Dodano: 15.08.18 - 9:38 | Dział: Godne uwagi

Za cud Papieża i cud nad Wisłą





Powstające na polach Bitwy Warszawskiej sanktuarium św. Jana Pawła II będzie wyjątkowym miejscem. I choć z pędzącej autostrady widać już mury nowej świątyni, to do ukończenia budowy jest jeszcze długa droga

W sierpniu 1920 r. wydawaÅ‚o siÄ™, że nadciÄ…gajÄ…cy na WarszawÄ™ bolszewicy o maÅ‚y wÅ‚os nie dostanÄ… siÄ™ „na Zachód – przez trupa Polski do serca Europy”. Tak komunistyczne strategiczne plany okreÅ›liÅ‚ szef rosyjskiego rzÄ…du WÅ‚odzimierz Lenin. Jednak starcie Wojska Polskiego z ArmiÄ… CzerwonÄ… i zwyciÄ™ska Bitwa Warszawska, dowodzona przez marszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego, ocaliÅ‚y polskÄ… niepodlegÅ‚ość.

Dziś w Radzyminie, w miejscu Cudu nad Wisłą, uświęconym krwią Polaków, powstaje wotum wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II oraz zwycięską bitwę.

100 lat od urodzin Papieża Polaka i Bitwy Warszawskiej

Świątynię budują darczyńcy z całej Polski i wierni z parafii św. Jana Pawła II. Poświęcenie kościoła zaplanowano na 2020 r. To nieprzypadkowy czas. Wtedy będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka oraz 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Do erygowanej w 2011 r. przez abp. Henryka Hosera parafii w Radzyminie przyjeżdżajÄ… rzesze wiernych, nie tylko mieszkaÅ„cy Radzymina i okolic. W kaplicy obok powstajÄ…cej Å›wiÄ…tyni doÅ›wiadczajÄ… szczególnego wstawiennictwa Å›w. Jana PawÅ‚a II. ModlÄ… siÄ™ przed relikwiami krwi Papieża Polaka, które w 2011 r. ofiarowaÅ‚ kard. StanisÅ‚aw Dziwisz. Przy powstajÄ…cej Å›wiÄ…tyni znajdujÄ… siÄ™ dwie izby pamiÄ™ci. Jedna z nich poÅ›wiÄ™cona jest Bitwie Warszawskiej, druga – Papieżowi Polakowi. Można zobaczyć tutaj pamiÄ…tki po Å›w. Janie Pawle II, m.in. jego buty, stuÅ‚Ä™ czy piuskÄ™, a także dary ofiarowywane Ojcu ÅšwiÄ™temu podczas wizyt apostolskich oraz od pielgrzymów przybywajÄ…cych do Rzymu. PamiÄ…tki przekazaÅ‚a parafii WatykaÅ„ska Fundacja Jana PawÅ‚a II.

Zmowa milczenia

Papież Polak diecezjÄ™ warszawsko-praskÄ… szczególnie zobowiÄ…zaÅ‚ do upamiÄ™tniania Bitwy Warszawskiej z 1920 r., która ocaliÅ‚a EuropÄ™ i Å›wiat przed zalewem bolszewizmu. Åšw. Jan PaweÅ‚ II w homilii wygÅ‚oszonej w 1999 r. na warszawskiej Pradze podkreÅ›liÅ‚, że Radzymin to miejsce szczególnie ważne w naszej narodowej historii. „O wielkim Cudzie nad WisÅ‚Ä… przez dziesiÄ…tki lat trwaÅ‚a zmowa milczenia. (...)

Na nowÄ… diecezjÄ™ warszawsko-praskÄ… Opatrzność Boża niejako nakÅ‚ada dzisiaj obowiÄ…zek podtrzymywania pamiÄ™ci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i caÅ‚ej Europy, które miaÅ‚o miejsce po wschodniej stronie Warszawy” – powiedziaÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty.

Proboszcz parafii Å›w. Jana PawÅ‚a II w Radzyminie ks. Krzysztof Ziółkowski w rozmowie z „NiedzielÄ…” wspomina wizytÄ™ Papieża Polaka w czerwcu 1999 r. na Cmentarzu PolegÅ‚ych w Bitwie Warszawskiej. – Ojciec ÅšwiÄ™ty spotkaÅ‚ siÄ™ wówczas z kombatantami, żyjÄ…cymi jeszcze weteranami Bitwy Warszawskiej. ModliÅ‚ siÄ™ na grobach polegÅ‚ych. PowiedziaÅ‚, że skÅ‚ada hoÅ‚d wdziÄ™cznoÅ›ci weteranom za to, że on mógÅ‚ wzrastać w wolnej Polsce – opowiada ks. Ziółkowski.

Bitwa Warszawska, która ochroniła Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu, poprzedzona była żarliwą modlitwą narodu. W czerwcu 1920 r. Episkopat Polski na Jasnej Górze poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go w opiekę Maryi Królowej Polski. Od pierwszych dni sierpnia odmawiano specjalne modlitwy w intencji polskiego zwycięstwa, a przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w formie nowenny podjęto ogólnopolską krucjatę modlitewną w intencji ojczyzny.

ModlÄ…cy siÄ™ naród doÅ›wiadczyÅ‚ szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej – wyprosiÅ‚ zwyciÄ™ski Cud nad WisÅ‚Ä…. DziÅ› wierni na polach bitwy, w powstajÄ…cym sanktuarium Å›w. Jana PawÅ‚a II, także doÅ›wiadczajÄ… wielu owoców modlitwy.

Wymodlili Å‚askÄ™ zdrowia

DoÅ›wiadczajÄ… uzdrowienia – zarówno fizycznego, jak i duchowego. Wiele osób za wstawiennictwem Å›w. Jana PawÅ‚a II wyprosiÅ‚o tutaj Å‚askÄ™ zdrowia. – Pewna pani cierpiÄ…ca na nowotwór piersi przed operacjÄ… prosiÅ‚a o modlitwÄ™ za wstawiennictwem Papieża Polaka. UczestniczyÅ‚a we Mszy Å›w. z adoracjÄ… NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, LitaniÄ… do Å›w. Jana PawÅ‚a II i ucaÅ‚owaniem relikwii tego Å›wiÄ™tego. OdbyÅ‚a również spowiedź z caÅ‚ego życia – opowiada ks. Ziółkowski. W ostatnim czasie przyjechaÅ‚a do parafii prosto ze szpitala onkologicznego na Ursynowie, aby podzielić siÄ™ radosnÄ… informacjÄ… o tym, że nie ma komórek rakowych.

To jeden z wielu przykÅ‚adów Å‚aski fizycznego uzdrowienia za wstawiennictwem Å›w. Jana PawÅ‚a II. Rodzina Marty Piwko również doÅ›wiadczyÅ‚a interwencji tego wielkiego Å›wiÄ™tego Polaka. – Pan Bóg postawiÅ‚ na naszej drodze osobÄ™, która podaÅ‚a mi numer do proboszcza powstajÄ…cego w naszym rodzinnym mieÅ›cie sanktuarium Å›w. Jana PawÅ‚a II – opowiada kobieta. U jej męża zdiagnozowano nowotwór skóry. Lekarze mówili, że sÄ… przerzuty do wÄ™złów chÅ‚onnych, a jego stan zdrowia jest ciężki. Potrzebna byÅ‚a operacja.

MałżeÅ„stwo uczestniczyÅ‚o w adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu i relikwii Å›w. Jana PawÅ‚a II w radzymiÅ„skiej kaplicy. – CzuÅ‚am bliskość Pana Jezusa woÅ‚ajÄ…cego o to, abyÅ›my Jemu powierzyli nasze życie i wszystko, czego doÅ›wiadczamy – opowiada pani Marta. – Mąż, przytulajÄ…c relikwie Å›w. Jana PawÅ‚a II do swojego serca, prosiÅ‚ o ratunek. Ta modlitwa mocno nas podbudowaÅ‚a. WróciliÅ›my do domu peÅ‚ni nadziei, chociaż strach pozostawaÅ‚. WiedzieliÅ›my, że to, co nas spotyka, jest po to, aby zbliżyć siÄ™ do Boga i w Nim szukać ratunku – relacjonuje kobieta.

Operacja przebiegÅ‚a bez powikÅ‚aÅ„. Dwa tygodnie pobytu męża pani Marty w szpitalu byÅ‚y czasem nieustajÄ…cej modlitwy caÅ‚ej rodziny, która doÅ›wiadczyÅ‚a wielu owoców zawierzenia siÄ™ Bogu. W dniu operacji męża pani Marty jeden z kuzynów po wielu latach przystÄ…piÅ‚ do spowiedzi. – DziÅ› potrafimy cieszyć siÄ™ każdÄ… chwilÄ…, kiedyÅ› zastanawialiÅ›my siÄ™ nad tym, co bÄ™dzie za rok czy dwa. DziÄ™kujemy Bogu za wszystko. Codziennie odmawiamy Różaniec i nie możemy siÄ™ doczekać wspólnego Å›wiÄ™towania niedzieli oraz uczestniczenia tego dnia caÅ‚Ä… rodzinÄ… we Mszy Å›w. – opowiada pani Marta.

Magdalena Kowalewska
Tyg. Niedziela