Dodano: 30.11.18 - 12:18 | Dział: Nasze zdrowie

Zbadaj siłę nikotynowego nałogu





Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od nikotyny jako chorobę. Każdy palacz łatwo może sprawdzić, czy jest uzależniony od tego nałogu wypełniając tzw. kwestionariusz Fagerströma. Odpowiedź na zawarte w nim pytania zajmie mniej czasu, niż spalenie papierosa.

Teoretycznie każdy palacz, nawet ten palÄ…cy od lat, w dowolnym momencie może rzucić palenie. - Przy wÅ‚asnej silnej motywacji jest to możliwe, ale czÄ™sto siÄ™ tak nie dzieje – przyznaje dr Joanna Pawlak z poradni antynikotynowej dziaÅ‚ajÄ…cej przy olsztyÅ„skim szpitalu pulmonologicznym. WyjaÅ›nia, że czÄ™sto rzucajÄ…cy palenie wbrew swojemu postanowieniu ponownie siÄ™gajÄ… po papierosa. Zwykle dzieje siÄ™ to w pierwszym miesiÄ…cu rozstawania siÄ™ z naÅ‚ogiem.

- CzÄ™sto powrót do palenia zwiÄ…zany jest z sytuacjÄ… stresowÄ…, z którÄ… ci ludzie sobie nie radzÄ… – wyjaÅ›nia dr Pawlak.

Każdy palacz, który chce się pożegnać z papierosami, ale zastanawia się, czy da radę to zrobić samodzielnie może wypełnić złożony z sześciu pytań kwestionariusz Fagerströma.

Pytania w nim zawarte są proste i dotyczą codziennych zachowań palących papierosy, np. tego, jak szybko po przebudzeniu sięgają po pierwszego papierosa, czy mają kłopoty z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, w których jest to zakazane i czy palą nawet wtedy, gdy poważnie chorzy leżą w łóżku. Każda z odpowiedzi jest punktowana, a suma punktów wskazuje, czy osoba odpowiadająca na pytania jest uzależniona od nikotyny w słabym stopniu i tym samym przy własnej silnej woli jest w stanie sama zerwać z nałogiem, czy też poziom jej uzależnienia od nikotyny jest wysoki.

Kwestionariusz można znaleźć tutaj: www.wsse.gda.pl/pliki-do-pobrania/promocja-zdrowia/programy/45-test... .

- Pacjenci silnie uzależnieni od nikotyny w procesie zrywania z naÅ‚ogiem wymagajÄ… wsparcia farmakologicznego. Nie może być to pojedyncza interwencja, musi temu towarzyszyć wsparcie psychologiczne, musi być podtrzymywana motywacja chorego – mówi dr Pawlak podkreÅ›lajÄ…c, że u osób, które paliÅ‚y znaczne iloÅ›ci papierosów po ich odstawieniu wystÄ™puje szereg przykrych dla pacjenta objawów abstynenckich m.in. niepokój psychiczny i towarzyszÄ…ca mu ciÄ…gÅ‚a chęć zapalenia papierosa oraz zÅ‚e samopoczucia fizyczne spowodowane np. obniżeniem ciÅ›nienia tÄ™tniczego.

Wsparcie farmakologiczne osób zrywajÄ…cych z nikotynizmem może być wielotorowe. - Wykorzystujemy w takich sytuacjach leki o dziaÅ‚aniu psychotropowym, przeciwdepresyjne, które pomagajÄ… „oszukiwać” mózg pacjentów. Stosujemy też nikotynowÄ… terapiÄ™ zastÄ™pczÄ…, która polega na podawaniu pewnych dawek nikotyny. Te preparaty dostarczajÄ… organizmowi pacjentów nikotynÄ™, ale bez szkodliwego dymu tytoniowego – podkreÅ›liÅ‚a dr Pawlak.

Warto zerwać z nałogiem palenia ponieważ jest on głównym powodem zachorowań na raka płuca. Występuje też grupa nowotworów nikotynozależnych, do których, oprócz raka płuc, należą m.in. rak trzustki, żołądka, jelita, nerki i pęcherza moczowego.


Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
ppr