Dodano: 27.10.19 - 12:14 | Dział: Śladami naszych przodków

Ludźmierz


Małopolska wieś

Ludźmierz, to niewielka wieś polska leżąca w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Usytuowana jest ona konkretnie w Kotlinie Nowotarskiej, na lewym brzegu Czarnego Dunajca.

Najstarsza wieÅ› Podhala


Ludźmierz jest najstarszą wsią na Podhalu. W roku 1234 w Ludźmierzu, rozpoczęła się budowa kościoła. Prace nad jej fundowaniem zlecono cystersom. Cystersi z Jędrzejowa, otrzymali z rąk Teodora Gryfity ziemię zwaną Ludźmierz, na której pobudowano w 1238 roku kościół. Mieszkali Cystersi w Ludźmierzu aż do roku 1834, prowadząc swój majątek ziemski z uprawą rośli i hodowlą zwierząt włącznie.

Na prawie magdeburskim

W 1333 roku, wspomniana wieś została osadzona na prawie magdeburskim. Zasadźcą wsi, był niejaki Mikołaj Kuźnich, otrzymał on prawo wykarczowania lasów leżących nad potokiem Lepietnica, a także po obu stronach Czarnego Dunajca. Lokowana wieś miała obejmować 16 łanów frankońskich, czyli około 3 morgów w dzisiejszej miarowości. We wsi miała być wybudowana karczma, jatki mięsne, piekarnia, zakład szewski oraz młyn. Wszystko to miało stanowić uposażenie sołtysa.

Pierwsze pielgrzymki

WieÅ› duchowna Ludzimierz, Å›ciÄ…gaÅ‚a do siebie wielu turystów jak też i pÄ…tników. Figura maryjna znajdujÄ…ca siÄ™ w samym centrum koÅ›cioÅ‚a, od lat sÅ‚ynęła z wielu Å‚ask, którymi obdarzaÅ‚a wizytujÄ…cych w Ludźmierzu pielgrzymów. W okresie zaborów Ludźmierz wraz z pobliskim Krauszowem i Rogoźnikiem stanowiÅ‚ odrÄ™bne dominium. W wyniku reform józefiÅ„skich czyli reform administracyjno-koÅ›cielnych, majÄ…tek klasztorny w Ludźmierzu zostaÅ‚ skonfiskowany na rzecz Funduszu Religijnego w roku 1782. W dniu 7 czerwca 1819 roku, klucz ludźmierski w drodze licytacji nabyty zostaÅ‚ przez Wojciecha PrzerwÄ™ Tetmajera za cenÄ™ 14095 florenów. W latach 1824–1859 wÅ‚aÅ›cicielem Ludźmierza byÅ‚a pochodzÄ…ca z WÄ™gier rodzina Homolaczów. W 1859 roku, majÄ…tek ludźmierski w drodze pierwokupu kupiÅ‚ Adolf Przerwa Tetmajer. W latach 1877–1883 trwaÅ‚ proces pozbywania siÄ™ dóbr tetmajerowskich. Toteż w niedÅ‚ugim czasie, wszelkie zabudowania wraz z ogrodem i polem nabyli Å»ydzi z Nowego Targu.

Podział gruntów

W 1811 roku grunty ludźmierskie były podzielone na 9 ról kmiecych, 1 rolę kościelną, 1 rolę pańską i 4 zagrody. Role kmiece nosiły nazwy: Waloszowa, Klejowa, Krasoniowa, Siutowa, Jachymowa, Czajowa, Glistowa, Handzlowa, Parcicowa lub Górzowa.

Tu się urodził Kazimierz Przerwa- Tetmajer

W Ludźmierzu urodziÅ‚ siÄ™ wielki polski poeta Kazimierz Przerwa- Tetmajer. A byÅ‚o to dnia 12 lutego 1865 roku. ZmarÅ‚ on natomiast w dniu 18 stycznia 1940 roku w Warszawie. ByÅ‚ to polski poeta, nowelista, powieÅ›ciopisarz, przedstawiciel okresu MÅ‚odej Polski. UrodziÅ‚ siÄ™ jako syn Adolfa Tetmajera i jego drugiej żony, Julii z Grabowskich. UczÄ™szczaÅ‚ on do Gimnazjum Å›wiÄ™tej Anny w Krakowie, gdzie przeniósÅ‚ siÄ™ w 1883 roku z rodzinÄ…. W latach 1884–1886 studiowaÅ‚ na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Krakowskiego.

Debiut literacki

ZadebiutowaÅ‚ on w 1886 roku poematem zatytuÅ‚owanym „Illa”, a także nowelÄ… pt. „Rekrut". W 1888 roku Tetmajer zdobyÅ‚ nagrodÄ™ literackÄ… za wiersz ku czci Adama Mickiewicza, a w roku nastÄ™pnym za wiersz ku czci Józefa Kraszewskiego. W latach 1888–1893 podjÄ…Å‚ współpracÄ™ z pismami Tygodnik Ilustrowany oraz Kurier Warszawski i krakowski Czas. WydaÅ‚ on osiem serii Poezji, z których najbardziej wartoÅ›ciowe to druga i trzecia. Nastrojowa poezja Tetmajera odpowiadaÅ‚a dekadentom i bohemie mÅ‚odopolskiej, z którÄ… siÄ™ poeta utożsamiaÅ‚.

Miłość do Podhala

Mieszkając w młodości w Ludźmierzu, poznał on dobrze Podhale. Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, a ponadto epopeję tatrzańską zatytułowaną Legenda Tatr.

Żadne z twych pragnień nigdy się nie iści - -
wrzej, aż cię ogień wewnętrzny przepali,
i uschnij, na kształt oderwanych liści.

Milcz i umieraj. Ileżeś to razy
zadrgało próżno; klątwy ileżkrotne
na twe szalone rzucałeś ekstazy,
i znów milczało - - dumne i samotne.

Ale tej nocy posępnej i sennej
nie zdołasz milczeć, szał buntu cię zrywa,
z milczenia twego powstajesz Gehenny,
na ustach twoich drga klÄ…twa straszliwa...

Gdyby ta klątwa zmieniła się w gromy,
skały się skruszą i spłomieni morze,
zadrży sklep niebios wiecznie nieruchomy,
gwiazdy zeń runą w przepaść...

Zmarł w roku 18 stycznia 1940 na ostrą niewydolność krążenia.

Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz