Dodano: 03.12.19 - 19:12 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 11/2019 - Zapraszamy do lektury


UkazaÅ‚ siÄ™ nowy numer miesiÄ™cznika spoÅ‚eczno-kulturalnego „Wpis”. Na prawie 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o sytuacji po wyborach, Å›wieckich zwyczajach Å›wiÄ…tecznych i krajowym rynku mediów radiowo-telewizyjnych. Recenzujemy film „Legiony”, przypominamy sylwetkÄ™ asa myÅ›liwskiego StanisÅ‚awa Skalskiego oraz pierwszÄ… pielgrzymkÄ™ Jana PawÅ‚a II do Ojczyzny. Zapraszamy do lektury listopadowego „Wpisu”.

W bieżącym numerze

● „Nie wie prawica, co knuje lewica” – Leszek Sosnowski opisuje sytuacjÄ™ w kraju po niedawnych wyborach parlamentarnych.
● „OrzeÅ‚, aby móc swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” – wystÄ…pienie prof. Andrzeja Nowaka w PaÅ‚acu Prezydenckim w Warszawie po otrzymaniu Orderu OrÅ‚a BiaÅ‚ego.
● „Matejki wyÅ›cig pracy ze Å›mierciÄ…” – Bohdan Urbankowski pisze o malarskiej twórczoÅ›ci i życiowych zmaganiach Jana Matejki.
● „Pogromca gangsterów” – Leszek Sosnowski rozmawia z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem.
● „Pluralizm nie obejmuje prawdziwych imperialistów radiowych i telewizyjnych” – prof. Janusz Kawecki pisze o krajowym rynku radiowo-telewizyjnym i medialnych przedsiÄ™wziÄ™ciach o. Tadeusza Rydzyka.
● „Kłódki miÅ‚oÅ›ci, koszmarki od serca i wyrugowanie Å›w. MikoÅ‚aja biskupa” – artykuÅ‚ o Å›wieckich zwyczajach bożonarodzeniowych, wypierajÄ…cych te znane nam od lat – religijne.
● „Pozbawieni tożsamoÅ›ci miotani bÄ™dziemy przez każdy podmuch ideologii” – wykÅ‚ad prof. Andrzeja Nowaka wygÅ‚oszony podczas V Dnia Patrioty w Krakowie.
● „‘Legiony’, czyli o pokoleniu, które rzuciÅ‚o na stos swój życia los” – Adam Sosnowski recenzuje historyczny film Dariusza Gajewskiego „Legiony”.
● „BÄ…dźmy nietolerancyjni! W jazzowym rytmie wolnoÅ›ci” – relacja z corocznej warszawskiej gali Towarzystwa Patriotycznego Jana Pietrzaka.
● „Pilot najlepszy z najlepszych” w 15. rocznicÄ™ Å›mierci gen. StanisÅ‚awa Skalskiego przypominamy jego sylwetkÄ™ i lotnicze osiÄ…gniÄ™cia.
● „Uznali, że nikogo nie przeraziÅ‚a eksplozja religijnoÅ›ci” – ks. Marcin KapÅ‚on pisze o przygotowaniach i przebiegu pierwszej pielgrzymki papieża Jana PawÅ‚a II do Polski w 1979 r.
● „Kto Boga i OjczyznÄ™ miÅ‚uje, musi kochać las” – pożegnanie zmarÅ‚ego niedawno byÅ‚ego ministra Å›rodowiska Jana Szyszki.
● „W grobowcach nieszczęścia i nÄ™dzy najwiÄ™kszego wiÄ™zienia Å›wiata” – dr Marek Klecel o polskich duchownych zesÅ‚anych przez Rosjan na SyberiÄ™.
● „KardynaÅ‚-patriota, który uniknÄ…Å‚ austriackiej szubienicy” – prof. Piotr BiliÅ„ski przypomina postać biskupa krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego.
● „Jej arcymuzykalna mość Maria Szymanowska – królowa tonów” – sylwetka pianistki Marii Szymanowskiej.
● „Bóg przez MaryjÄ™ tylekroć zawstydzaÅ‚ nieprzyjaciół naszych” – CzesÅ‚aw Ryszka o kulcie Matki Bożej w dawnej Rzeczypospolitej.
● „’LatajÄ…cy doktor’ Stefan Lewandowski – zapomniany olimpijczyk” – historyk sportu Krzysztof Szujecki pisze o lekarzu-ortopedzie i utalentowanym biegaczu Stefanie Lewandowskim.
● „Mocarstwa europejskie wobec Powstania Listopadowego” – prof. Henryk Kocój opisuje reakcjÄ™ Europy na powstaÅ„cze wystÄ…pienie Polaków.
● „Åšwiato–podglÄ…d” – przeglÄ…d informacji ze Å›wiata, a w nim m.in. o Å›mierci katolickiego ksiÄ™dza w Syrii, o Niemce, która przyÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ do PaÅ„stwa Islamskiego i nowej domenie dziaÅ‚aÅ„ NATO.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, zaproszenie na święto książki historycznej w Krakowie oraz jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS