Dodano: 01.08.18 - 11:08 | Dział: Śladami naszych przodków

Maria Stypułkowska-Chojecka


Bohaterowie w spódnicach


Nadchodzi okres wspomnień o Powstaniu Warszawskim. Czas, kiedy to wszyscy wspominamy tych, którzy na szali wolnej Ojczyzny, położyli swoje młode życie. Dziś zewsząd słyszymy dywagacje czy warto było rozpoczynać ten zryw mieszkańców Warszawy, który zebrał krwawe żniwo z tych najmłodszych. Ale wtedy, nikt się nad tym nie zastanawiał, nikt tego faktu nie rozpamiętywał. Wszyscy szli walczyć, bo tego potrzebowała skąpana we krwi swych synów.... Polska.

Kim była


Towarzystwo Historyczno - Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, postanowiÅ‚o przybliżyć naszej redakcji postać Kamy, która walczyÅ‚a w Powstaniu Warszawskim, bo jak powiedziaÅ‚a....to byÅ‚ po prostu mój obowiÄ…zek.... Maria StypuÅ‚kowska Chojecka, ps. „Kama” urodziÅ‚a siÄ™ 24 wrzeÅ›nia 1926 roku w Warszawie. ZmarÅ‚a natomiast dnia 5 lutego 2016 roku również w Warszawie, PracowaÅ‚a ona jako pedagog, byÅ‚a też dziaÅ‚aczkÄ… podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego w czasie II wojny Å›wiatowej. PowoÅ‚ana byÅ‚a do pracy jako Å‚Ä…czniczka i sanitariuszka batalionu Parasol Armii Krajowej. UrodziÅ‚a siÄ™ na warszawskiej Woli, ByÅ‚a jedynÄ… córkÄ… Jana i Ireny z domu Obrzydowskiej. Ojciec Kamy, byÅ‚ czÅ‚onkiem PPS, pracowaÅ‚ w kolejowych warsztatach naprawczych. Od roku 1937, Kama należaÅ‚a do 58. Warszawskiej Å»eÅ„skiej Drużyny Harcerzy. W roku 1940, ukoÅ„czyÅ‚a ona szkoÅ‚Ä™ powszechnÄ… nr 139.

Okres wojny obronnej

W czasie obrony Warszawy we wrzeÅ›niu 1939 roku, Kama braÅ‚a udziaÅ‚ w pogotowiu wojennym harcerek peÅ‚niÄ…c sÅ‚użbÄ™ pomocniczÄ… na Dworcu Głównym. W 1941 roku, po ponownym zorganizowaniu jej drużyny, przeszÅ‚a przeszkolenie na kursach: samarytaÅ„skim, pielÄ™gniarskim i Å‚Ä…cznoÅ›ci. W konspiracji Kama byÅ‚a od 3 sierpnia 1942 roku. Przyjęła pseudonim, od imienia bohaterki powieÅ›ci Andrzeja Struga zatytuÅ‚owanej Dzieje jednego pocisku. ByÅ‚a ona uczestniczkÄ… w wielu akcjach maÅ‚ego sabotażu. W dniu 1 sierpnia 1943 roku, Kama przeszÅ‚a z Szarych Szeregów, do oddziaÅ‚u specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK. PeÅ‚niÅ‚a tu funkcjÄ™ Å‚Ä…czniczki zastÄ™pcy dowódcy II plutonu Kazimierza Kardasia noszÄ…cego ps. „Orkan”. PracowaÅ‚a ona jeszcze jako doskonaÅ‚a wywiadowczyni. PierwszÄ… akcjÄ…, w której wzięła udziaÅ‚, byÅ‚a likwidacja w dniu 1 października 1943 roku SS-mana Ernesta Weffelsa, komendanta oddziaÅ‚u kobiecego Pawiaka tak zwanej Serbii. WażnÄ… informacjÄ… jest również ta, że mimo wszystko znalazÅ‚a czas na naukÄ™, ponieważ ukoÅ„czyÅ‚a SzkoÅ‚Ä™ podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.

Okres Powstania Warszawskiego

W czasie Powstania Warszawskiego, Kama pracowaÅ‚a jako Å‚Ä…czniczka i sanitariuszka 2. kompanii. PrzeszÅ‚a szlak bojowy „Parasola” przez WolÄ™, Stare Miasto Czerniaków i Mokotów. Na Starym MieÅ›cie współorganizowaÅ‚a punkt sanitarny dla rannych żoÅ‚nierzy „Parasola”, których nastÄ™pnie przeprowadziÅ‚a kanaÅ‚em z placu KrasiÅ„skich na ulicÄ™ WareckÄ…. ByÅ‚a dwukrotnie ranna. Po kapitulacji powstania opuÅ›ciÅ‚a WarszawÄ™ wraz z ludnoÅ›ciÄ… cywilnÄ…. WróciÅ‚a do Warszawy w lutym 1945 roku.

Nauka i okupacja

W czasie okupacji, Kama uczyła się w zawodowej szkole krawieckiej i uczęszczała na tajne komplety Gimnazjum, a następnie Liceum im. Bolesława Prusa. W roku 1968, ukończyła ona Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała także w jako redaktor w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz