Dodano: 14.08.19 - 16:45 | Dział: Na każdy temat

Zagadkowe finansowanie z Niemiec





Zakazana powinna być działalność wszystkich fundacji zagranicznych, których środki można bezpośrednio lub pośrednio przypisać do budżetu obcego państwa. Natomiast przepływy z datków prywatnych do fundacji działających w Polsce powinny być wnikliwie monitorowane
— mówi portalowi wPolityce.pl dr RafaÅ‚ Brzeski, specjalista w zakresie wojny informacyjnej.

wPolityce.pl: „W SÅ‚upsku wydarzenia sÄ… organizowane przez wiele niemieckich fundacji, z czego jestem bardzo zadowolony” - niedawno w internecie przypomniano sÅ‚owa Roberta Biedronia, które wypowiedziaÅ‚ jeszcze jako prezydent miasta. W tym kontekÅ›cie pojawia siÄ™ Fundacja Friedricha Eberta, która jest zwiÄ…zana z SPD i opÅ‚acana przez MSZ Niemiec. Należy ubolewać, czy cieszyć siÄ™, że Niemcy wspierajÄ… rozwój polskich miast?

Dr Rafał Brzeski:
A jest Pan pewien, że polskich? TrybunaÅ‚ Konstytucyjny w Karlsruhe nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że Rzesza Niemiecka istnieje nadal jako „jedność paÅ„stwowoprawna”. Jest to orzeczenie z 25 wrzeÅ›nia 1952 roku. Orzeczenie z 17 sierpnia 1956 roku potwierdza, iż Rzesza Niemiecka „pomimo zaÅ‚amania w 1945 roku nie ulegÅ‚a likwidacji”. Prawie 20 lat później, orzeczenie z 31 lipca 1973 roku przypomina, że Rzesza Niemiecka nie przestaÅ‚a istnieć mimo bezwarunkowej kapitulacji siÅ‚ zbrojnych w maju 1945 roku i sprawowania przez cztery lata obcej wÅ‚adzy na jej dawnym terytorium.

TrybunaÅ‚ Konstytucyjny w Karlsruhe nie ma też żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci w kwestiach granicznych. OceniajÄ…c zakres dziaÅ‚ania Ustawy Zasadniczej, TrybunaÅ‚ Konstytucyjny w orzeczeniu z 4 maja 1955 roku jasno stwierdziÅ‚, że Grundgesetz traktuje Niemcy jako paÅ„stwo, które obejmuje caÅ‚y naród niemiecki w granicach z 31 grudnia 1937 roku i istnieje po dzieÅ„ dzisiejszy”. Pewnie dla unikniÄ™cia wÄ…tpliwoÅ›ci TrybunaÅ‚ wyjaÅ›nia w tym orzeczeniu, że rzÄ…d federalny „reprezentuje poglÄ…d, iż Republika Federalna Niemiec jest identyczna z RzeszÄ… NiemieckÄ… w jej granicach z 31 grudnia 1937 roku.”

KonsekwencjÄ… takiej wykÅ‚adni prawa jest dotyczÄ…ce WrocÅ‚awia orzeczenie z 22 wrzeÅ›nia 1955 roku, które stwierdza: „Miasto Breslau… należy po dziÅ› dzieÅ„ do terytorium Rzeszy Niemieckiej, dla którego zasiÄ™gu miarodajne sÄ… granice z 31 grudnia 1937 roku… Co prawda, w okrÄ™gu tym ciÄ…gle jeszcze niemożliwe jest dziaÅ‚anie niemieckiej suwerennoÅ›ci prawnej, co jednak nie oznacza, iż przestaÅ‚a ona istnieć”. JeÅ›li miasto Breslau należy wedle konstytucjonalistów niemieckich do terytorium Rzeszy, to co dopiero Stolp.

BiedroÅ„ dodaÅ‚, że wydarzeÅ„ w SÅ‚upsku opÅ‚acanych przez niemieckie fundacje jest wiele. „Praktycznie każda dziaÅ‚ajÄ…ca w Polsce fundacja niemiecka, do której mamy dostÄ™p, coÅ› robi w naszym mieÅ›cie”. Jaki Niemcy mogÄ… mieć interes w finansowaniu wydarzeÅ„ nie tylko w SÅ‚upsku, ale i w innych miastach?

Zdaniem konstytucjonalistów, orzeczenia Trybunału w Karlsruhe, nakładają rygory i tworzą ramy, których ani urzędnicy rządowi w Berlinie, ani politycy, ani parlament nie mogą przekroczyć. To co się dziwić fundacjom?

A może Niemcy finansują takie inicjatywy bezinteresownie?

Wierzy Pan w taką rozrzutność przy tradycyjnym niemieckim zmyśle do gospodarności i oszczędności? Przy rządowej polityce dyscypliny finansowej, do której nakłaniane są wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Jak państwo polskie powinno zachowywać się w takich sytuacjach? Czy powinno pozwalać bez ograniczeń na działalność tych fundacji? A może powinno zakazać ich działalność a dotychczasowe przepływy wnikliwie zbadać?

Zakazana powinna być działalność wszystkich fundacji zagranicznych, których środki można bezpośrednio lub pośrednio przypisać do budżetu obcego państwa. Natomiast przepływy z datków prywatnych do fundacji działających w Polsce powinny być wnikliwie monitorowane.

Ciekawe, czy któraś z niemieckich fundacji wspiera też finansowo działalność partii Biedronia?

Oglądając w telewizji barwną konwencję partii Wiosna nieodparcie nasuwał mi się przed oczy podobny obraz tylko czarno biały i filmowy, a nie telewizyjny. Podobna scenografia, podobna ekstaza zebranych, podobne okrzyki, nawet gestykulacja mówcy jakbyś podobna. Norymberga, Pomoc zimowa 1936 r. Być może scenograf, reżyser i pijarowiec zapatrzyli się?
A jeśli chodzi o źródła finansowania to proszę się zwrócić do ABW. Piłeczka leży w ich ogródku.
Not. ems

wPolityce