Dodano: 16.09.19 - 23:09 | Dział: Felietony Jana Pietrzaka

WRZESIEŃ 1939


Po obchodach 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę pojawiły się opinie, że z okazji klęski żaden inny naród takich rocznic nie urządza. Wygłaszają tego rodzaju uwagi ludzie udający polityków i publicyści udający Polaków..



Warto byÅ‚o siÄ™ spotkać, by usÅ‚yszeć Å›wietne przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, ważne sÅ‚owa wiceprezydenta Mike’a Pence’a oraz poruszajÄ…ce przemówienie prezydenta Niemiec, na jakie od lat czekaliÅ›my: o niemieckiej winie i odpowiedzialnoÅ›ci. Niektórzy niemieccy politycy wspominali o tym, ale jakoÅ› półgÄ™bkiem.

RównoczeÅ›nie ich machina medialna wciskaÅ‚a Å›wiatu kÅ‚amstwo o współwinie Polaków odpowiadajÄ…cych jakoby za „polskie obozy Å›mierci”. Nikczemne zabiegi, by z Polaków uczynić wspólników Hitlera, majÄ… do dzisiaj mocnych sponsorów. Zatem nastÄ™pne kroki, jakie powinni zrobić Niemcy, by wzmocnić pojednanie, to unikać kÅ‚amliwej wersji historii. Zwrócić meble i obrazy naszych dziadków. Zabrać agentów dezorganizujÄ…cych tu życie publiczne. Jest ich wielu. Przyjazne paÅ„stwo – a tak chcemy traktować sÄ…siadów z Zachodu – nie powinno patronować antypolskiej dywersji. Zróbcie to, Niemiaszki, wyciÄ…gnijcie wnioski z godnego przemówienia waszego prezydenta.

Jest szansa na dobrÄ… przyszÅ‚ość naszej Europy. Skorzystajmy z niej, na przekór wschodniemu sÄ…siadowi, który stanowi główne zagrożenie dla przyszÅ‚oÅ›ci, który podjudza narody przeciw sobie. Rosja to nieuleczalny przypadek wiecznego agresora. WÅ‚aÅ›nie Putin siÄ™ obraziÅ‚, że go nie zaproszono do Warszawy 1 wrzeÅ›nia. Ale skoro uważa on, że we wrzeÅ›niu ’39 nie byÅ‚o żadnej wojny, tylko wyzwolenie Ukrainy i BiaÅ‚orusi z „Å‚ap polskich panów”, to komu zÅ‚ożyÅ‚by wieniec?

Polski rzÄ…d z wielkÄ… starannoÅ›ciÄ… przeprowadziÅ‚ uroczyste spotkanie z udziaÅ‚em kilkudziesiÄ™ciu paÅ„stw, które rozumiejÄ…, jakÄ… wagÄ™ ma ta data dla europejskiej tożsamoÅ›ci. ByÅ‚ to pierwszy zdecydowany opór wolnego Å›wiata przeciw totalitarnym reżimom. PojÄ™cie „wolny Å›wiat” weszÅ‚o do publicznego obiegu dÅ‚ugo po wojnie, po żelaznej kurtynie. PierwszÄ… bitwÄ™ o ten wolny Å›wiat toczyÅ‚a Polska od 1 wrzeÅ›nia 1939 r. Kto tego nie akceptuje, niech jedzie do Moskwy 17 wrzeÅ›nia… i tam zostanie.

Tekst ukazaÅ‚ siÄ™ pierwotnie w numerze nr 36/2019 tygodnika „Sieci”.

Jan Pietrzak