Dodano: 14.02.19 - 18:29 | Dział: Zakamarki historii

Powstanie Armii Krajowej


Z pojÄ™ciem „Armia Krajowa” kojarzyć siÄ™ może dzieÅ„ 27 wrzeÅ›nia. Tego dnia uroczyÅ›cie bowiem obchodzimy w Polsce DzieÅ„ Polskiego PaÅ„stwa Podziemnego, Å›wiÄ™to żoÅ‚nierzy AK. Faktycznie jest to data upamiÄ™tniajÄ…ca dzieÅ„ zawiÄ…zania pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, podporzÄ…dkowanej RzÄ…dowi RP – SÅ‚użby ZwyciÄ™stwu Polski. Organizacja ta szybko ulegÅ‚a przeksztaÅ‚ceniu w ZwiÄ…zek Walki Zbrojnej.

Nowy, utworzony na emigracji rzÄ…d Polski miaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci co do politycznego wizerunku SZP (kojarzonego z przedwojennym „rzÄ…dem sanacyjnym”) i postanowiÅ‚ utworzyć organizacjÄ™ podporzÄ…dkowanÄ… bezpoÅ›rednio wÅ‚adzom polskim na uchodźstwie. Już w grudniu 1939 r. Naczelny Wódz zaleciÅ‚ scalenie caÅ‚ego podziemia w ramach ZWZ. Odpowiednia uchwaÅ‚a Rady Ministrów brzmiaÅ‚a: „wszystkie istniejÄ…ce w kraju organizacje pokrewne muszÄ… siÄ™ podporzÄ…dkować ustanowionym przez Naczelnego Wodza komendantom ZWZ”. Jednak to nie nazwa ZWZ jest dziÅ› symbolem oporu spoÅ‚eczeÅ„stwa wobec okupantów.

Ogólnopolska organizacja, która powstaÅ‚a w 1939 roku, to dla ogółu mieszkaÅ„ców Polski – Armia Krajowa. W zasadzie tylko historycy i osoby zainteresowane dziejami konspiracji wiedzÄ… o dacie 14 lutego 1942 r. To wtedy bowiem oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”. Nazwa-symbol, nazwa obejmujÄ…ca niemal caÅ‚oksztaÅ‚t wysiÅ‚ku zbrojnego polskiej konspiracji.

14 lutego 1942 r. do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał:

Dnia 14 lutego 1942 r.
Kalina
W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.
1. ZnoszÄ™ dla użytku zewnÄ™trznego nazwÄ™ ZWZ – wszyscy żoÅ‚nierze w czynnej sÅ‚użbie wojskowej w Kraju stanowiÄ… „ArmiÄ™ KrajowÄ…” podlegÅ‚Ä… Panu GeneraÅ‚owi, jako jej dowódcy
2. Stanowisko Pana GeneraÅ‚a nosi nazwÄ™ Dowódcy Armii Krajowej […]
Naczelny Wódz
Sikorski
Generał broni


Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że jest to po prostu zmiana nazwy. Nic bardziej mylÄ…cego. Przede wszystkim przemianowanie ZWZ na AK byÅ‚o istotnym aktem politycznym. Niedawno nawiÄ…zane stosunki pomiÄ™dzy rzÄ…dami polskim i sowieckim nie rokowaÅ‚y pozytywnych efektów współpracy. Niechęć Sowietów do formowania Armii Polskiej w ZSRS, niezależnej od wpÅ‚ywu wÅ‚adz sowieckich, byÅ‚a bardzo widoczna. Jasna byÅ‚a tendencja do faktycznego podzielenia formujÄ…cej siÄ™ armii na maÅ‚e oddziaÅ‚y, które – rzucane osobno na front – zostaÅ‚yby zmasakrowane. W ten sposób Armia Polska w ZSRS przestaÅ‚aby być problemem politycznym.

Sowieci podnosili niechęć gen. WÅ‚adysÅ‚awa Andersa do realizacji takiej taktyki jako brak zaangażowania siÄ™ Polski w walkÄ™ z III RzeszÄ… i jej koalicjantami. Przemianowanie ZWZ na ArmiÄ™ KrajowÄ… miaÅ‚o wiÄ™c dobitnie pokazać, że w Polsce caÅ‚y czas toczy siÄ™ walka, trwajÄ… dziaÅ‚ania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej, jakÄ… ma być powstanie powszechne (akcja „Burza”). Armia Krajowa byÅ‚a armiÄ…, która toczy bez ustanku walkÄ™ z okupantem i jako taka jest bardzo istotnym wkÅ‚adem w dziaÅ‚ania zbrojne koalicji antyhitlerowskiej.

Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową miało także wymiar symboliczny. Wyraźnie ukazywało, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i Armia Krajowa, z których ta ostatnia prowadziła najintensywniej ówcześnie walkę zbrojną. Innym powodem zmiany nazwy był proces scalania wszystkich konspiracyjnych sił zbrojnych w Polsce. W kraju, który znalazł się pod okupacją, zaczęły powstawać liczne organizacje konspiracyjne. Tworzyły je zarówno ugrupowania polityczne, jak i organizacje społeczne czy wreszcie sami żołnierze.

Koniec 1939 r. to „wysyp” organizacji konspiracyjnych w caÅ‚ym kraju. Część z nich zostaÅ‚a zniszczona przez gestapo, NKWD czy litewskÄ… policjÄ™ bezpieczeÅ„stwa SaugumÄ™, część przetrwaÅ‚a ten pierwszy okres, uczÄ…c siÄ™ zasad konspiracji. Jednak akcja scaleniowa przebiegaÅ‚a dość powoli. Na przeszkodzie staÅ‚y zarówno ambicje poszczególnych przywódców organizacji, jak i nieufność do organizacji, której charakteru politycznego siÄ™ obawiano. Bano siÄ™ przede wszystkim, że ZwiÄ…zek Walki Zbrojnej kontynuować bÄ™dzie przedwojennÄ… „politykÄ™ sanacyjnÄ…”. Oskarżany o klÄ™skÄ™ wrzeÅ›niowÄ… rzÄ…d przedwojenny byÅ‚ dla wielu konspiratorów elementem, którego nie chcieli zaakceptować (wyjÄ…tkiem byÅ‚a tutaj WileÅ„szczyzna, gdzie ugrupowania „sanacyjne” odgrywaÅ‚y w konspiracji istotnÄ… rolÄ™). Aby podkreÅ›lić apolityczność wojskowej organizacji, przestaÅ‚a ona być ZwiÄ…zkiem, a staÅ‚a siÄ™ ArmiÄ… KrajowÄ…, częściÄ… Polskich SiÅ‚ Zbrojnych, walczÄ…cych o niepodlegÅ‚ość Ojczyzny. I ten krok przyniósÅ‚ szybko konkretne efekty.

W latach 1942–1943 akcja scalania wysiÅ‚ku wojskowego w kraju zrobiÅ‚a duży krok naprzód. Dowództwu AK zostaÅ‚y podporzÄ…dkowane najwiÄ™ksze organizacje zbrojne, do tej pory uznajÄ…ce RzÄ…d RP, lecz zachowujÄ…ce niezależność. ByÅ‚y to: Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW), siÅ‚a zbrojna Stronnictwa Narodowego i Bataliony ChÅ‚opskie (BCh), organizacja wojskowa Stronnictwa Ludowego. PodporzÄ…dkowaÅ‚y siÄ™ także mniejsze organizacje. Stan zaprzysiężonych żoÅ‚nierzy AK przekroczyć miaÅ‚ wkrótce liczbÄ™ 300 tysiÄ™cy osób. Poza ArmiÄ… KrajowÄ… pozostaÅ‚ niewielki odÅ‚am Narodowych SiÅ‚ Zbrojnych (tzw. grupa „SzaÅ„ca”, która dokonaÅ‚a rozÅ‚amu w NSZ w 1944 r.), w dalszym ciÄ…gu nieufny co do kierunku dziaÅ‚alnoÅ›ci reszty podziemia. Ponadto NSZ uważaÅ‚y ZwiÄ…zek Sowiecki za głównego wroga Polski, obok hitlerowskich Niemiec, i tak go traktowaÅ‚y. StÄ…d opory w scaleniu z AK, deklarujÄ…cÄ… współpracÄ™ wywiadowczÄ… i militarnÄ… z „sojusznikiem naszych sojuszników”.

Praktycznie w ramach Armii Krajowej skupiÅ‚a siÄ™ niemal caÅ‚a patriotycznie nastawiona część narodu polskiego. DziÄ™ki zjednoczeniu wysiÅ‚ku można byÅ‚o zaplanować bardzo Å›miaÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cia militarne, np. plan powstania strefowego, majÄ…cego kryptonim „Burza”. OpierajÄ…c siÄ™ na setkach tysiÄ™cy żoÅ‚nierzy-ochotników, przygotowano plany odtworzenia SiÅ‚ Zbrojnych, które miaÅ‚y kontynuować walkÄ™ zbrojnÄ… jako regularne wojsko. Nazwa Armia Krajowa jednoczyÅ‚a także ludzi po jej formalnym rozwiÄ…zaniu. Organizacje, które pozostaÅ‚y w konspiracji i prowadziÅ‚y dalej pracÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ciowÄ…, walczÄ…c z komunistycznym okupantem, przyjmowaÅ‚y nazwy typu: Ruch Oporu Armia Krajowa, Armia Krajowa Obywateli czy OkrÄ™g WileÅ„ski Armii Krajowej. W relacjach z okresu powojennego zazwyczaj pojawiajÄ… siÄ™ okreÅ›lenia: „to nasi akowcy” dla oznaczenia zbrojnego podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego. Także w późniejszym okresie nazwa AK byÅ‚a jednym z najważniejszych symboli niepodlegÅ‚oÅ›ci.

W ramach badaÅ„ prowadzonych przez IPN w caÅ‚ej Polsce udaÅ‚o siÄ™ ustalić funkcjonowanie co najmniej 955 organizacji mÅ‚odzieżowych w okresie 1945–1956, szczególnie po rozbiciu podziemia zbrojnego. Co najmniej jedna czwarta z nich w nazwie nawiÄ…zywaÅ‚a do AK, a zdecydowana wiÄ™kszość na etosie AK oparÅ‚a swÄ… dziaÅ‚alność.

Dlaczego nazwa Armia Krajowa zastÄ…piÅ‚a w zbiorowej pamiÄ™ci SÅ‚użbÄ™ ZwyciÄ™stwu Polski i ZwiÄ…zek Walki Zbrojnej? SÅ‚owo „Armia” brzmi wyraźnie inaczej niż „SÅ‚użba” czy „ZwiÄ…zek”. Jest bardziej bojowe, bardziej wyraźne propagandowo i zdecydowanie bardziej odpowiadajÄ…ce rzeczywistoÅ›ci. W epokowym dziele, wydanym w Londynie w latach czterdziestych, a dotyczÄ…cym historii Polskich SiÅ‚ Zbrojnych, tom poÅ›wiÄ™cony Polskiemu PaÅ„stwu Podziemnemu zatytuÅ‚owany jest „Armia Krajowa”. Można wiÄ™c powiedzieć, że wydany w lutym 1942 r. rozkaz byÅ‚ niejako usankcjonowaniem istniejÄ…cej sytuacji. Å»oÅ‚nierze podziemia czuli siÄ™ bardziej żoÅ‚nierzami podziemnej armii niż czÅ‚onkami konspiracyjnego zwiÄ…zku czy sÅ‚użby. Nazwa ta, wedÅ‚ug nich, zdecydowanie bardziej wiarygodnie okreÅ›laÅ‚a ich dziaÅ‚alność. Choćby dlatego warto zapamiÄ™tać tÄ™ datÄ™ – 14 lutego 1942 r.

Przysięga żołnierzy Armii Krajowej

(Przyjmowany)
W obliczu Boga WszechmogÄ…cego i NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kÅ‚adÄ™ swe rÄ™ce na ten ÅšwiÄ™ty Krzyż, znak MÄ™ki i Zbawienia, i przysiÄ™gam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugiÄ™cie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich siÅ‚ – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeÅ„ Dowódcy Armii Krajowej bÄ™dÄ™ bezwzglÄ™dnie posÅ‚uszny, a tajemnicy niezÅ‚omnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miaÅ‚o.

(PrzyjmujÄ…cy)
Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.


Instytut Pamięci Narodowej