Dodano: 01.07.18 - 9:53 | Dział: Godne uwagi

Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie





Nasz gietrzwałdzki dzień pokuty przeżywamy jako refleksję nad prawdą, że nie ma wolności narodu bez wolności sumienia każdego z obywateli
—mówiÅ‚ w homilii bp Józef Zawitkowski na Mszy ÅšwiÄ™tej podczas ogólnopolskich uroczystoÅ›ci Dnia Pokutnego w Sanktuarium Maryjnym w GietrzwaÅ‚dzie.

DzieÅ„ Pokutny odbywa siÄ™ pod hasÅ‚em „Od wolnoÅ›ci wewnÄ™trznej do wolnoÅ›ci zewnÄ™trznej”, a inspiracjÄ… do jego zorganizowania jest 100. rocznica odzyskania przez PolskÄ™ NiepodlegÅ‚oÅ›ci.

Bp Zawitkowski w homilii przywoÅ‚aÅ‚ sÅ‚owa papieża Piusa IX, który mówiÅ‚ do Polaków w czasach, gdy Polska byÅ‚a pod zaborami, „by starali siÄ™ usuwać przyczynÄ™ swojej niewoli, którÄ… jest grzech”.

Chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie: +Dlaczego Polacy, mądrzy, bogaci i pobożni, popadli w niewolę, a Polskę wymazano z mapy Europy?+ Odpowiedź jest prosta, bośmy byli głupi i chwaliliśmy się naszymi grzechami: dumnym liberum veto, kłamstwem, warcholstwem, zdradą, złodziejstwem, pogardą dla chłopów, pychą i głupotą. Nie słuchaliśmy proroków
—podkreÅ›liÅ‚ bp Zawitkowski.

Mówił też, że należy żyć według przykazań bożych.
Boga trzeba słuchać, a nie ludzi, wtedy zbyteczną będzie ustawa o aborcji i eutanazji. Wystarczy: +Nie zabijaj!+ Nikogo i nigdy! Reszta jest od diabła. Wierzącym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie
—podkreÅ›liÅ‚.

MówiÅ‚, że „trzeba rozliczyć afery, zÅ‚odziejstwa bezbożnych, ale wystarczyÅ‚oby przykazanie: +Nie kradnij!+ Nikogo, nigdzie i nigdy.”
+Nie cudzołóż!+ Byliby ludzie piękni urodą czystego serca i czystych oczu, ale myśmy poplątali miłość z łajdactwem, małżeństwo z partnerstwem i tym grzechem zgniją narody. +Nie mów fałszywego świadectwa+ ani w domu, ani w kościele, ani w Sejmie, ani w gazecie, ani w radiu, ani w telewizji, ani w internecie, ani w parlamencie Unii Europejskiej, bo poprzysięgałem z Konopnicką i Nowowiejskim: +Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz+, teraz sami sobie naplujemy
—podkreÅ›liÅ‚ bp Zawitkowski.

Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: +Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!+ Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z Ojczyzny mojej. Dajcie nam żyć, pracować i modlić się spokojnie w rodzinnym domu, gdzie Panem jest Jezus, a Królową Jego Matka
—zaznaczyÅ‚ w homilii.

NawiÄ…zujÄ…c do uroczystoÅ›ci, stwierdziÅ‚, że gietrzwaÅ‚dzki DzieÅ„ Pokuty przeżywamy jako refleksjÄ™ nad prawdÄ…, iż nie ma wolnoÅ›ci narodu bez wolnoÅ›ci sumienia każdego z obywateli, cytujÄ…c Ojca ÅšwiÄ™tego Piusa IX: „Starajcie siÄ™ usuwać przyczynÄ™ waszej niewoli, którÄ… jest grzech”.
Chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy - mÄ…drzy, bogaci i pobożni - popadli w niewolÄ™, a PolskÄ™ wymazano z mapy Europy. Odpowiedź jest prosta: boÅ›my byli gÅ‚upi i chwaliliÅ›my siÄ™ naszymi grzechami - dumnym liberum veto, kÅ‚amstwem, warcholstwem, zdradÄ…, zÅ‚odziejstwem, pogardÄ… dla chÅ‚opów, pychÄ… i gÅ‚upotÄ…. Nie sÅ‚uchaliÅ›my proroków, kiedy ks. Piotr Skarga woÅ‚aÅ‚ wobec króla, senatorów i dworu: „NierzÄ…dem Polska stoi! Lecz gdy siÄ™ nie spodziejecie, pogruchoce was Pan Bóg, jako ten gliniany garniec!”
— podkreÅ›laÅ‚ kaznodzieja.

I zwracał się do kapłanów:
Rozgrzeszcie nas, boÅ›my zniewoleni! Uwolnijcie nas, boÅ›my opÄ™tani! To diabeÅ‚ nas skrÄ™powaÅ‚. A opÄ™tany nie może mówić tego, co chce, nie może czynić tego, co chce. Księża mocni, wypÄ™dźcie z nas zÅ‚ego ducha, abyÅ›my mogli mówić do Boga „Ojcze nasz!”. AbyÅ›my mogli dobrze wybierać, mÄ…drze decydować i to, co dobre, sercem pokochać. WiÄ™c bÅ‚agam CiÄ™, cudowna Pani GietrzwaÅ‚du, Ucieczko grzesznych i moje ocalenie, bÅ‚agam CiÄ™ przez modlitwÄ™ i posÅ‚ugÄ™ obecnych tu kapÅ‚anów
— mówiÅ‚ bp Zawitkowski.

Prosił Maryję, by osłoniła od złego dzieci polskie, aby wzrastały w latach, w łasce u Boga i u ludzi, by były mądre i dobre.
Niepokalana, u źródełka Gietrzwałdu, zdepcz głowę węża, moc szatana
— zwracaÅ‚ siÄ™ do Maryi. PowierzaÅ‚ opiece Matce Bożej kapÅ‚anów i osoby życia konsekrowanego, polskie rodziny, chorych i zniewolonych.

Tak chciaÅ‚bym dziÅ› w GietrzwaÅ‚dzie zobaczyć kawaÅ‚ek wolnej Polski, gdzie ludzie przez Å‚zy radoÅ›ci patrzÄ… na siebie życzliwie, gdzie mówiÄ… sobie do ucha i do serca dobre sÅ‚owa, gdzie wyciÄ…gajÄ… do siebie pomocne dÅ‚onie, jak dzieci jednej Matki. Matko, zdepcz ten diabelski mur wrogoÅ›ci! — prosiÅ‚.

Nawiązując do czasów współczesnych i Dekalogu, podkreślał, że Boga trzeba słuchać, a nie ludzi! Wtedy zbyteczna będzie ustawa o aborcji i eutanazji.
Wystarczy: „nie zabijaj!”. Nikogo i nigdy! Reszta jest od diabÅ‚a. Nie sÄ…dźcie, a nie bÄ™dziecie sÄ…dzeni (Mt 7,1). WierzÄ…cym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie. Trzeba rozliczyć afery, zÅ‚odziejstwa bezbożnych, ale wystarczyÅ‚oby przykazanie: „nie kradnij!”. Nikogo, nigdzie i nigdy. „Nie cudzołóż!”. Byliby ludzie piÄ™kni urodÄ… czystego serca i czystych oczu, ale ludzie poplÄ…tali miÅ‚ość z Å‚ajdactwem, małżeÅ„stwo z partnerstwem i tym grzechem zgnijÄ… narody. „Nie mów faÅ‚szywego Å›wiadectwa” ani w domu, ani w koÅ›ciele, ani w gazecie, ani w radiu, ani w telewizji, ani w internecie, ani w parlamencie Unii Europejskiej
— apelowaÅ‚.

PoprzysiÄ™gaÅ‚em z KonopnickÄ… i Nowowiejskim: „Nie bÄ™dzie Niemiec pluÅ‚ nam w twarz”, teraz sami sobie naplujemy. Nie bÄ™dzie uchodźca rzÄ…dziÅ‚ w moim domu, bo przysiÄ™gaÅ‚em, że „twierdzÄ… nam bÄ™dzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!”. WiÄ™c przysiÄ™gi nie zmieniÄ™. A gdyby ktoÅ› w moim domu krzyż zdjąć usiÅ‚owaÅ‚ i „dzieci nam germaniÅ‚”, to ten nie jest z ojczyzny mojej. Dajcie nam żyć, pracować i modlić siÄ™ spokojnie w rodzinnym domu, gdzie Panem jest Jezus, a KrólowÄ… Jego Matka. Gwiazdo GietrzwaÅ‚du, WarmiÅ„ska Pani, naucz nas być wolnymi. Wolność sumieniem siÄ™ mierzy. Co mam zrobić z tymi, którym sumienie zwariowaÅ‚o?
— pytaÅ‚ bp Józef.

W odpowiedzi cytowaÅ‚ sÅ‚owa o. Honorata KoźmiÅ„skiego: „Na wezwanie Maryi Polacy siÄ™gnÄ™li wtedy po różaniec, a nie po miecz. DokonaÅ‚a siÄ™ wielka przemiana serc. Nie bylibyÅ›my dziećmi Tej Matki, gdybyÅ›my Jej rady i proÅ›by teraz nie usÅ‚uchali”.

Zostań z nami, Warmińska Prześliczna Pani, Ucieczko grzeszników, Święta Maryjo! Ojczyznę naszą obdarz wolnością, co nie przemija!
— zakoÅ„czyÅ‚ homiliÄ™ bp Zawitkowski.

MarszaÅ‚ek Sejmu Marek KuchciÅ„ski, dziÄ™kujÄ…c za zaproszenie do warmiÅ„skiego sanktuarium, przypomniaÅ‚, że „do GietrzwaÅ‚du Polacy przybywajÄ…, by umocnić siÄ™ i odnowić wolność: wewnÄ™trznÄ… i zewnÄ™trznÄ…”.

PrzywoÅ‚aÅ‚ sÅ‚owa Jana PawÅ‚a II, który mówiÅ‚, „jak ważna jest wolność dla każdego czÅ‚owieka i suwerenność dla narodu”.

Dziś z perspektywy naszej pracy w Sejmie możemy powiedzieć, że rozumiemy głębiej i widzimy lepiej słowa Jana Pawła II. Dlatego też tym chętniej przybywamy do Gietrzwałdu, by podziękować Matce Bożej Niepokalanej za słowa, które skierowała 141 lat temu do nas, przypominając o tej najważniejszej sprawie dla każdego z nas i dla Polski - o wolności
—podkreÅ›liÅ‚.

Najważniejszym punktem Dnia Pokutnego byÅ‚a msza Å›w. przy źródle, które Matka Boża pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚a 8 wrzeÅ›nia 1877 r. MszÄ™ poprzedziÅ‚a adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu i indywidualna spowiedź. Pielgrzymi modlili siÄ™ podczas nabożeÅ„stwa drogi krzyżowej i różaÅ„ca. Każdy pielgrzym mógÅ‚ również napisać „List do Pani GietrzwaÅ‚dzkiej”, którego formularz znajduje siÄ™ na stronie internetowej Archidiecezji WarmiÅ„skiej. Listy przywiezione przez pielgrzymów zostaÅ‚y zÅ‚ożone przed obrazem Matki Bożej GietrzwaÅ‚dzkiej podczas nabożeÅ„stwa pokutnego.

W Gietrzwałdzie 141 lat temu dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, jak relacjonowały, objawiła się Matka Boża. Mówiły, że Matka Boża, przemawiając po polsku, apelowała o odmawianie modlitwy różańcowej i odnowę moralną. Objawienia w Gietrzwałdzie są jedynymi w Polsce uznanymi przez Watykan.
kk/PAP



wPolityce