Dodano: 15.08.18 - 9:09 | Dział: Zakamarki historii

Wielkie zwycięstwo Polaków


Polska tÄ™ wojnÄ™, w wyniku Bitwy Warszawskiej – tej bitwy przesÄ…dzajÄ…cej caÅ‚Ä… wojnÄ™ – wygraÅ‚a. Tak naprawdÄ™ ustaliÅ‚a granice, które może nie byÅ‚y zgodne z oczekiwaniami odzyskania wszystkich dawnych ziem rozbiorowych, ale na pewno byÅ‚y ogromnym sukcesem paÅ„stwa polskiego. OdzyskaliÅ›my ogromnÄ… część kiedyÅ› utraconych ziem – podkreÅ›liÅ‚ dr Leszek Pietrzak, historyk.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Miała przede wszystkim olbrzymie znaczenie polityczne. Po pierwsze, rozstrzygnęła losy całej wojny polsko-bolszewickiej. W wyniku tej zwycięskiej dla Polaków bitwy bolszewicy zostali zmuszeni do negocjacji pokojowych, które zakończyły się podpisaniem traktatu ryskiego w marcu 1921 roku. W wyniku tego traktatu ostatecznie została wytyczona wschodnia granica Polski. Odzyskaliśmy olbrzymie tereny za Bugiem, przesuwając daleko na wschód granicę polsko-sowiecką. To w zasadzie przesądziło o ostatecznym istnieniu Polski i jej kształcie.

Ta bitwa miała także inne znaczenie. Bitwa Warszawska tak naprawdę zahamowała inwazję rewolucji bolszewickiej w Europie. Na początku 1920 roku wydawało się już, że wojna domowa w Rosji jest już przesądzona, że to bolszewicy wygrali tą wojnę i to oni mogli budować państwo według idei Lenina. Bolszewikom nie wystarczało tylko własne państwo. Chcieli rozprzestrzenienia swojej rewolucji w Europie. Liczyli, że po pokonaniu Polski ich rewolucja bardzo szybko trafi na podatny grunt w Niemczech, gdzie sytuacja po pierwszej wojnie światowej była nienajlepsza. Te ruchy rewolucyjne były bardzo silne, więc bolszewicy liczyli, że jak dojdą do Niemiec, to tam ta rewolucja będzie miała okazję się rozwinąć. Taki był plan. Oczywiście bolszewicy ponieśli klęskę w Bitwie Warszawskiej. W ten sposób bolszewicy w tym niesieniu rewolucji w Europie zostali zatrzymani. To jest jedno z największych znaczeń politycznych Bitwy Warszawskiej.

Nie jest przesadÄ…, że Bitwa Warszawska uratowaÅ‚a EuropÄ™ przed bolszewikami, przed rewolucjÄ… bolszewickÄ… w bardzo ważnym momencie dziejowym, ponieważ po I wojnie Å›wiatowej sytuacja byÅ‚a nieciekawa. Wrzenie rewolucyjne w Niemczech, ruchy lewicowe, rewolucyjne mocne w caÅ‚ej zachodniej Europie – bolszewicy liczyli, że uda im siÄ™ zanieść tÄ… żagiew rewolucji praktycznie do caÅ‚ej Europy, docierajÄ…c aż do Atlantyku.

Tymczasem Bitwa Warszawska przekreÅ›liÅ‚a te wszystkie plany. Bolszewicy musieli siÄ™ cofnąć, zawrzeć pokój z PolskÄ… – pokój dla nich niekorzystny – i pożegnać swoje marzenia o zaniesieniu rewolucji Europie.

Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku byÅ‚a olbrzymim wyzwaniem dla polskiego paÅ„stwa. MusieliÅ›my stworzyć armiÄ™, która musiaÅ‚a operować na olbrzymim terytorium. Ta armia musiaÅ‚a być zaopatrywana i dozbrajana, z czym byÅ‚ problem, ponieważ byliÅ›my uzależnieni od dostaw amunicji i sprzÄ™tu wojskowego od aliantów – Francji i Wielkiej Brytanii, którzy generalnie chcieli, aby Polska ustalona w wyniku traktatu wersalskiego byÅ‚a tak, jak Królestwo Polskie ustalone na Kongresie WiedeÅ„skim, czyli nie przekraczaÅ‚a linii Bugu.

Polska oczywiście w sposób naturalny chciała odzyskać ziemie utracone w wyniku rozbiorów z lat 1772-1795, alianci natomiast byli temu przeciwni. Oni traktowali to jako polski imperializm.

Wojna była wielkim przedsięwzięciem logistycznym przede wszystkim dla polskiego państwa, które było młode, nie w pełni zorganizowane. Dopiero się tworzyło na naszych oczach. Wysiłek poniesiony przez Polaków w 1920 roku był naprawdę ogromny.

Chciałbym zwrócić uwagę także na inny aspekt związany z Bitwą Warszawską i wojną 1920 roku. Tak naprawdę źródłem wojny polsko-bolszewickiej był traktat wersalski. On co prawda sankcjonował Polskę, ale art. 80 tego traktatu mówił, że granice Polski nieokreślone w traktacie, będą później oznaczone przez wszystkie mocarstwa sprzymierzone i stowarzyszone. Odnosiło się to głównie do granicy wschodniej, która była nieustalona.

W Rosji trwaÅ‚a wojna domowa. WÅ‚adzÄ™ zdobyli bolszewicy i Polska stanęła przed perspektywÄ… ustalenia tej granicy. Można to byÅ‚o zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze rozpocząć negocjacje z bolszewikami, ale zapewne – jak mówiÄ… wszyscy eksperci i historycy – te negocjacje przez bolszewików zostaÅ‚yby odrzucone, ponieważ bolszewicy nie uznawali polskich roszczeÅ„ oddania Polsce tych wszystkich ziem zajÄ™tych kiedyÅ› przez RosjÄ™ CarskÄ…. PozostawaÅ‚a wojna, która zawsze jest przedsiÄ™wziÄ™ciem ryzykownym. Strona Polska kalkulowaÅ‚a wówczas tak, że Polska mogÅ‚a oczywiÅ›cie przegrać w tej wojnie, ale gdyby udaÅ‚o siÄ™ w niej zwyciężyć, byÅ‚aby w stanie wytyczyć wschodniÄ… granicÄ™.

Polska tÄ™ wojnÄ™, w wyniku Bitwy Warszawskiej – tej bitwy przesÄ…dzajÄ…cej caÅ‚Ä… wojnÄ™ – wygraÅ‚a. Tak naprawdÄ™ ustaliÅ‚a granice, które może nie byÅ‚y zgodne z oczekiwaniami odzyskania wszystkich dawnych ziem rozbiorowych, ale na pewno byÅ‚y ogromnym sukcesem paÅ„stwa polskiego. OdzyskaliÅ›my ogromnÄ… część tych kiedyÅ› utraconych ziem.

Cały czas przy Bitwie Warszawskiej słyszymy, że była pomoc aliantów, że pomagali nam francuscy generałowie, Brytyjczycy. Otóż jest pewien aspekt Bitwy Warszawskiej pokazujący prawdziwy stosunek aliantów do Polski, do sprawy polskiej. W momencie gdy armia bolszewicka podeszła pod Warszawę, 20 lipca 1920 obradował brytyjski gabinet kierowany przez premiera Davida Lloyda Georga. Na tym posiedzeniu zapadła decyzja, że Brytyjczycy są skłonni, są gotowi oddać Polskę, poświęcić polską niepodległość w imię uzyskania, w imię zawarcia sojuszu, traktatu pokojowego z Niemcami, który zaprowadziłby pokój w tej części Europy. Na tym posiedzeniu doszło do przehandlowania Polski przez Brytyjczyków. To jest przykład tego, jaki był stosunek aliantów do Polski w tamtym czasie, do walki Polaków. Był on nieprzychylny. Francuzi mieli może łagodniejsze stanowisko w tej sprawie, ale również nie udzielili Polsce pomocy takiej, jak trzeba i również byli przekonani, że Polska nie powinna przekraczać linii Bugu.

Bitwa Warszawska to taki moment w polskiej historii, który może być dla wszystkich potomnych wielkÄ… naukÄ…, że nigdy nie powinniÅ›my do koÅ„ca wierzyć swoim sojusznikom, ponieważ w 1920 roku, gdy Polska walczyÅ‚a nie tylko o swojÄ… niepodlegÅ‚ość, ale o niepodlegÅ‚ość caÅ‚ej Europy, Brytyjczycy chcieli przehandlować bolszewikom polskÄ… niepodlegÅ‚ość. Chcieli siÄ™ zgodzić na to, aby bolszewicy zajÄ™li PolskÄ™, by powstaÅ‚o, jak pisaÅ‚ i mówiÅ‚ Lenin „paÅ„stwo niewolników i chÅ‚opów”.

Naprawdę jest to bardzo cenna lekcja historii, jaką możemy wyciągnąć z Bitwy Warszawskiej. Z czasu, kiedy Polacy, polska armia odniosła wspaniałe zwycięstwo nad bolszewikami.
RIRM

Radio Maryja