Dodano: 31.10.18 - 22:55 | Dział: WPiS

WPiS - Numer 10/2018 - Zapraszamy do lektury


UkazaÅ‚ siÄ™ październikowy numer miesiÄ™cznika spoÅ‚eczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele interesujÄ…cych i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o obchodach 40. rocznicy wyboru Karola WojtyÅ‚y na papieża, korzyÅ›ciach, jakie dajÄ… szczepienia i rozwoju Poczty Polskiej. Zamieszczamy teksty zwiÄ…zane z listopadowymi rocznicami historycznymi, nie brakuje też artykułów na temat wiary i KoÅ›cioÅ‚a. GorÄ…co zachÄ™camy do lektury.

W bieżącym numerze
● „Pluralizm jest mordercÄ… prawdy” – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na rynku medialnym i o panujÄ…cych na nim faÅ‚szywych bożkach pluralizmu i tolerancji. Najwyższy czas z nimi skoÅ„czyć!
● „Coraz wiÄ™cej idiotes, coraz mniej polites” – przypominamy tekst zmarÅ‚ej w lipcu br. prof. Marii Dzielskiej o koniecznoÅ›ci obywatelskiego zaangażowania w życie polityczne.
● „Trzeba nie tylko go wspominać, ale wziąć do rÄ™ki jego nauczanie” – homilia abp. Jana R. PawÅ‚owskiego wygÅ‚oszona podczas Mszy Å›w. z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana PawÅ‚a II odprawionej 16 października 2018 r. w Bazylice Å›w. Piotra w Rzymie.
● „Dlaczego Rzym prawie zapomniaÅ‚ o Å›w. Janie Pawle II?” – reportaż z rzymskich obchodów 40. rocznicy wyboru papieża Jana PawÅ‚a II.
● „Uwolnienie Józefa PiÅ‚sudskiego z Magdeburga wedÅ‚ug relacji hr. Harry’ego Kesslera” – interesujÄ…ce wspomnienie niemieckiego oficera, który w imieniu berliÅ„skiego rzÄ…du uwolniÅ‚ Józefa PiÅ‚sudskiego z wiÄ™zienia w twierdzy magdeburskiej na poczÄ…tku listopada 1918 r.
● „MyÅ›l o Polsce wielkiej, silnej, wolnej i niepodlegÅ‚ej byÅ‚a i jest treÅ›ciÄ… mego istnienia” – sylwetka wybitnego pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.
● „Europo, co zrobiÅ‚aÅ› ze swojÄ… wiarÄ…?!” – artykuÅ‚ przedstawiajÄ…cy stosunek papieża Jana PawÅ‚a II do Europy i wspólnoty europejskiej.
● „WygrywajÄ… hufce zÅ‚a; zastÄ™py dobra nie powinny milczeć” – tekst o zagrożeniach, jakie we współczesnych czasach czyhajÄ… na KoÅ›ciół i jego kapÅ‚anów – masonerii, feminizmie, homoseksualizmie, pacyfizmie oraz ekologii.
● „Obecna cywilizacja stara siÄ™ uczynić Boga zbÄ™dnym!” – rozmowa z abp. Charlesem Chaputem, metropolitÄ… Filadelfii i delegatem Episkopatu USA na synod o mÅ‚odzieży, który w październiku br. odbyÅ‚ siÄ™ w Rzymie.
● „W naszym organizmie trwa nieustanna wojna” – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Januszem Marcinkiewiczem, kierownikiem Katedry Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu JagielloÅ„skiego, o korzyÅ›ciach, jakie dajÄ… szczepienia.
● „Walka nierozważnych czy umiÅ‚owanie niepodlegÅ‚oÅ›ci?” – historyk dr hab. Martyna DeszczyÅ„ska przedstawia okolicznoÅ›ci wybuchu Powstania Listopadowego.
● „Droga Piotra Wysockiego na SyberiÄ™” – tekst o zesÅ‚aÅ„czych losach bohatera Nocy Listopadowej – Piotra Wysockiego.
● „Józef Brandt. Piewca chwalebnej przeszÅ‚oÅ›ci Rzeczypospolitej” – artykuÅ‚ o pierwszej od prawie stu lat monograficznej wystawie twórczoÅ›ci wybitnego malarza historycznego Józefa Brandta.
● „Poczta Polska to jedyna firma logistyczna z polskim kapitaÅ‚em – trzeba budować jej pozycjÄ™ w Polsce i za granicÄ…!” – rozmowa z PrzemysÅ‚awem Sypniewskim, prezesem Poczty Polskiej SA.
● „Westerplatte odsÅ‚ania tajemnice” – artykuÅ‚ o prowadzonych po raz pierwszy kompleksowych badaniach archeologicznych na półwyspie Westerplatte i znaleziskach, jakie przyniosÅ‚y.
● „Zbrodnie VAT-owskie” – poseÅ‚ Janusz Szewczak pisze o ciÄ…gnÄ…cej siÄ™ przez caÅ‚e lata skandalicznej procedurze wyÅ‚udzania podatku VAT w Polsce.
● „Koryznówka – muzeum, w którym siÄ™ mieszka” – reportaż z dworku w WiÅ›niczu Nowym koÅ‚o Bochni, z którym przez wiele lat bywaÅ‚ Jan Matejko.
● „Åšwiato–podglÄ…d” – przeglÄ…d wiadomoÅ›ci z różnych stron Å›wiata, a w nim m.in. bierne palenie jest bardzo szkodliwe dla noworodków, argentyÅ„skie feministki zdewastowaÅ‚y koÅ›ciół, a czÅ‚onkini rodziny królewskiej Monako, zostaÅ‚a usuniÄ™ta z brytyjskiej linii sukcesyjnej za bycie katoliczkÄ….
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, zaproszenie na tegoroczny Dzień Patrioty w Krakowie oraz wiersz Leszka Długosza.

WPiS