Dodano: 10.07.18 - 13:08 | Dział: Śladami naszych przodków

Zespół PieÅ›ni i TaÅ„ca „ÅšlÄ…sk”


Niebywale koncerty


Nasza redakcja, została zaproszona na koncert zespołu Śląsk do Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach. Przybliżmy zatem dla naszych czytelników historię tego cudownego zespołu. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, im. Stanisława Hadyny, to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony w dniu 1 lipca 1953 roku, przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Siedziba tego zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.

Prestiżowy zespół polski


Pierwotna nazwa zespoÅ‚u brzmiaÅ‚a, PaÅ„stwowy Zespół Ludowy PieÅ›ni i TaÅ„ca „ÅšlÄ…sk” . W latach 1953 – 1957, zespół ten tworzyÅ‚o ponad stu chórzystów i tancerzy. WiÄ™kszość z nich nie byÅ‚a profesjonalistami i wczeÅ›niej nie miaÅ‚a zwiÄ…zków z szerszÄ… edukacjÄ… muzycznÄ…. W zaÅ‚ożeniach jednak organizatorów tego zespoÅ‚u, byÅ‚o aby liczyÅ‚ on ponad 300 dobrze wyedukowanych osób. W chórze miaÅ‚o Å›piewać ponad 140 osób, 60 osób miaÅ‚o taÅ„czyć w balecie i 80 osób miaÅ‚a liczyć orkiestra. PoczÄ…tkowo zaÅ‚ożyciel tego zespoÅ‚u, osiÄ…gnÄ…Å‚ jednak tylko poÅ‚owÄ™ z zakÅ‚adanej liczby artystów. Ponad poÅ‚owa osób w zespole w latach pięćdziesiÄ…tych ubiegÅ‚ego stulecia, miaÅ‚a wyksztaÅ‚cenie podstawowe, a tylko niewielka część miaÅ‚a ukoÅ„czonÄ… szkoÅ‚Ä™ Å›redniÄ…. StanisÅ‚aw Hadyna zostaÅ‚ oficjalnie powoÅ‚any na kierownika artystycznego zespoÅ‚u jeszcze w marcu 1953 roku. TowarzyszÄ…ca mu przez szereg lat Elwira KamiÅ„ska, otrzymaÅ‚a stanowisko choreografa.

Teksty pana Pyzika

Teksty do wielu utworów wykonywanych przez ÅšlÄ…sk, pisane byÅ‚y przez ZdzisÅ‚awa Pyzika. Premiera pierwszego koncertu tego zespoÅ‚u, odbyÅ‚a siÄ™ dnia 16 października 1954 roku w Teatrze ÅšlÄ…skim w Katowicach. Pierwszy oficjalny wystÄ™p Zespół PieÅ›ni i TaÅ„ca „ÅšlÄ…sk” odbyÅ‚ siÄ™ 6 listopada 1954 roku w Warszawie, w Hali Mirowskiej z okazji 37 rocznicy rewolucji październikowej. WczeÅ›niej odbyÅ‚ siÄ™ nieoficjalny koncert w katowickim parku KoÅ›ciuszki, natomiast jeszcze wczeÅ›niej odbyÅ‚y siÄ™ dwa zamkniÄ™te koncerty dla delegatów Stalinogrodzkiej Konferencji PZPR oraz dla ZespoÅ‚u PieÅ›ni i TaÅ„ca ChiÅ„skiej Armii Narodowo-WyzwoleÅ„czej.

Jedynie folklor śląski

Zespół poczÄ…tkowo prezentowaÅ‚ tylko folklor Å›lÄ…ski. ByÅ‚y to w szczególnoÅ›ci taÅ„ce i pieÅ›ni Górnego ÅšlÄ…ska, Ziemi CieszyÅ„skiej i Beskidzkiej. Później wykonywaÅ‚ zespół ten także inne polskie pieÅ›ni i taÅ„ce, w tym zwiÄ…zane z folklorem maÅ‚opolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespoÅ‚u znajdujÄ… siÄ™ również pieÅ›ni i taÅ„ce wszystkich polskich regionów, a nawet opery czy też oratorium. Zespół „ÅšlÄ…sk” speÅ‚nia również rolÄ™ kulturotwórczÄ…, poprzez realizacjÄ™ utworzonego w 2010 roku, projektu ÅšlÄ…ski Ogród Kultury, którego intencjÄ… jest utworzenie w siedzibie zespoÅ‚u aktywnego centrum kulturowego.
Nasza redakcja w cudowny sposób dzięki Zespołowi Śląsk, została przeniesiona w czar polskiego folkloru.

Ewa MichaÅ‚owska –Walkiewicz