Dodano: 31.08.18 - 10:38 | Dział: Godne uwagi

Powstanie NSZZ Solidarność





Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. W piątek mija 38 lat od tych wydarzeń.

Pierwsze strajki latem 1980 roku byÅ‚y reakcjÄ… na podwyżki cen miÄ™sa i wÄ™dlin, wprowadzone przez ówczesnÄ… ekipÄ™ rzÄ…dzÄ…cÄ… Edwarda Gierka. „Nieuzasadnione przerwy w pracy” - jak nazywaÅ‚a strajki partyjna propaganda i pisaÅ‚y ówczesne gazety - zaczęły siÄ™ w poczÄ…tkach lipca, m.in. w WSK PZL-Mielec, ZakÅ‚adach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i PrzedsiÄ™biorstwie Transbud w Tarnobrzegu. 16 lipca wybuchÅ‚y strajki w Lublinie; oprócz żądaÅ„ ekonomicznych po raz pierwszy pojawiÅ‚ siÄ™ postulat nowych wyborów do oficjalnych zwiÄ…zków zawodowych. Strajki te koÅ„czyÅ‚y siÄ™ obietnicami podwyżek pÅ‚ac.
W lipcu strajkowało ok. 80 tys. osób w 177 zakładach pracy.

W poÅ‚owie sierpnia 1980 r. zaczęły siÄ™ strajki na Wybrzeżu, gdzie wciąż żywa byÅ‚a pamięć stÅ‚umionych krwawo przez wÅ‚adze protestów w grudniu 1970 r. Strajk w Stoczni GdaÅ„skiej zorganizowali dziaÅ‚acze Wolnych ZwiÄ…zków Zawodowych Wybrzeża - opozycyjnej, nielegalnej organizacji utworzonej w 1978 r. Organizatorem WZZ byÅ‚ czÅ‚onek KSS „KOR” Bogdan Borusewicz, a do współzaÅ‚ożycieli WZZ należeli m.in. Lech WaÅ‚Ä™sa, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz i Krzysztof Wyszkowski.

Właśnie w obronie Walentynowicz, suwnicowej zwolnionej z pracy za działalność opozycyjną, 14 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk na kilku wydziałach stoczni. Zaplanował go i przygotował Borusewicz, a rozpoczęli związani z WZZ robotnicy: Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński. Wkrótce, przeskakując przez ogrodzenie, w stoczni pojawił się też Lech Wałęsa, zwolniony z pracy w 1976 r. Stanął na czele strajku.

16 sierpnia strajk omal się nie zakończył, ponieważ dyrektor stoczni Klemens Gniech (wieloletni pracownik stoczni, w grudniu 1970 roku był w komitecie strajkowym) zgodził się na spełnienie początkowych postulatów: przywrócenie do pracy Walentynowicz i Wałęsy, podwyżkę płac dla każdego zatrudnionego, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r., gwarancje nietykalności dla strajkujących. Wałęsa ogłosił koniec strajku, ale kilku członków komitetu strajkowego sprzeciwiło się, wzywając do strajku solidarnościowego z zakładami, które w tym czasie podjęły strajki.

Utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, w skład którego weszli przybyli do stoczni delegaci innych strajkujących zakładów. Przewodniczącym MKS został Wałęsa, a w skład prezydium weszli działacze WZZ. Prezydium MKS tworzyli: Wałęsa, dwóch wiceprzewodniczących - Andrzej Kołodziej i Bogdan Lis - oraz Lech Bądkowski, Joanna Duda-Gwiazda, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pieńkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz i Florian Wiśniewski.

Spisano 21 postulatów MKS; pierwszym i najważniejszym było utworzenie niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych. Protestujący powoływali się na ratyfikowaną przez PRL konwencję nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, która gwarantowała wolność związkową.

MKS domagaÅ‚ siÄ™ też: prawa do strajku; wolnoÅ›ci sÅ‚owa, druku i publikacji; przywrócenia do pracy zwolnionych z powodów politycznych; podania w Å›rodkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS i opublikowania listy postulatów; podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ na rzecz wyprowadzenia kraju z kryzysu; wypÅ‚acenia strajkujÄ…cym wynagrodzenia za okres strajku; wzrostu pÅ‚ac o 2 tys. zÅ‚; gwarancji waloryzacji pÅ‚ac w stosunku do wzrostu cen i inflacji; peÅ‚nego zaopatrzenia rynku w artykuÅ‚y żywnoÅ›ciowe; zniesienia cen komercyjnych i sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnÄ™trznym; doboru kadry kierowniczej wedÅ‚ug kompetencji, a nie przynależnoÅ›ci partyjnej, w tym zniesienia przywilejów dla MO i SB; wprowadzenia kartek na miÄ™so i przetwory do czasu opanowania sytuacji na rynku; obniżenia wieku emerytalnego; zrównania rent i emerytur „starego portfela” do aktualnie wypÅ‚acanych; poprawy warunków pracy sÅ‚użby zdrowia; zwiÄ™kszenia liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach; wprowadzenia pÅ‚atnego, trzyletniego urlopu macierzyÅ„skiego; skrócenia czasu oczekiwania na mieszkanie; podwyżki diet; wprowadzenia wszystkich sobót jako dni wolnych od pracy.

17 sierpnia ks. Henryk Jankowski z gdańskiej parafii św. Brygidy odprawił w stoczni pierwszą mszę św. Zbiorowe modlitwy stały się zwyczajem w protestującej stoczni. Jej bramy tonęły w kwiatach; wywieszono narodowe flagi i portrety papieża Jana Pawła II. Dla strajkujących grali artyści. W stoczni wydawano niezależny biuletyn, drukowano ulotki. Na żądanie MKS w Trójmieście wprowadzono prohibicję.

W tym czasie MKS-y powstały w Szczecinie i Elblągu. Na czele komitetu w strajkującej szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego stanął uczestnik wydarzeń grudnia 1970 - Marian Jurczyk. MKS, któremu szefował, zgłosił 36 postulatów.

Rozmowy ze strajkującymi, z pominięciem MKS, prowadził wicepremier Tadeusz Pyka; został jednak odwołany i zastąpił go w Gdańsku wicepremier Mieczysław Jagielski, w Szczecinie - wicepremier Kazimierz Barcikowski. W całej Polsce strajkowało już wówczas ok. 350 zakładów.

64 intelektualistów wystosowaÅ‚o apel do wÅ‚adz o podjÄ™cie rozmów z MKS: „Apelujemy do wÅ‚adz politycznych i do strajkujÄ…cych robotników, aby byÅ‚a to droga rozmów, droga kompromisu” - napisali. Dwóch z nich - BronisÅ‚aw Geremek i Tadeusz Mazowiecki, którzy przywieźli apel do Stoczni GdaÅ„skiej - weszÅ‚o w skÅ‚ad utworzonej przy MKS komisji ekspertów. Tworzyli jÄ… też: Bogdan CywiÅ„ski, Tadeusz Kowalik, Waldemar KuczyÅ„ski, Jadwiga Staniszkis i Andrzej Wielowieyski.

22 sierpnia w Szczecinie delegacja rządowa rozpoczęła rozmowy z MKS. Dzień później rozpoczął się strajk generalny na Wybrzeżu; w Stoczni Gdańskiej Jagielski zaczął rozmowy ze strajkującymi.

W czasie negocjacji Jagielski i Barcikowski kilka razy wyjeżdżali do Warszawy na obrady KC PZPR i Biura Politycznego, które wykluczyÅ‚o użycie siÅ‚y w celu zdÅ‚awienia strajku. WÅ‚adze ZSRR domagaÅ‚y siÄ™ od Gierka zastosowania „ostrych Å›rodków”. Choć 15 sierpnia Gierek wspominaÅ‚ o możliwoÅ›ci zwoÅ‚ania Sejmu i postawienia sprawy użycia siÅ‚y, zaznaczaÅ‚, że można to rozważać tylko w razie pogorszenia sytuacji. Potem opowiadaÅ‚ siÄ™ za politycznymi rozwiÄ…zaniami, nawet gdy 21 sierpnia mówiÅ‚, że „mamy do czynienia z objawami kontrrewolucji wyrażajÄ…cej siÄ™ w zorganizowanym dziaÅ‚aniu grup terrorystycznych, majÄ…cych wpÅ‚yw na klasÄ™ robotniczÄ…”. Ówczesna wÅ‚adza przekonywaÅ‚a, że sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ponieważ strajkujÄ…cy nie wyszli na ulice.

26 sierpnia prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który obawiał się interwencji sowieckiej, wezwał na Jasnej Górze, by zaprzestać strajków.
Ocenzurowane fragmenty jego homilii pokazała telewizja.
Im sumienniej będziemy pracowali, tym mniej będziemy pożyczali
— ten fragment homilii telewizja powtarzaÅ‚a wielokrotnie. Pominęła zaÅ› takie m.in. stwierdzenia:
AbyÅ›my jednak mogli wypeÅ‚niać swoje zadania, niezbÄ™dna jest suwerenność narodowa, moralna, spoÅ‚eczna, kulturalna i ekonomiczna. (…). Choć dzisiaj tak jest, że peÅ‚nej suwerennoÅ›ci miÄ™dzy narodami powiÄ…zanymi różnymi ukÅ‚adami i blokami nie ma, to jednak sÄ… granice dla tych ukÅ‚adów, granice odpowiedzialnoÅ›ci za wÅ‚asny naród, za jego prawa, a wiÄ™c i prawo do suwerennoÅ›ci.

29 sierpnia powstał MKS w Jastrzębiu na Górnym Śląsku, który opracował własne postulaty.

Pierwsze porozumienie miÄ™dzy stronÄ… rzÄ…dowÄ… i strajkujÄ…cymi podpisane zostaÅ‚o 30 sierpnia w Szczecinie. Strajki obejmowaÅ‚y już wówczas ok. 700 zakÅ‚adów; braÅ‚o w nich udziaÅ‚ ok. 750 tys. osób. WÅ‚adze zgodziÅ‚y siÄ™ na postulaty strajkujÄ…cych, w tym na nowe zwiÄ…zki zawodowe; MKS wyraziÅ‚ zgodÄ™, by zamiast „wolne” zwiÄ…zki użyto okreÅ›lenia „samorzÄ…dne”.

Tego samego dnia V Plenum KC PZPR przyjęło do „zatwierdzajÄ…cej wiadomoÅ›ci” podpisanie porozumienia szczeciÅ„skiego i zaakceptowanie projektu porozumienia gdaÅ„skiego.

31 sierpnia Wałęsa i Jagielski podpisali porozumienie gdańskie. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły 1 września pracę. Nadal strajkowały kopalnie na Górnym Śląsku. Rozmowy z MKS w kopalni Manifest Lipcowy rozpoczęła rządowa komisja, której przewodniczył Aleksander Kopeć. Prasa opublikowała protokoły porozumień szczecińskich i gdańskich.

3 września 1980 r. podpisano trzecie porozumienie - w Jastrzębiu na Górnym Śląsku, gdzie strajk rozpoczął się pod koniec sierpnia. Zakładało ono m.in. wprowadzenie w 1981 r. wszystkich wolnych sobót. Kopalnie wznowiły pracę.

Porozumienia nie przesÄ…dzaÅ‚y, jakÄ… strukturÄ™ bÄ™dÄ… miaÅ‚y nowe zwiÄ…zki. 17 wrzeÅ›nia 1980 r. przedstawiciele MiÄ™dzyzakÅ‚adowych Komitetów ZaÅ‚ożycielskich (przeksztaÅ‚conych z MKS) przyjÄ™li statut, który rozstrzygaÅ‚ powstanie Niezależnego SamorzÄ…dnego ZwiÄ…zku Zawodowego „Solidarność” - jednego ogólnokrajowego zwiÄ…zku o strukturze regionalnej. Na czele Krajowej Komisji Porozumiewawczej stanÄ™li: WaÅ‚Ä™sa jako przewodniczÄ…cy oraz Gwiazda. Jurczyk zostaÅ‚ przewodniczÄ…cym ZarzÄ…du Regionu Pomorze Zachodnie.

10 listopada 1980 r. SÄ…d Najwyższy zarejestrowaÅ‚ NSZZ „Solidarność”. Wkrótce zwiÄ…zek liczyÅ‚ niemal 10 mln czÅ‚onków (byÅ‚o to 80 proc. pracowników paÅ„stwowych). Organizacje zwiÄ…zkowe powstaÅ‚y we wszystkich przedsiÄ™biorstwach i instytucjach - wÅ‚adze nie dopuÅ›ciÅ‚y tylko do powoÅ‚ania ogniw zwiÄ…zku w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej.

Gdy gen. Wojciech Jaruzelski zdecydował o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., Solidarność została zawieszona, a w październiku 1982 roku - zdelegalizowana. Był to okres prześladowań opozycji i działalności podziemnej. Związek został ponownie zarejestrowany w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu w kwietniu 1989 r.
ak/PAP

DODATEK HISTORYCZNY wPolityce