Dodano: 27.07.19 - 22:07 | Dział: Interwencje

Niemiecka gazeta musi przeprosić





Warszawski SÄ…d OkrÄ™gowy nakazaÅ‚ niemieckiej gazecie Frankfurter Rundschau przeproszenie Macieja Åšwirskiego, prezesa Reduty Dobrego Imienia za publikacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… polskiej polityki historycznej, której celem, zdaniem niemieckiej gazety, jest „przedstawienie zagÅ‚ady Å»ydów jako czynu czysto niemieckiego”. Sprawa jest przeÅ‚omowa, bo po raz pierwszy w Polsce sÄ…d uznaÅ‚, że za tezy o rzekomym współudziale Polaków w ZagÅ‚adzie Å»ydów przeprosić należy Polaka urodzonego już po II wojnie Å›wiatowej i którego wydarzenia z lat 1939-1945 bezpoÅ›rednio nie dotyczyÅ‚y.

– Od strony prawnej jest to absolutny przeÅ‚om. W dotychczasowych sprawach prowadzonych o naruszenie dobrego imienia w postaci tożsamoÅ›ci i dziedzictwa narodowego powodem zawsze byÅ‚a osoba, która przeżyÅ‚a II wojnÄ™ Å›wiatowÄ…. Tutaj jest inaczej – mówi dr Monika Brzozowska-Pasieka, peÅ‚nomocnik Macieja Åšwirskiego. – SÄ…d uznaÅ‚, że Maciej Åšwirski, choć urodziÅ‚ siÄ™ już po wojnie, z uwagi na swojÄ… dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ…, zawód, Å›cieżkÄ™ życiowÄ… oraz dziaÅ‚alność Reduty, ma prawo domagać siÄ™ przeprosin za to, że Niemcy oskarżajÄ… Polaków o współudziaÅ‚ w ZagÅ‚adzie. SÄ…d uznaÅ‚, że Pan Maciej Åšwirski jako prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia ma prawo żądać przeprosin, bo jego tożsamość narodowa jako Polaka zostaÅ‚a przez Frankfurter Rundschau naruszona – podsumowuje wyrok peÅ‚nomocnik prezesa RDI.

Zdaniem dr Moniki Brzozowskiej-Pasieki o przełomowości tej sprawy może świadczyć fakt, że sąd po raz pierwszy tak jednoznacznie uznał, że twierdzenia, że Zagłada nie była czynem czysto niemieckim, jest de facto uderzeniem w Naród Polski i tym samym uderzeniem w każdego Polaka.
Zgodnie z wyrokiem Frankfurter Rundschau ma zamieścić na okres 1 tygodnia na stronie internetowej, gdzie znalazł się artykuł, przeprosiny poniższej treści, w języku niemieckim:

„PRZEPROSINY.
Redakcja Frankfurter Rundschau przeprasza Polaka – Macieja Åšwirskiego – Fundatora Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw ZniesÅ‚awieniom, za naruszenie jego dóbr osobistych, wskutek nieprawdziwych informacji umieszczonych w artykule pt. „Prawicowe odwracanie historii w Auschwitz” o rzekomym współudziale Polaków w mordowaniu Å»ydów podczas II wojny Å›wiatowej oraz o rzekomej polskiej kolaboracji z Niemcami. Redakcja Frankfurter Rundschau”
Wyrok jest nieprawomocny.

***
16 czerwca 2017 roku w artykule zamieszczonym w serwisie internetowym Frankfurter Rundschau zatytuÅ‚owanym „Prawicowe odwracanie historii w Auschwitz” pojawiÅ‚y siÄ™ nieprawdziwe informacje, że celem polskiej polityki historycznej jest „przedstawienie ZagÅ‚ady Å»ydów jako czynu czysto niemieckiego – bez udziaÅ‚u Polski”. Dodatkowo niemiecki dziennik napisaÅ‚, że „SÅ‚owa [B.] SzydÅ‚o wpisujÄ… siÄ™ idealnie w nowÄ… polskÄ… politykÄ™ pamiÄ™ci historycznej. Jej celem jest przedstawienie ZagÅ‚ady jako czynu wyÅ‚Ä…cznie niemieckiego.”
SprawÄ™ o naruszenie dobrego imienia wytoczyÅ‚ Maciej Åšwirski – prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia. W pozwie argumentowaÅ‚, że wskazywanie rzekomego współudziaÅ‚u Polski w ZagÅ‚adzie Å»ydów jest naruszeniem jego tożsamoÅ›ci narodowej i dziedzictwa narodowego oraz dobrego imienia jako Polaka.

– Jestem naprawdÄ™ zadowolony, że ten proces koÅ„czy siÄ™ takim wyrokiem. Tym samym dopracowaliÅ›my siÄ™ pewnej doktryny prawnej, która pozwoli wszystkim Polakom na obronÄ™ swojego dobrego imienia w stosunku do tych, którzy oskarżajÄ… caÅ‚y Naród Polski i PaÅ„stwo Polskie o sprawstwo Holokaustu. Siedem lat ciężkiej pracy Reduty, prawników z nami zwiÄ…zanych i wolontariuszy wÅ‚aÅ›nie procentuje. PamiÄ™tajmy, że prawda o II wojnie Å›wiatowej, prawda o tym kto byÅ‚ jej sprawcÄ… należy siÄ™ nie tylko nam, ale wszystkim zamordowanym Ofiarom tej wojny. Wszelkie faÅ‚szowanie prawdy, przez przypisywanie Polakom sprawstwa Holokaustu jest także znieważaniem pamiÄ™ci Ofiar, po których pozostaÅ‚ tylko popiół i ból spowodowany ich nieobecnoÅ›ciÄ… w polskim życiu. Dlatego ten wyrok jest tak ważny – mówi Maciej Åšwirski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

SÄ…d w ustnym uzasadnieniu wyroku, uznajÄ…c pozew za uzasadniony, wskazaÅ‚, że „doszÅ‚o tutaj do odwrócenia ról i przeciÄ™tny czytelnik gazety mógÅ‚ zrozumieć takÄ… sugestiÄ™, że Polacy jako Naród i jako PaÅ„stwo polskie braÅ‚o udziaÅ‚ w ZagÅ‚adzie Å»ydów”. Jest to zdaniem sÄ…du „odwrócenie podstawowych pojęć” a tym samym Maciej Åšwirski – prezes Reduty Dobrego Imienia zostaÅ‚ obrażony - jego dobre imiÄ™ jako Polaka zostaÅ‚o naruszone.

– W zeszÅ‚ym roku, zapadÅ‚ prawomocny wyrok, w którym SÄ…d Apelacyjny w Warszawie, również uznaÅ‚, że Maciej Åšwirski, prezes Reduty Dobrego Imienia ma prawo do sprostowania nieprawdziwej informacji o polskich obozach koncentracyjnych. ByÅ‚a to gÅ‚oÅ›na sprawa przeciwko Newsweek.pl. Tam byÅ‚ tryb prasowy i polska gazeta, a tutaj mamy naruszenie dóbr osobistych i niemieckie medium – dodaje mec. Monika Brzozowska-Pasieka.

Reduta Dobrego Imienia prowadzi obecnie kilkanaście spraw, w których domaga się przeprosin od różnych podmiotów za naruszanie dobrego imienia Polaków, poprzez nieprawdziwe stwierdzenia, oskarżenia czy sugestie.

Reduta Dobrego Imienia