Dodano: 26.05.18 - 10:27 | Dział: Świat i Ludzie

Pierwsza po Bogu


(na dzień matki)

Na morzu– kapitan- pierwszy po Bogu , mÅ‚odemu marynarzowi – pierwszy po Bogu- mat, nam pozostaÅ‚ym – pierwszÄ… po Bogu powinna być- matka-.
Są w życiu ważne chwile, ważne rzeczy i sprawy, ważne przeżycia, ważne osoby, ale nic nie powinno przesłaniać obrazu matki, bez wątpienia najważniejszej osoby w naszym życiu .
Martwić siÄ™ o siebie to pestka, ale drżeć o kogoÅ›, to koszmar, jednak na ten temat wyczerpujÄ…co wypowiedzieć siÄ™ może jedynie matka, drżąca o swoje dzieci przez caÅ‚e Jej życie. Tyle jest piÄ™kna w matce, tylko trzeba umieć je dostrzec Pierwsza po Bogu- matka – czy to nie wspaniaÅ‚e?

Pochylona życiem sylwetka, spracowane dÅ‚onie, twarz troskami zorana, srebrem księżyca rozjaÅ›nione wÅ‚osy – chustÄ… owiniÄ™ta; idzie zadumana wÅ›ród pagórków i porannej rosy-Polska Matka. Gdzie krzyż – przyklÄ™knie; odda chwaÅ‚Ä™ Bogu, modli siÄ™ i pÅ‚acze, jej serce peÅ‚ne miÅ‚oÅ›ci, nie zna, co gniew, dziecku wszystko przebacza. Po pracy usiÄ…dzie na progu swej skromnej chaty i myÅ›lami jest z nami - nasza wspaniaÅ‚a mama.

Wszystkie matki sÄ… podobne do siebie, ale nasza Polska Matka najpiÄ™kniejsza w Å›wiecie; skromna, delikatna, sÅ‚odka, mÄ…dra, i wytrwaÅ‚a, odporna na biedÄ™. Matka doÅ›wiadczona niezbyt sprzyjajÄ…cym losem. Å»egnajÄ…ca mężczyzn idÄ…cych na wojny, a potem czekajÄ…ca na ich powrót na drodze z niejednÄ… Å‚zÄ…, z obolaÅ‚ym sercem, ze smutnym obliczem. CzÄ™sto doÅ›wiadczona biedÄ… i przeÅ›ladowaniem, niemajÄ…ca co wÅ‚ożyć do garnka - szÅ‚a przez życie z podniesionÄ… gÅ‚owÄ…. NiezÅ‚omna i silna na duchu, zawsze blisko Boga, który prowadziÅ‚ JÄ… za spracowanÄ… dÅ‚oÅ„ przez krÄ™te życia drogi, dodajÄ…c siÅ‚ i nadziei. Matka - widzÄ…ca w każdym dziecku same dobro; pokazywaÅ‚a swym przykÅ‚adem jak omijać wyboje. UczyÅ‚a życia w tym najlepszym wymiarze, byÅ‚a drogowskazem i busolÄ…. O matce Å›piewano wiele pieÅ›ni, napisano setki wierszy, sÅ‚owo matka pojawiaÅ‚o siÄ™ czÄ™sto na placu boju i na ustach tych, którzy odchodzili w chwale. Matka z wielkÄ… dumÄ… - choć biedna, ale uczciwa i skromna, nie zawsze uÅ›miechniÄ™ta .DzieÅ„ Matki powinien trwać przez caÅ‚y rok w sercu każdego dziecka nie baczÄ…c na wiek, bo gdzie czÅ‚owiek – tam Bóg, gdzie dziecko – tam matka. MiÅ‚ość matki jest nieskoÅ„czona, tylko Ona potrafi kochać tak bezinteresownie, tak szczerze i tak gorÄ…co, tylko matka może spojrzeć prosto w oczy, tylko matka potrafi szybko zapomnieć naszÄ… niedoskonaÅ‚ość.
.
Kiedy spoglÄ…dam przez pryzmat czasu - widzÄ™ CiÄ™ w oknie wpatrzonÄ… w dal, stoisz bez ruchu jak na portrecie, obok firanka trochÄ™ spÅ‚owiaÅ‚a gÅ‚adzi Twe srebrem pokryte wÅ‚osy. Przed oknem w barwach ogródek maÅ‚y blasku dodaje Twej smutnej twarzy, to najpiÄ™kniejszy portret na Å›wiecie. Matka wpatrzona w przyszÅ‚ość swych dzieci, wkomponowana w okiennÄ… ramÄ™, na tle ogrodu w rodzinnym domu – tak zapamiÄ™taj cudownÄ… mamÄ™…
Matka jest zawsze pierwsza po Bogu!, gdy Jej zabraknie świat się w twych oczach zawali.

Kiedy się rodzisz jest przy tobie, gdy dom opuszczasz błogosławi, kiedy wyjeżdżasz stoi w oknie wpatrzona w dal, myślami i sercem jest zawsze przy tobie - matka.

***

WÅ›ród polskich Å‚Ä…k, gdzie w traw zielonej gÄ™stwinie wijÄ… siÄ™ powoje opuszczone groby w sÅ‚oÅ„ca tÄ™czy pÅ‚onÄ… … Dziki chwast rozsiada siÄ™ na grobie, lecz dla równowagi maÅ‚ych kwiatków kilka wymowÄ… zadziwia. Wiatr symfoniÄ™ nuci na listkach topoli, bo tutaj prócz wiatru nikogo nie byÅ‚o, a serce choć martwe i tak ciÄ…gle boli, że dziecko po latach matkÄ™ opuÅ›ciÅ‚o. Zawstydzony księżyc, co nocÄ… siÄ™ bÅ‚Ä…ka, stawia na mogiÅ‚ach swe srebrzyste znicze i kwiaty zapala na pobliskich Å‚Ä…kach, by zapeÅ‚nić pustkÄ™ i ożywić ciszÄ™ .
MogiÅ‚y matek – symbole pamiÄ™ci, zatroskane krzyże pochyliÅ‚y czoÅ‚a, znaczone cierpieniem i miÅ‚oÅ›ci Å›ladem, Bóg rozÅ‚ożyÅ‚ rÄ™ce i do dzieci woÅ‚a; by pamięć o matkach nieskoÅ„czenie trwaÅ‚a, bo matka jest pierwsza niedaleko Boga .

A matka cierpiąca na wojennej ziemi czym się różni od innych?, prócz cierpień i bólu
patrzy na ziemiÄ™ zoranÄ… przemocÄ…, na kalekie dzieci i na mogiÅ‚ stosy, na kraj, który pÅ‚onie w chaosie i nÄ™dzy. PalestyÅ„ska, syryjska matka – symbolem cierpienia, beznadziei, strachu - matka utrapiona wzbudzajÄ…ca gniew. Matka stojÄ…ca na gruzach wÅ›ród rozdartych drzew. WypÅ‚akane oczy zwrócone na Å›wiat, który milczy i oczy przymyka na gwaÅ‚t, który tylko mówi o prawach czÅ‚owieka. Åšwiat obojÄ™tny na matczyny ból, na co Å›wiat patrzy i na kogo czeka? Tymczasem tam matki opÅ‚akujÄ… dzieci, usprawiedliwienia szukajÄ…c na niebie, my wpatrzeni w ekran medialnej maszyny nie znajdujemy czasu na żadne współczucie, zapatrzeni w siebie. Nasz problem zamyka siÄ™ w krÄ™gu podwórka zresztÄ…, to nie nasza matka, ale wciąż matka, która powinna być zaraz po Bogu. To matka o podobnym sercu, podobnej wrażliwej duszy, która u swych dzieci widzi co najlepsze prowadzi je za rÄ™kÄ™ i przebacza, jej Å‚zy sÄ… tak samo gorzkie .
To ta sama matka stojÄ…ca w oknie, choć w nieco innym; wÅ›ród ruin i zgliszczy, bez ogródka, ale podobnie patrzy w dal, podobnie czuje i podobnie kocha, ale już nie czeka…
Zabrano jej nadzieję i to, co było dla niej wszystkim, zdeptano rodzicielkę i jej imię .
„O matce pieśń – to pieśń bez słów”

Matko!, co w Jasnej Å›wiecisz bramie - spójrz Å‚askawym okiem na te matki Å›wiata, które cierpiÄ…, ugaÅ› wojny Å›wiÄ™tÄ… Å‚zÄ…, nie zabieraj matkom dzieci. Ty najlepiej znasz cierpienie, wiesz, co kat i wiesz, co zdrada, wiesz, co serca ukojenie. Ulecz dusze, co bez wiary w znieczulicy uwikÅ‚ane, wlej współczucie w serca nasze i na matki ukochane rozlej wiarÄ™ i nadziejÄ™, wytrzyj oczy zapÅ‚akane Å›wiÄ™tÄ… chustÄ… – Matko z nieba-

Niech portret matki wpisze się w życie, niech pamięć o Niej przetrwa na wieki, niech radość matkom maluje twarze, niech spod powieki nie płynie łza. Bóg daje nam jedno życie i jedną matkę, a jej portret już malujemy sami.

Władysław Panasiuk