Dodano: 06.07.18 - 13:13 | Dział: EKOInformacje

Zatoka Gdańska zagrożona

Specjaliści są zgodni: wrak niemieckiego tankowca Franken stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Zalegające w kadłubie paliwo w każdej chwili może przedostać się do wód Zatoki Gdańskiej. Na usunięcie zagrożenia potrzebne są ogromne pieniądze.

Wrak niemieckiego tankowca Franken, zatopionego podczas II wojny światowej, leży na dnie Zatoki Gdańskiej od 73 lat. Ekolodzy od dawna informują o możliwości wycieku paliwa, który zdewastowałby środowisko naturalne. Konieczna jest operacja jego wypompowania.

W kwietniu Fundacja MARE oraz Instytut Morski w Gdańsku ustaliły, że na pokładzie statku wciąż znajdują się zbiorniki mogące zawierać nawet 1,5 miliona litrów paliwa. Ze 179-metrowego olbrzyma wydostała się już część szkodliwych substancji, pustosząc ekosystem w rejonie tankowca.

Postępująca korozja sprawia, że stal, z której zbudowany jest tankowiec, robi się coraz cieńsza, a prawdopodobieństwo zawalenia się wraku pod własnym ciężarem jest coraz większe.

W przypadku zawalenia pewny jest niekontrolowany wyciek paliw, oleju i innych trujących substancji wprost do wód Zatoki Gdańskiej. Zagroziłoby to plażom położonym w odległości od 10 do 25 km od miejsca zalegania statku.

TVP INFO