Dodano: 14.11.19 - 20:13 | Dział: W kręgu wydarzeń

Pacyfikacja marszu we Wrocławiu (Aktual.)





W związku z brutalną pacyfikacją wrocławskiego marszu „Żeby Polska była Polską”, przeprowadzoną przez funkcjonariuszy policji w dniu 11 listopada 2019 roku, Jacek Międlar oraz organizatorzy marszu wystosowali list otwarty do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Kamińskiego. Przeciwko uczestnikom marszu policja użyła gazu, armatek wodnych oraz pałek. W wyniku pobicia metalową pałką jeden z uczestników manifestacji odniósł poważne obrażenia głowy oraz ma uszkodzoną nogę.
Treść listu poniżej. Wszystkie media są uprawnione do jego publikacji w swoich serwisach informacyjnych.

Szanowny Panie Ministrze, stoi Pan na czele jednego z najważniejszych ministerstw w naszej Ojczyźnie, którego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Zwracamy się do Pana Ministra w związku ze skandalicznym zachowaniem wrocławskiej policji podczas tegorocznego marszu „Żeby Polska była Polską” zorganizowanego we Wrocławiu w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaraz po wyruszeniu marsz został zdelegalizowany przez magistrat miasta Wrocławia, a następnie brutalnie spacyfikowany przez funkcjonariuszy policji, którzy nie tylko użyli gazu i armatek wodnych, ale również bili uczestników manifestacji metalowymi pałkami. Brutalność policji nie była adekwatna do sytuacji i nie ma dla niej żadnego usprawiedliwienia.

Pacyfikacja marszu „Żeby Polska była Polską” unaoczniła stan moralny części polskich służb mających stać na straży bezpieczeństwa Polaków. Już rok temu dochodziło do skandalicznych wydarzeń z udziałem wrocławskiej policji, m.in. zarekwirowano transparent z napisem „Śmierć wrogom Ojczyzny”, czyli hasłem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, które uznane zostały przez Parlament RP za bohaterskie oddziały walczące o Polskę, a prezydent Andrzej Duda dziękował osobom, które krzewią pamięć o tej organizacji. Czy zeszłoroczne działania funkcjonariuszy policji należy tłumaczyć ich niewiedzą w zakresie historii Polski, czy też był to świadomy akt antypolskiej działalności oddziałów mundurowych we Wrocławiu?

W tym roku wrocławska policja interweniowała wobec manifestujących po dwóch ostrzeżeniach przedstawicielki ratusza wrocławskiego. Rozwiązanie marszu zajęło urzędniczce ok. 80 sekund. Jako organizatorzy nie mogliśmy podjąć działań, których domagała się przedstawicielka magistratu, ponieważ nie tylko nie dano nam wystarczająco dużo czasu na reakcję, ale również uniemożliwiono skuteczną komunikację z uczestnikami marszu w trakcie jego trwania. Przed rozpoczęciem manifestacji policja wrocławska nie dopuściła do udziału w niej profesjonalnego nagłośnienia przymocowanego do samochodu. Decyzję argumentowano „niedyspozycją techniczną” pojazdu. W związku z tym, gdy pojawiło się ostrzeżenie w momencie odpalenia rac, nie byliśmy w stanie skutecznie zareagować poprzez wezwanie uczestników do zaprzestania używania materiałów pirotechnicznych.

Porównując marsz w Warszawie do marszu we Wrocławiu rzuca się w oczy dyskryminacja środowisk narodowych we Wrocławiu. Warszawski Marsz Niepodległości nie został rozwiązany po odpaleniu rac przez jego uczestników, podczas gdy we Wrocławiu odpalenie rac spowodowało interwencję magistratu, a w konsekwencji pacyfikację dokonaną przez podległą Panu policję. Użycie przez funkcjonariuszy brutalnych środków przymusu bezpośredniego do pacyfikacji wrocławskiego marszu pokazuje stosowaną przez podległe Panu służby dyskryminację części obywateli naszego kraju. Dla porównania: gdy osoby zakłócające Marsz Niepodległości w Warszawie są noszone na rękach przez podległe Panu służby, policja używa gazu, armatek wodnych i pałek w stosunku do uczestników manifestacji we Wrocławiu.

Szanowny Panie Ministrze, prosimy o odniesienie się do poniższych pytań, związanych z funkcjonowaniem podległych Panu służb w stolicy Dolnego Śląska.

1. Czy zostaną wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec brutalnych policjantów i ich dowódców?
2. Dlaczego policja wrocławska użyła do pacyfikacji uczestników manifestacji stalowych pałek teleskopowych? Czy w takiej sytuacji istnieje zagrożenie pozbawienia życia uczestników manifestacji?
3. Dlaczego część policjantów pacyfikujących marsz we Wrocławiu była ubrana w stroje nie przypominające mundurów służbowych?
4. Kto poniesie koszty leczenia osób poszkodowanych przez podległe Panu służby podczas pacyfikacji marszu we Wrocławiu?
5. Jak ministerstwo ustosunkuje się do faktu, że manifestacja została rozwiązana i brutalnie spacyfikowana po zapaleniu kilku rac, które – jak informują świadkowie – prawdopodobnie zostały zapalone przez funkcjonariuszy policji pacyfikujących później uczestników marszu?
6. Dlaczego policja wrocławska dopuszcza się dyskryminacji w stosunku do przedstawicieli środowisk patriotycznych i narodowych przy jednoczesnym obchodzeniu się z pełną kulturą w stosunku do przedstawicieli środowisk lewicowych, które wielokrotnie blokowały i zakłócały legalne manifestacje?
7. Dlaczego policja nie interweniuje ws. odpalanych rac w przypadku środowisk lewicowych, Strajku Kobiet lub innych manifestacji, co jest udokumentowane w mediach?

Szanowny Panie Ministrze, apelujemy o rozpoczęcie śledztwa dotyczącego działań podległych Panu oddziałów policji w czasie Marszu „Żeby Polska była Polską” we Wrocławiu 11 listopada 2019 r.

Z wyrazami szacunku,
Jacek Międlar
oraz organizatorzy marszu „Żeby Polska była Polską”


.........................................................
16.11.2019r.


Poszła na Marsz Polaków - zatrzymała ją policja. „Musiałam się rozebrać do naga”

- Musiałam się rozebrać do naga. (...) Mówiono, że będą mnie polewać wodą, a policjantki, oburzone faktem, że byłam ze swoim dzieckiem na marszu „będą mnie zaraz linczować” - opowiada w rozmowie z Niezalezna.pl kobieta, której postawiono zarzuty w związku z udziałem w nielegalnym zgromadzeniu.

Podczas wrocławskiego marszu zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości, policjanci zatrzymali łącznie 14 osób. W środę do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Śródmieścia doprowadzono 11 zatrzymanych. Wszyscy usłyszeli zarzuty "występku o charakterze chuligańskim i czynnego udziału w zbiegowisku mimo wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie". Oprócz tego, jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza.

"Są to osoby wieku od 18 do 64 lat. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, a w tym dozór policji oraz poręczenie majątkowe" – przekazała w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Justyna Pilarczyk. Pozostali zatrzymani to dwie 17-latki, które odpowiedzą za znieważanie interweniujących funkcjonariuszy i mężczyzna, który odpowie za wykroczenie.

Rzecznik wrocławskiej policji asp. szt. Łukasz Dutkowiak poinformował wczoraj, że po analizie nagrań z kamer operatorów będących na miejscu zdarzenia, policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby. Byli to rodzice 4-letniego chłopca, którzy brali czynny udział w zgromadzeniu, pomimo jego rozwiązania.

"Mężczyzna dodatkowo trzymał na rękach syna, nie zważając na zagrożenie jakie powoduje swoim zachowaniem" – powiedział rzecznik.

Rodzice dziecka usłyszeli zarzuty "czynnego udziału w zbiegowisku pomimo wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby i mienie". Mężczyzna odpowie też za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Rzecznik dodał, że o zdarzeniu został również powiadomiony wrocławski sąd rodzinny, który teraz zajmie się sprawą.

Portal Niezalezna.pl skontaktował się z kobietą, której postawiono zarzuty. Przedstawiła nam ona swoją wersję zdarzeń, relacjonując jednocześnie przebieg jej zatrzymania i przesłuchania.

Jak czytamy w postanowieniu Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Śródmieścia, które udostępniła nam podejrzana, prokurator Ireneusz Zieliński argumentował, że „w dniu 11 listopada 2019 r. we Wrocławiu wzięła ona czynny udział w zbiegowisku odbywającym się po rozwiązaniu przez organizatora marszu z okazji odzyskania niepodległości, wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby w postaci funkcjonariuszy Policji i mienie w postaci samochodów służbowych Policji, przy czym czynu tego się dopuścił, działając publicznie, bez powodu okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego”.

Odnosząc się do zarzutów prokuratury kobieta podkreśliła, że podczas trwania marszu nie usłyszała żadnej informacji o jego rozwiązaniu.

- Już po fakcie dowiedziałam się, że jakaś pani z magistratu rozwiązała marsz, po czym uciekła w asyście policji. Mówiła tak cicho, że osoby, które były z tyłu tego nie słyszały. Kiedy marsz się zatrzymał zaczęliśmy pytać policjantów co się stało, dlaczego stoimy i wówczas policja powiedziała, że marsz został rozwiązany
- mówiła w rozmowie z naszym reporterem.

Ponadto podejrzana kobieta opisała nam w jaki sposób ją zatrzymano i przesłuchiwano.

- W dniu 14.11.2019 r. o godzinie 10:45, kiedy byłam w pracy, przyszła do mnie pani wicedyrektor i poinformowała mnie, że muszę zabrać swoje rzeczy i opuścić miejsce pracy, ponieważ przyszła po mnie policja i będę zatrzymana
- relacjonowała.

- Musiałam przemaszerować z panią wicedyrektor do jej gabinetu, pod którym stało dwóch policjantów. Pracuję w szkole jako starszy specjalista ds. płac oraz zastępcą głównego księgowego, a to wydarzyło się w czasie, kiedy na korytarzu było wielu nauczycieli, dzieci i rodziców. Panowie policjanci machali ostentacyjnie swoimi odznakami. Wszyscy się dowiedzieli, że przyjechała po mnie policja. W trakcie jazdy na komisariat jeden z policjantów zapytał o moje wyznanie religijne i porównał mnie do islamskich terrorystów, którzy zasłaniają się dziećmi. Jego wypowiedź uważam za obrazę mojej osoby.
- mówiła.

Po przewiezieniu do komendy miejskiej policji na ul. Sołtysowicką 21 kobieta została drobiazgowo przeszukana.

- Przed policjantką musiałam się rozebrać do naga. Potraktowano mnie co najmniej tak, jak bym była handlarzem narkotyków
- powiedziała kobieta, która twierdzi, że była także straszona przez policjantów.

- Ponieważ policjanci chcieli przesłuchać mojego partnera, który był ze mną na Marszu Polaków, wraz z moim dzieckiem, a oni nie wiedzieli, gdzie on się teraz znajduje, to straszono mnie, że jeśli nie ujawnię jego miejsca pobytu, to mnie zamkną. Mówiono, że będą mnie polewać wodą, a panie policjantki, oburzone faktem, że byłam ze swoim dzieckiem na marszu „będą mnie zaraz linczować”.
- opisywała wydarzenia na komendzie.

Podejrzana kobieta stwierdziła, że nie pozwolono się jej skontaktować z adwokatem i nie udzielano jej znajomym żadnych informacji, co się z nią dzieje i gdzie obecnie przebywa.

- Po przesłuchaniu zakuto mnie ponownie w kajdanki i policjanci w kominiarkach przewieźli mnie na sygnale do prokuratury. To wszystko było filmowane. Rozkuli mnie, jak prokurator zaprosił mnie do składania zeznań. Nie przyznałam się do winy i odmówiłam składania zeznań. Postawiono mi zarzut udziału w nielegalnym zgromadzeniu. Dostałam nadzór policyjny i poręczenie majątkowe w wysokości 1000 zł. Ponadto muszę zgłaszać każdą zmianę miejsca swojego pobytu i nie mogę opuszczać kraju
- relacjonowała wydarzenia portalowi Niezalezna.pl.

- Straszono mnie, pytając: „czy pani dziecko ma opiekę, bo pani partnera też zatrzymamy”. Sugerowano, że moje dziecko zostanie zabrane. Wczoraj mój partner także został zatrzymany i postawiono mu zarzuty
- dodała kobieta.

Portal Niezalezna.pl skontaktował się także z oficerem prasowym Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Asp. Łukasz Dutkowiak poinformował, że działania Policji wobec podejrzanej kobiety były zgodne z procedurami.

- Wszelkie czynności procesowe i poza procesowe realizowane przez wrocławskich policjantów w tej sprawie, były adekwatne do sytuacji i zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa
- napisał w odpowiedzi na naszego maila asp. Dutkowiak.

Niezależna