Dodano: 14.06.18 - 15:41 | Dział: Śladami naszych przodków

Rzeź wołyńska


Pytanie retoryczne...dlaczego.....

Rzezią wołyńską, nazywane jest określenie wielu akcji nacjonalistów ukraińskich skierowanych przeciwko Polakom, zamieszkałych na Wołyniu, czyli krainie geograficznej okalającej rzekę Bug.

Lata 1942-44


Podczas rozlicznych akcji destrukcyjnych na mieszkańcach Polski, dokonanych ze strony Ukraińców, wymordowano wówczas około 60 tysięcy ludzi. Akcja ta, zainicjowana była przez działaczy OUN-B (banderowcy Nazwa pochodzi od nazwiska przywódcy OUN B Stefana Bandery) i wykonywana przede wszystkim przez formacje UPA wspomagane przez chłopów. Najwięcej mordów, dokonanych było w lecie 1943 roku. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy św. w kościołach, co stanowiło doskonały cel dla zbrodniarzy.
Wierni przed śmiercią częstokroć byli torturowani w okrutny sposób (np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem lub też znęcanie się i pastwienie nad dziećmi. W lipcu roku 1943, miał miejsce doskonale przygotowany skoordynowany atak na dziesiątki polskich miejscowości. Rozegrany był on pod kryptonimem ,,Śmierć Lachom", a zginęło wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Niektóre miejscowości zostały zrównane z ziemią, a ich mieszkańcy wymordowani byli do ostatniego człowieka.

Eksterminacja Polaków

Eksterminacja ludności polskiej, rozpoczęta w powiatach Sarneńskim, Kostopolskim, Rówieńskim i Zdołbunowskim w czerwcu 1943 roku, rozszerzyła się na powiaty Dubieński i Łucki, w lipcu objęła powiaty Horochowski, Kowelski i Włodzimierski, a w sierpniu także powiat Lubomelski. Liczba zamordowanych wówczas Polaków na oceniana jest na około 15 tysięcy osób, a łączne straty ludności polskiej obejmujące zabitych, rannych, wywiezionych na roboty do Niemiec i uciekinierów wyniosła około 150 tysięcy osób. W maju i czerwcu 1943 roku, w powiecie sarneńskim spalono wsie: Mgły, Konstantynówkę, Osty, zaś we wsi Niemodlin w powiecie Kostopolskim zamordowano 170 osób, a także spalono wszystkie dwory i folwarki w powiecie Włodzimierskim, w tym samym czasie oddział UPA spalił wieś Staryki i wymordował wszystkich jej mieszkańców. W miesiącu 11 lipca 1943 roku, o świcie oddziały OUN-UPA otoczyły i zaatakowały wsie polskie jednocześnie w 3 powiatach: Kowelskim, Horochowskim i Włodzimierskim. Doszło do rzezi i totalnego zniszczenia Polaków. Ludność polska ginęła tam od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Była to akcja przygotowana i zaplanowana z zimną krwią w najdrobniejszych szczegółach.



Ta zmasowana zbrodnia, ujrzała światło dzienne dopiero po ekshumacji tamtejszych ciał. W sierpniu 1992 roku, dokonano ekshumacji szczątków wymordowanej ludności polskiej, która potwierdziła masowe mordy dokonane przez UPA w czerwcu 1943 roku.

Ewa Michałowska – Walkiewicz