Dodano: 30.09.18 - 16:02 | Dział: Śladami naszych przodków

Pałac Domaniowskiego


Perełka w województwie mazowieckim

Pałac Domaniowski, to jeden z piękniejszych a zarazem najnowszy obiekt położony w dolinie rzeki Radomki. Znajduje się on w Konarach niedaleko Radomia, w gminie Wieniawa. Pałac Domaniowski to prawdziwa oaza spokoju i komfortu, znajdująca się nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego, największego zbiornika wodnego na południowym Mazowszu. To niezwykle urokliwe miejsce, znajduje się w samym sercu Polski, gdzie duch bogatej historii przeplata się z nowoczesnością.

Warto wspomnieć....


Konary na kartach dziejów pojawiają się w początku XV wieku, jako rodowa posiadłość Firlejów a potem rodziny Konarskich. Majątkiem tym administrowali do 1540 roku. Od tego roku w wyniku sprzedaży części ich rozległego majątku, Konary trafiły w ręce Piotra Kochanowskiego. Nowy właściciel wspomnianych dóbr, ojciec najsłynniejszego polskiego poety czasów renesansu Jana, sprawnie administrował majątkiem Firlejów, który systematycznie się powiększał. Po śmierci rodziców z czasem rezydował tu brat poety Piotr. Jan Kochanowski nigdy nie mieszkał stale w Konarach, ale bywał częstym gościem w rodzinnych posiadłościach. Do Konar powrócił na prawie dwa lata w początku 1550 roku, celem uregulowania spraw spadkowych po śmierci ojca. Warto w tym miejscu wspomnieć o żonie Jana Kochanowskiego Dorocie Podlodowskiej, która pochodziła z pobliskiego Przytyka. Konarscy herbu Lewart, byli też dziedzicami Bejsc, a także kilku wsi leżących nieopodal majętności Firlejów. Piotr z Konar, zwany Cięciwą, procesujący się w latach 1412-1414 w Radomiu z różnymi magnatami rodowymi, uszczuplał swoją majętność płacąc niebotyczne rachunki mecenasom. Dlatego też, pałac i ziemia na którym on został pobudowany, przechodziły z rąk do rąk.

Na fundamentach dworu...
Pałac Domaniowski powstał na fundamentach historycznego dworu, zaprojektowanego przez wybitnego architekta Henryka Marconiego. Wspomniany architekt, był zarazem twórcą takich dzieł, jak warszawski Kościół Św. Anny, Pałac Zamoyskich czy też Pałac Branickich w Warszawie. Właścicielem posiadłości, wybudowanej w drugiej połowie XIX wieku, był Adam Fryderyk Helbich, który wywodził się wpływowej polskiej rodziny. XIX-wieczny folwark powszechnie słynął z uprawy chmielu, hodowli bydła rasy holenderskiej oraz hodowli ryb. Była to rodzina prawdziwych polskich patriotów, która w czasie zaborów krzewiła w swoich pieleszach domowych polskość i rodzimą kulturę. Organizowane tu bowiem były wieczorki muzyki polskiej i spotkania z literaturą.

Okres okupacji niemieckiej

W czasie II wojny Å›wiatowej, paÅ‚ac jak też i teren posiadÅ‚oÅ›ci zostaÅ‚ przeznaczony na poligon Luftwaffe. Po wojnie majÄ…tek zostaÅ‚ rozparcelowany. W budynku dworu do lat 70-tych mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ szkoÅ‚a. Potem budowla popadÅ‚a w ruinÄ™. W latach 2008-2012 staraniem nowych wÅ‚aÅ›cicieli, gmach paÅ‚acu zostaÅ‚ poddany gruntownej renowacji i rozbudowie. PieczoÅ‚owicie odrestaurowane wnÄ™trza to niemal 4000 m² powierzchni, na której, z dala od miejskiego zgieÅ‚ku, stworzono idealne warunki pozwalajÄ…ce efektywnemu wypoczynkowi.

Czas remontu

W PaÅ‚acu Domaniowskim, podczas remontu zostaÅ‚y odnalezione dokumenty żoÅ‚nierza ukrywajÄ…cego siÄ™ tam w czasie II wojny Å›wiatowej. W zmurszaÅ‚ych belkach znajdujÄ…cych siÄ™ na strychu paÅ‚acu, zostaÅ‚y ukryte dokumenty należące do Jakuba Gabriela WÄ™glowskiego. Do 1939 roku byÅ‚ on dowódcÄ… baterii 32 PuÅ‚ku Artylerii Lekkiej w Toruniu, który sÅ‚użyÅ‚ tam w stopniu kapitana, później byÅ‚ on żoÅ‚nierzem Armii Krajowej w stopniu majora o pseudonimie „Kuba" oraz „Ramon". WÅ›ród znalezionych dokumentów jest książeczka wojskowa, dowód osobisty Jakuba WÄ™glowskiego oraz projekt dziaÅ‚a przeciwlotniczego. Kopie wszystkich dokumentów zostaÅ‚y przekazane do Instytutu PamiÄ™ci Narodowej, natomiast w paÅ‚acu zostaÅ‚y oryginaÅ‚y. OdnaleźliÅ›my syna Gabriela WÄ™glowskiego, któremu przekażemy dowód osobisty ojca, który prawdopodobnie ukrywaÅ‚ siÄ™ w na terenie paÅ‚acu w Konarach, podczas dziaÅ‚aÅ„ wojny obronnej we wrzeÅ›niu 1939 roku..

Dziś pałac Domaniowski jest nowoczesnym hotelem z luksusowym wyżywieniem zapraszającym najwybredniejszych gości.





Ewa Michałowska Walkiewicz