Dodano: 02.09.18 - 22:19 | Dział: Śladami naszych przodków

Razem dla Naszej Niepodległej


Gdańskie uroczystości

W dniu 15 sierpnia, obchodziliśmy kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwaną potocznie Cudem nad Wisłą. Ta ogromna bitwa początku dwudziestego stulecia, uchroniła dzięki bohaterstwu Polaków, stary kontynent przed nawalą bolszewicką.

Po rozbiorach ziem polskich


Zarówno Niemcy jak też i Rosjanie, dÅ‚ugo nie mogli pogodzić siÄ™ z utraconymi ziemiami, w wyniku odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. Rosja postanowiÅ‚a zatem odzyskać ziemie polskie, które niegdyÅ› należaÅ‚y do niej, szykujÄ…c kolejnÄ… wojnÄ™. Tym razem, ekspansja bolszewicka miaÅ‚a nie tylko zalać PolskÄ™. Walki na wschodzie zaczęły siÄ™, gdy tylko Niemcy zaczÄ™li siÄ™ wycofywać, z dawno zajÄ™tych w wyniku zaborów ziem polskich. Walki miÄ™dzy Polakami a czerwonoarmistami, byÅ‚y bardzo krwawe. Znana ze swojego bestialstwa Armia Czerwona, dowodzona przez marszaÅ‚ka MichaiÅ‚a Tuchaczewskiego, szybko zatem stanęła na przedpolach Warszawy, chcÄ…c zniszczyć ukochane miasto Polaków. W sierpniu, gdy Tuchaczewski dotarÅ‚ pod WarszawÄ™, doszÅ‚o do osÅ‚awionej w naszej historii bitwy zwanej „Cudem nad WisÅ‚Ä…”. W rzeczywistoÅ›ci Tuchaczewski miaÅ‚ niewielkie szanse na pozyskanie terenów polskiej stolicy. Polskie wojska byÅ‚y lepiej wyszkolone, walczyÅ‚y one na wÅ‚asnym terenie i wiedziaÅ‚y, że broniÄ… Warszawy i niedawno odzyskanej polskoÅ›ci za wszelkÄ… cenÄ™. Zaopatrzenie Armii Czerwonej byÅ‚o rozciÄ…gniÄ™te na dÅ‚ugim odcinku, zatem Polacy z Å‚atwoÅ›ciÄ… mogli je przechwycić. Poza tym, generaÅ‚ MichaiÅ‚ Tuchaczewski borykaÅ‚ siÄ™ z deficytem kadrowym w szeregach swoich żoÅ‚nierzy, co uniemożliwiÅ‚o mu zabezpieczenie skrzydeÅ‚ osÅ‚onowych w swojej armii. DziÄ™ki bohaterskiej obronie poddziałów generaÅ‚a Franciszka Latinika, kolejne flanki szturmujÄ…cych bolszewików byÅ‚y sukcesywnie rozgramiane przez Polaków. Armia generaÅ‚a WÅ‚adysÅ‚awa Sikorskiego, która byÅ‚a trzykrotnie sÅ‚absza niż wojska bolszewickie, natarÅ‚a na wschodni brzeg rzeki Wkry, a potem na Nasielsk wypierajÄ…c Rosjan z tych terenów. Dnia 16 sierpnia 1920 roku, znaczÄ…cym dla caÅ‚ej bitwy byÅ‚o polskie uderzenie znad Wieprza. DziÄ™ki przeÅ‚amaniu sowieckiego frontu, Polakom udaÅ‚o siÄ™ wedÅ‚ug planów generaÅ‚a Tadeusza Rozwadowskiego wyjść na tyÅ‚y wrogich wojsk i zmusić je do odwrotu. Już w dniu 18 sierpnia 1920 roku, Polacy otrzymali rozkaz poÅ›cigu za wycofujÄ…cymi siÄ™ wojskami. Rozgromieni i przestraszeni Rosjanie widzieli, że nie pokonajÄ… Polaków. Zawieszenie broni koÅ„czÄ…ce walki na froncie wschodnim, zostaÅ‚o podpisane w dniu 8 października 1920 roku.

Właśnie w tym dniu

Kochający naszą Ojczyznę Polacy, wybrali się w dniu 15 sierpnia do Gdańska, by tam przy wtórze naszego Mazurka Dąbrowskiego, fetować to niezwykłe polskie zwycięstwo.

Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz