Dodano: 10.05.18 - 10:29 | Dział: Co w prasie piszczy

Ustawa podpisana





Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447 ws. restytucji mienia ofiar Holocaustu.

W przypadku podpisania ustawy JUST (co po angielsku znaczy „sprawiedliwie”) przez prezydenta Donalda Trumpa, sekretarz stanu bÄ™dzie zobowiÄ…zany do przedstawienia w dorocznym raporcie Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw czÅ‚owieka w poszczególnych paÅ„stwach Å›wiata albo w dorocznym raporcie o wolnoÅ›ci religijnej na Å›wiecie; sprawozdanie o realizacji ustaleÅ„ zawartych w Deklaracji TereziÅ„skiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata, na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu. W imieniu Polski deklaracja została przyjęta przez Władysława Bartoszewskiego, ówczesnego sekretarza stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter

Nie możemy uprzywilejowywać jakiekolwiek grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków
— powiedziaÅ‚ kilka dni temu szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnoszÄ…c siÄ™ do tzw. ustawy 447.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), której projekt w grudniu zeszłego roku zaaprobował jednogłośnie amerykański Senat, daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Ustawa czeka na głosowanie w Izbie Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych.

O kwestię tych przepisów zapytany został przez Polsat News szef polskiego MSZ, który stwierdził, że
„Polska nie jest wymieniona w ustawie jako paÅ„stwo”.

Poza tym - jak mówił - każdy suwerenny kraj może przyjąć takie rozwiązania prawne, jakie uzna za priorytetowe.

„Ja bym nie przywiÄ…zywaÅ‚ do tego (ustawy 447) zbyt dużej wagi. Wydaje nam siÄ™, że przede wszystkim musimy dbać o to, żeby te kwestie zaÅ‚atwiać sprawiedliwie, tak aby nie uprzywilejowywać żadnej grupy paÅ„stw. MyÅ›lÄ™, że tak, jak jest to prezentowane przez komentatorów, że tutaj Å›rodowiska żydowskie miaÅ‚yby otrzymać jakieÅ› mienia, a inne nie - to byÅ‚oby sprzeczne ze standardami obowiÄ…zujÄ…cymi w Polsce i ze standardami sprawiedliwoÅ›ci i prawa”
— mówiÅ‚ Czaputowicz.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że fakt, iż ustawa wywołała obawy, świadczy o niedoskonałości dokumentu.

„Jeżeli bÄ™dziemy prowadzić ten trudny problem rekompensaty dla ofiar II wojny Å›wiatowej, to czy to Å»ydów czy to Polaków, którzy zginÄ™li w Powstaniu Warszawskim, musimy traktować tak samo. Nie możemy uprzywilejowywać jakiekolwiek grupy”
— podkreÅ›liÅ‚ minister.

Czaputowicz zapewnił też, że wszyscy będą traktowani tak samo i nie będzie miała miejsca sytuacja, w której jedni odzyskają majątki, a inni zostaną pominięci.

„Na pewno bÄ™dziemy prezentować nasze racje. W tym sensie ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakÄ…Å› grupÄ™ Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuÅ›ciÅ‚a kraj, przed resztÄ™ Polaków. To nie jest dobre, bo budzi w Polsce zÅ‚e skojarzenia”
— oceniÅ‚ Czaputowicz.
ak/gim/PAP

wPolityce.pl