Dodano: 29.06.19 - 15:07 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

Oblicze zbrodni


Szanowni Państwo!



Media epatujÄ… nas opisem zbrodni, dokonanej z zimnÄ… krwiÄ… na dziesiÄ™cioletniej dziewczynce. BulwersujÄ… nas wystÄ…pieniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który postanowiÅ‚ bronić „godnoÅ›ci” mordercy, jakby taka kreatura miaÅ‚a w ogóle jakÄ…Å› godność. Rzecznik ma oczywiÅ›cie w „gÅ‚Ä™bokim poważaniu” tego akurat zwyrodnialca. Chodzi tu o apel do wszystkich potencjalnych przestÄ™pców: „Wybierzcie mnie na prezydenta, a wÅ‚os wam z gÅ‚owy nie spadnie” – oto czytelny przekaz, o jaki tu chodzi.

Mówi siÄ™ też o sprawnoÅ›ci policji – i sÅ‚usznie. Najmniej uwagi media poÅ›wiÄ™cajÄ… temu, co jest podstawÄ… zbrodni, czyli motywom. Mniej dyskretni dziennikarze uchylili rÄ…bka tajemnicy. Dwudziestodwuletni zbrodniarz poczuÅ‚ siÄ™ dotkniÄ™ty odrzuceniem jego amorów przez matkÄ™ dziewczynki. ZemÅ›ciÅ‚ siÄ™, zabijajÄ…c dziecko.

Zbrodnie istniały zawsze, ale sposoby i motywy ich popełniania zmieniały się w zależności od okoliczności. O nich też należy mówić. Nikt nie wspomina o ojcu dziecka. W czasach niedawno minionych obowiązywał model rodziny, w którym dziesięciolatka najczęściej mieszkała nie tylko z matką, ale i ojcem, a do jego obowiązków należała obrona rodziny. Nie twierdzę, że w tym konkretnym wypadku ojciec byłby odpowiedzialny za odprowadzanie dziecka ze szkoły. Po prostu byle kanalia nie miałaby tyle śmiałości wobec kobiety będącej w związku małżeńskim, co wobec samotnej matki. Wówczas wściekłość odrzuconego adoratora mogłaby skupić się raczej na rywalu, a mężczyzna z mężczyzną łatwiej by sobie poradził.

Pozdrawiam i do następnej soboty
Małgorzata Todd

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Waga urody 25/2019 (416)

Szanowna Pani Małgorzato

Temat „Sposoby wykorzystania urody dla osiÄ…gania wyznaczonego celu” jest bardzo frapujÄ…cy, nie ze wzglÄ™du na to, że mocno zahacza o kwestiÄ™ gustu, o którym jak wiadomo siÄ™ nie dyskutuje, ale ze wzglÄ™du na to, że kanon piÄ™kna ulega ciÄ…gÅ‚ym zmianom w czasie i przestrzeni, a najważniejsze, że można go ksztaÅ‚tować. Ma Pani racjÄ™ twierdzÄ…c, że urodÄ™ niejednokrotnie wykorzystuje siÄ™ by promować w jakiejÅ› dziedzinie życia delikwenta, który w powszechnym pojÄ™ciu jest niÄ… obdarzony. I tu jest ten „haczyk” - „w powszechnym pojÄ™ciu”, bo okazuje siÄ™, że urodziwych ludzi można wykreować. I nie mam tu na myÅ›li wykorzystania wyrafinowanych technik makijażu i wyspecjalizowanych operacji plastycznych, a notoryczne powtarzanie informacji, że on (ona) to egzemplarz pod wzglÄ™dem urody wyjÄ…tkowo udany, co po jakimÅ› czasie skutkuje tym, że wiÄ™kszość ludzi w to wierzy. CzÄ™sto ten zabieg stosowany jest w sektorze produkcji filmowej (zwÅ‚aszcza w wytwórniach filmowych USA, a bardziej zwÅ‚aszcza, jeżeli dotyczy aktora o „wÅ‚aÅ›ciwym” pochodzeniu). Natomiast w sektorze polityki – ten zabieg przeprowadza siÄ™ w dwóch kierunkach. UsÅ‚użne media danej opcji politycznej – jednych ludzi kreujÄ… na miÅ‚ych, mÄ…drych i jeszcze dodatkowo Å‚adnych, a drugich na potworów, zarówno pod wzglÄ™dem ich zachowania, poczynaÅ„ jak i urody. Choć odwoÅ‚ywanie siÄ™ do niedoskonaÅ‚oÅ›ci wyglÄ…du delikwenta (w tym zakresie, na który nie ma on żadnego wpÅ‚ywu), by go zdyskredytować jest zabiegiem bardzo prymitywnym, niemniej okazuje siÄ™ być bardzo skutecznym. Najpierw trzeba mu odebrać kompetencjÄ™ i dobre intencje, a na deser zaserwować jego braki w urodzie. Czasami te dwa etapy siÄ™ pomija i przechodzi od razu do trzeciego. Dlatego jednego polityka o niskim wzroÅ›cie można nazwać kurduplem, a drugiego równie „szczodrze” obdarzonego przez naturÄ™ w tym zakresie przedstawić tak, by uchodziÅ‚ za przystojniaka. SÅ‚owem obecnie obowiÄ…zuje zasada – wszystkie chwyty dozwolone, by osiÄ…gnąć cel – nawet tak niewyszukane – jak wytykanie oponentowi braku urody (zachowanie, które w procesie wychowania tÄ™pi siÄ™ już na poziomie przedszkola). Niestety wiÄ™kszość z nas tych prymitywnych chwytów już nie rozpoznaje i poddaje siÄ™ tej manipulacji.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

.........................................................

.....................................................................................................
.....................................................................................................


MaÅ‚gorzata Todd zaprasza na Å‚amy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie PaÅ„stwo przeczytać i obejrzeć caÅ‚ość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, GoÅ›cinne wystÄ™py, KÄ…cik Muzyczny, ZauÅ‚ek Sztuki, OgÅ‚oszenia ITD…

29 czerwca 2019 r. | Nr 26/2019 (417)