Dodano: 19.07.19 - 15:55 | Dział: Kultura i Nauka

„Ojcze Nasz”





W swej nowej książce ks. prof. Chrostowski tÅ‚umaczy przesÅ‚anie Modlitwy PaÅ„skiej, m.in. znaczenie „i nie wódź nas na pokuszenie”.

„Jeżeli czegoÅ› nie rozumiemy, zwÅ‚aszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiÅ‚ek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuÅ‚. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleÅ„ chrzeÅ›cijan odmawiaÅ‚o tÄ™ modlitwÄ™, nie rozumiejÄ…c, o co w niej chodzi – wyjaÅ›nia ks. prof. Waldemar Chrostowski, autor książki „Ojcze Nasz” (wyd. BiaÅ‚y Kruk).

OdmawialiÅ›my „Ojcze nasz” tysiÄ…ce razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdÄ™ dobrze jÄ… rozumiemy? To pytanie staje siÄ™ szczególnie aktualne w obliczu nowego tÅ‚umaczenia szóstej proÅ›by Modlitwy PaÅ„skiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do zÅ‚ego – taka wykÅ‚adnia chyba nikomu wierzÄ…cemu nie przychodziÅ‚a do gÅ‚owy. A jednak w mediach takie interpretacje zaczęły siÄ™ pojawiać, stÄ…d niezwykle istotne i palÄ…ce staÅ‚o siÄ™, abyÅ›my w peÅ‚ni zrozumieli ModlitwÄ™ PaÅ„skÄ…, każde jej sÅ‚owo. AbyÅ›my poznali także jej historyczne uwarunkowania.
Nie ma lepszego przewodnika po tych zagadnieniach niż wybitny biblista i wielki erudyta ks. prof. Waldemar Chrostowski. W nowej książce „Ojcze Nasz” prowadzi nas po każdej części Modlitwy PaÅ„skiej, tÅ‚umaczÄ…c jej sens, trwaÅ‚e zakorzenienie w PiÅ›mie ÅšwiÄ™tym – także w Starym Testamencie – wskazujÄ…c gÅ‚Ä™bokie teologiczne treÅ›ci zawarte w jej sÅ‚owach. Czyni to jÄ™zykiem piÄ™knym i zrozumiaÅ‚ym.
OdwoÅ‚uje siÄ™ zarówno do Biblii, jak i dÅ‚ugiej tradycji KoÅ›cioÅ‚a, a także medytacji kardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego oraz papieży Å›w. Jana PawÅ‚a II i Benedykta XVI. „Ojcze nasz” jest bogactwem i darem, jak każda modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem. SÅ‚owa codziennego pacierza, do których jesteÅ›my przyzwyczajeni od maÅ‚ego, mogÄ… dziÄ™ki dogÅ‚Ä™bnej refleksji i dogÅ‚Ä™bnemu poznaniu obdarzyć nas nowÄ… duchowÄ… mocÄ….
RównoczeÅ›nie „Ojcze Nasz” jest książkÄ… niezwykle aktualnÄ…, ponieważ w wielu krajach Modlitwa PaÅ„ska zostaÅ‚a zmieniona. Chodzi oczywiÅ›cie o brzmienie szóstej próby – i nie wódź nas na pokuszenie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski tÅ‚umaczy to w sposób nastÄ™pujÄ…cy: „Szósta proÅ›ba Modlitwy PaÅ„skiej staÅ‚a siÄ™ przedmiotem dociekaÅ„ i dyskusji zmierzajÄ…cych w kierunku, by jÄ… zmienić tak, aby byÅ‚a bardziej zrozumiaÅ‚a. Na jednym biegunie stojÄ… ‘praktyczne wÄ…tpliwoÅ›ci zwyczajnego wiernego’, a na drugim inicjatywy niektórych episkopatów i wypowiedzi papieża Franciszka. OdnoszÄ…c siÄ™ do nich, należy poczynić podstawowÄ… uwagÄ™: jeżeli czegoÅ› nie rozumiemy, zwÅ‚aszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiÅ‚ek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuÅ‚. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleÅ„ chrzeÅ›cijan odmawiaÅ‚o tÄ™ modlitwÄ™, nie rozumiejÄ…c, o co w niej chodzi. Teologia to wiara szukajÄ…ca zrozumienia, a teologia bez wiary jest jak pÅ‚ywanie w suchym basenie. Można poruszać rÄ™kami i nogami oraz udawać, że siÄ™ pÅ‚ywa, ale to tylko imitowanie pÅ‚ywania. Do rozstrzygniÄ™cia pozostajÄ… dwie istotne kwestie. Po pierwsze, jak ta proÅ›ba byÅ‚a rozumiana w najstarszym okresie KoÅ›cioÅ‚a i czym wyjaÅ›nić jej przekÅ‚ad na jÄ™zyk Å‚aciÅ„ski, który staÅ‚ siÄ™ podstawÄ… przekÅ‚adów na inne jÄ™zyki, również polski. Po drugie, które znaczenie rzeczownika wybrać – ‘próba’ czy ‘pokusa’?”
MiÄ™dzy innymi na te pytania odpowiada książka „Ojcze Nasz”.



„Ojcze Nasz. Dzieje i przesÅ‚anie Modlitwy PaÅ„skiej”, ks. prof. Waldemar Chrostowski, wyd. BiaÅ‚y Kruk, 168 stron, twarda oprawa, papier 130 g.

Więcej informacji na
https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/ojcze-nasz-dzieje-i-przeslanie-modlitwy-panskiej