duże firmy chcące skorzystać z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej muszą być zarejestrowane w Polsce.

W Å›lady Rzeczypospolitej podążyÅ‚a Dania, której ministerstwo finansów wydaÅ‚o 18 kwietnia oÅ›wiadczenie stwierdzajÄ…ce miÄ™dzy innymi, że „zgodnie z wytycznymi unijnymi przedsiÄ™biorstwa z siedzibÄ… w rajach podatkowych nie mogÄ… otrzymać rekompensaty o ile możliwe jest ich wykluczenie”.

W ten sposób, informuje portal „Business Insider”, Polska i Dania staÅ‚y siÄ™ pierwszymi krajami, które nie uwzglÄ™dniajÄ… w swoich rozwiÄ…zaniach dotyczÄ…cych wsparcia gospodarki w zwiÄ…zku z koronawirusem – a takie rozwiÄ…zania wprowadziÅ‚y bÄ…dź planujÄ… kraje na caÅ‚ym Å›wiecie – firm uciekajÄ…cych do rajów podatkowych.

Raje podatkowe to państwa nie nakładające podatków na osoby prawne, lub nakładające bardzo niskie podatki. Przedsiębiorstwa, które rejestrują swoje siedziby w takich państwach unikają płacenia podatków korporacyjnych w krajach, w których działają.

Zdaniem Roberta Palmera szefa brytyjskiego oddziału sieci Tax Justice zajmującej się problemem rajów podatkowych takie firmy, skoro uchylają się od odpowiedzialności wobec społeczeństwa nie powinny też oczekiwać wsparcia, gdy dzieje się coś złego.

– RzÄ…d Zjednoczonego Królestwa powinien poważnie przyjrzeć siÄ™ duÅ„skiemu podejÅ›ciu do sprawy. Jakiekolwiek wsparcie powinno być uwarunkowane wymaganiem dobrego postÄ™powania biznesowego – oÅ›wiadczyÅ‚.

Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Skarbu poinformowali jednak, że uwzględnią w swoich planach firmy rejestrowane za granicą, które tworzą miejsca pracy na Wyspach.

Na problem ucieczki do rajów podatkowych w kontekście kryzysu finansowego wywołanego pandemią zwracają uwagę eksperci z wielu krajów, wskazując, że zrównoważona i mocna reakcja na kryzys wymaga odpowiednich zasobów, których źródłem są przychody pochodzące z podatków.

– Unikanie podatków (zwane też optymalizacjÄ… – red.) i globalna konkurencja podatkowa utrudniajÄ… możliwoÅ›ci uzyskania tych przychodów – wskazaÅ‚ Rasmus Corlin Christensen z MiÄ™dzynarodowego OÅ›rodka Opodatkowania i Rozwoju, z kolei znany wÅ‚oski dziennikarz Fabio Fazio powiedziaÅ‚ wprost, że ci, którzy unikajÄ… podatków sÄ… winni Å›mierci wielu ludzi

„To oczywiste, że ci, którzy nie pÅ‚acÄ… podatków, sÄ… winni nie tylko zbrodni, ale wrÄ™cz morderstwa. JeÅ›li brakuje łóżek i respiratorów, to przez nich” – pisaÅ‚ w „La Repubblica”. W jego ocenie „zanim jakiekolwiek przedsiÄ™biorstwo otrzyma choć jeden grosz paÅ„stwowego wsparcia, musi zobowiÄ…zać siÄ™ do rezygnacji ze sztucznej optymalizacji podatkowej w przyszÅ‚oÅ›ci”.

TVP Info

.........................................................
Z Fb Antoniego Leszka Korczaka

.........................................................