Dodano: 15.08.19 - 9:58 | Dział: Godne uwagi

Wniebowzięta





Wniebowzięcie Maryi, które świętujemy 15 sierpnia, wciąż inspiruje. Rodzi pytania. Zawstydza. Przedziwnie dotyka naszego życia, które nie zamyka się przecież tylko w doczesności. Gdy mówimy o tej maryjnej prawdzie, uświadamiamy sobie, że Wniebowzięcie jest nade wszystko darem dla Kościoła i ludzkości. Maryja wskazuje nam drogę do nieba

Pismo ÅšwiÄ™te przekazuje nam kilka faktów o „wniebowziÄ™ciach”. KsiÄ™ga Rodzaju mówi o Henochu, „który zniknÄ…Å‚, bo zabraÅ‚ go Bóg” (Rdz 5, 24). Eliasz zostaje wziÄ™ty do nieba na ognistym rydwanie (por. 2 Krl 2, 11; 1 Mch 2, 58). O „wziÄ™ciu” Maryi do nieba Biblia nie przekazuje nam żadnych informacji.

Jednakże tradycja chrzeÅ›cijaÅ„ska, poczÄ…wszy mniej wiÄ™cej od V wieku, powszechnie wyznaje, że Jezus uwielbiÅ‚ ciaÅ‚o swojej Matki u kresu Jej ziemskiej egzystencji. Nie pozostawiÅ‚ go na ziemi. DokonaÅ‚o siÄ™ w Niej to, o czym pisze Å›w. PaweÅ‚: „...razem też wskrzesiÅ‚ i razem posadziÅ‚ na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie” (Ef 2, 6).

Prawda uroczyście ogłoszona

W 1950 r. papież Pius XII uroczyście ogłosił dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Jest to prawda wiary, która mówi o końcu życia i przeznaczeniu Matki Odkupiciela. Wyznajemy, że po zakończeniu biegu ziemskiego życia, po swojej śmierci, lub jak mówi tradycja wschodniego chrześcijaństwa: po zaśnięciu, Matka Jezusa zostaje wzięta do nieba z duszą i ciałem. Jezus nie mógł pozostawić w grobie ciała Tej, z której za sprawą Ducha Świętego przyjął ludzką naturę. Dlatego zasiada Ona na tronie obok Króla wieków.

Prawda o wniebowzięciu Maryi przypomina nam o Jej pełnym zjednoczeniu z Bogiem. Jest to zjednoczenie, które ma swój początek w Boskim macierzyństwie. I będzie trwać aż do skończenia świata. A zatem wniebowzięcie Maryi jest zapowiedzią wspaniałej prawdy: wszyscy kiedyś będziemy na wieki żyli w Bogu!

Niebo jest naszym domem

WniebowziÄ™cie Maryi uczy nas, że żyje Ona caÅ‚kowicie w Bogu. W Nim znalazÅ‚a swoje mieszkanie, którego na ziemi pragnęła – jak każdy z nas, gdy powraca do domu rodzinnego po dÅ‚ugiej nieobecnoÅ›ci. Wierzymy, że nasz dom jest w niebie! Niebo jest ojczyznÄ… Maryi, do której powraca. Ona tam mieszka z duszÄ… i ciaÅ‚em. Wszyscy inni, Å›wiÄ™ci znani i nieznani, oczekujÄ… na ostateczne przyjÅ›cie Pana w chwale. Wtedy dopiero wskrzesi On ich doczesne szczÄ…tki z prochu ziemi. Maryja mieszka w raju i wpatruje siÄ™ w Oblicze Boga. Kontemplujemy w Niej nasze ostateczne przeznaczenie do życia z Bogiem.

Wniebowzięta jest bliska człowiekowi

Poprzez dar wniebowziÄ™cia Maryja staÅ‚a siÄ™ bliska naszych spraw, tych zwyczajnych, zwiÄ…zanych także z ziemiÄ…. W polskiej tradycji uroczystość WniebowziÄ™cia to Å›wiÄ™to Matki Bożej Zielnej. PoÅ›wiÄ™cane w tym dniu zioÅ‚a, kwiaty i pÄ™dy zbóż sÄ… znakiem oddania Bogu tego, co najcenniejsze i najpiÄ™kniejsze. CzyniÄ…c te gesty, mamy nadziejÄ™, że kiedyÅ› Ona sama przedstawi nas Bogu – idÄ…cych przed Jego tron z narÄ™czami dobrych uczynków.

Mistrzyni „ostatniej godziny”

WniebowziÄ™ta staÅ‚a siÄ™ dla ludzi wszystkich czasów mistrzyniÄ… „ostatniej godziny”. Swojej i naszej. Od chwili, gdy przeżyÅ‚a godzinÄ™ Å›mierci Jezusa i swojÄ…, jest StrażniczkÄ… naszej „ostatniej godziny”. Dlatego lud chrzeÅ›cijaÅ„ski woÅ‚a: „Módl siÄ™ za nami grzesznymi teraz i w godzinÄ™ Å›mierci naszej”. Pod wieczór naszego życia, gdy sÅ‚oÅ„ce już zajdzie, jak wtedy na Golgocie, Ona bÄ™dzie przy nas. To Ona wprowadzi nas do tej Å›wiÄ…tyni, której blask i wspaniaÅ‚ość bÄ™dÄ… wyznaczaÅ‚y rytm naszej wiecznej szczęśliwoÅ›ci. Teraz, jak dobra Matka, modli siÄ™ za nami, aby Å›mierć zastaÅ‚a nas czuwajÄ…cymi. WniebowziÄ™ta Matka nas nie zostawia. Kroczy wraz z nami w pielgrzymce wiary. Jest naszÄ… OrÄ™downiczkÄ… przed Bogiem.

Jak żyć tą prawdą?

15 sierpnia warto się zatrzymać i spojrzeć w niebo. Warto rozbudzić w sobie pragnienie przebywania z Bogiem i Maryją w chwale nieba. Jej życie pozostaje dla nas darem i wzorem w codziennym pielęgnowaniu zażyłości ze Słowem Bożym i karmieniu się Eucharystią.

Ks. Kamil Zadrożny
Tyg. Niedziela