Dodano: 22.04.20 - 20:47 | Dział: Godne uwagi

Wsparcie nie dla wszystkich

Polska i Dania to pierwsze kraje, które wyłączyły z programów wsparcia firmy zarejestrowane w rajach podatkowych. Premier Mateusz Morawiecki już 8 kwietnia oświadczył, że duże firmy chcące skorzystać z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej muszą być zarejestrowane w Polsce.

W ślady Rzeczypospolitej podążyła Dania, której ministerstwo finansów wydało 18 kwietnia oświadczenie stwierdzające między innymi, że „zgodnie z wytycznymi unijnymi przedsiębiorstwa z siedzibą w rajach podatkowych nie mogą otrzymać rekompensaty o ile możliwe jest ich wykluczenie”.

W ten sposób, informuje portal „Business Insider”, Polska i Dania stały się pierwszymi krajami, które nie uwzględniają w swoich rozwiązaniach dotyczących wsparcia gospodarki w związku z koronawirusem – a takie rozwiązania wprowadziły bądź planują kraje na całym świecie – firm uciekających do rajów podatkowych.

Raje podatkowe to państwa nie nakładające podatków na osoby prawne, lub nakładające bardzo niskie podatki. Przedsiębiorstwa, które rejestrują swoje siedziby w takich państwach unikają płacenia podatków korporacyjnych w krajach, w których działają.

Zdaniem Roberta Palmera szefa brytyjskiego oddziału sieci Tax Justice zajmującej się problemem rajów podatkowych takie firmy, skoro uchylają się od odpowiedzialności wobec społeczeństwa nie powinny też oczekiwać wsparcia, gdy dzieje się coś złego.

– Rząd Zjednoczonego Królestwa powinien poważnie przyjrzeć się duńskiemu podejściu do sprawy. Jakiekolwiek wsparcie powinno być uwarunkowane wymaganiem dobrego postępowania biznesowego – oświadczył.

Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Skarbu poinformowali jednak, że uwzględnią w swoich planach firmy rejestrowane za granicą, które tworzą miejsca pracy na Wyspach.

Na problem ucieczki do rajów podatkowych w kontekście kryzysu finansowego wywołanego pandemią zwracają uwagę eksperci z wielu krajów, wskazując, że zrównoważona i mocna reakcja na kryzys wymaga odpowiednich zasobów, których źródłem są przychody pochodzące z podatków.

– Unikanie podatków (zwane też optymalizacją – red.) i globalna konkurencja podatkowa utrudniają możliwości uzyskania tych przychodów – wskazał Rasmus Corlin Christensen z Międzynarodowego Ośrodka Opodatkowania i Rozwoju, z kolei znany włoski dziennikarz Fabio Fazio powiedział wprost, że ci, którzy unikają podatków są winni śmierci wielu ludzi

„To oczywiste, że ci, którzy nie płacą podatków, są winni nie tylko zbrodni, ale wręcz morderstwa. Jeśli brakuje łóżek i respiratorów, to przez nich” – pisał w „La Repubblica”. W jego ocenie „zanim jakiekolwiek przedsiębiorstwo otrzyma choć jeden grosz państwowego wsparcia, musi zobowiązać się do rezygnacji ze sztucznej optymalizacji podatkowej w przyszłości”.

TVP Info

.........................................................
Z Fb Antoniego Leszka Korczaka

.........................................................