Dodano: 30.03.18 - 15:08 | Dział: Oko Cyklopa

OKO CYKLOPA... (5)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak






























Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


...
W „Operacji Dwie Wieże” pisaÅ‚em, że już w poczÄ…tkach lat 60. zaczÄ™to pracować nad sposobem zdalnego prowadzenia i lÄ…dowania samolotów. Pierwsze urzÄ…dzenie, jakie wtedy zdaÅ‚o egzamin i staÅ‚o siÄ™ bazÄ… dla dalszych tego typu prac nosiÅ‚o nazwÄ™ Cyklop.

Dziś, mimo upływu półwiecza, Cyklop znowu wraca, jednak już w nowym wydaniu. I nie dla jednego samolotu. Nowy Cyklop otwiera swoje jedyne, niestrudzone oko, by nadzorować dziesiątki, a nawet setki samolotów. Ale i czołgów, i żołnierzy. Cyklop dzisiejszy podbije wkrótce świat, a jutro będzie już tylko pilnował posłusznej trzody. Korzystając z kamer, mikrofonów, Internetu. Coraz zresztą doskonalszego.

Pentagon bowiem juz buduje swój wÅ‚asny Internet. WojskowÄ… ogólnoÅ›wiatowÄ… sieć dla wojen przyszÅ‚oÅ›ci. Celem jest umożliwienie amerykaÅ„skim dowódcom i podlegÅ‚ym im oddziaÅ‚om dostÄ™pu do zobrazowania w czasie rzeczywistym poÅ‚ożenia wszystkich obcych wojsk i potencjalnych zagrożeÅ„. Ma to być, wedÅ‚ug wojskowego nazewnictwa „Boże Oko” wojny (New York Times, 13/11/2004). A wiÄ™c znowu, po raz kolejny, oko.

Ten satelitarny Internet ma pozwolić, jak mówi Oeter Teets, zastÄ™pca szefa siÅ‚ powietrznych, „jednostkom operujÄ…cym w wozach bojowych daleko od ojczystego kraju, nawet podczas burzy, otworzyć laptop i zobaczyć teatr dziaÅ‚aÅ„ wojennych”. Za pomocÄ… tego wÅ‚aÅ›nie „Oka”.

Pentagon nazywa ten system Global Information Grid, w skrócie GIG(1) . Prace są już w toku. Pomysł powstał w roku 1998, a w 2004 rozpoczęto montować pierwsze instalacje. Oficjalnie mówi się, że budowa systemu zajmie około 20 lat, a kompleksowe stworzenie nowej wojennej sieci i jej składników pochłonie setki miliardów USD. O ile zgadzam się z tym drugim założeniem, o tyle przekonany jestem, że Amerykanie ukończą swój projekt w ciągu najbliższej dekady. Czy tarcza, o której instalację w Polsce zabiegają Amerykanie, nie wygląda na część składową tej sieci?

Vint Cerf, jeden z ojców Internetu i konsultant Pentagonu w tym nowym przedsięwzięciu twierdzi, że jest ono podobne do wprowadzanej w czasach zimnej wojny koncepcji Gwiezdnych Wojen.

- Tak, jak wtedy - polityka jest jasna. Bierzemy się do roboty i budujemy to, zostawiając, jak wówczas całą ówczesną technologię daleko w tyle. Nie ma nic złego w wyznaczaniu ambitnych celów. Trzeba je tylko dostosować do fizyki i rzeczywistych możliwości.

Zwolennicy pomysłu twierdzą, że system będzie najgroźniejszą bronią w amerykańskim arsenale oraz najlepszym źródłem wywiadowczym świata.

Donald H. Rumsfeld uważa, że „prawdopodobnie najpoważniejszym wyzwaniem nie bÄ™dzie kwestia przestawienia naszych wojsk na nowy system broni, ale ich wzajemne zgranie”.

Koncepcja gier wojennych zmieni się radykalnie, to nie ulega wątpliwości. Przesyłanie danych wywiadowczych i strategicznych bezpośrednio do żołnierzy na polu bitwy może, w założeniu, uczynić wojnę szybszą, bardziej efektywną. Może sprawić, że żołnierz nie będzie stawał z wrogiem twarzą w twarz.

Robert J. Stevens, dyrektor wykonawczy Lockheed Martin Corporation, firmy majÄ…cej najwiÄ™kszy udziaÅ‚ w obronnoÅ›ci kraju, powiedziaÅ‚, że widzi system jako „wysoce bezpieczny system internetowy, w którym oddziaÅ‚y wojskowe i komórki wywiadu stapiajÄ… siÄ™ w jedność, ksztaÅ‚tujÄ…c obecny wiek w sposób, w jaki broÅ„ nuklearna ksztaÅ‚towaÅ‚a okres zimnej wojny”.

Każdy poszczególny żoÅ‚nierz bÄ™dzie już teraz miaÅ‚ „obraz pola bitwy, Boże Oko”.

- I to jest rzeczywista siła
- dodaje.

Z pewnością najtrudniejsze będzie połączenie wszystkich sił zbrojnych w jeden organizm. Przez lata lotnictwo, marynarka i piechota budowały własny styl walki, różne rodzaje broni i sięgały do różnych tradycji tej walki. GIG wymusi zmianę tych różnorodnych koncepcji.

Pierwsze GIGantyczne pieniądze już popłynęły. Szacuje się ostrożnie, że koszt budowy samego tylko systemu globalnej łączności będzie oscylował wokół kwoty 24 miliardów USD w ciągu najbliższych 10 lat. Znając realia, koszty te wzrosną kilkukrotnie. Dla porównania, Projekt Manhattan czyli dzieło budowy bomby atomowej, pochłonął zaledwie 5 miliardów USD.

Setki tysięcy nowych urządzeń radiowych to koszt co najmniej 25 miliardów. Satelitarny system wywiadowczy, spełniający zadania dozoru, zwiadu i łączności wyjmie z kieszeni podatników kilkadziesiąt razy więcej. Armia przewiduje swój wkład na poziomie 120 miliardów USD. Jednak oprócz tego dokumenty Pentagonu mówią o wydatku ponad 200 miliardów USD w ciągu najbliższych lat na oprogramowanie i sprzęt komputerowy.

John Hamre, byÅ‚y zastÄ™pca sekretarza obrony, obecnie przewodniczÄ…cy Centrum Studiów Strategicznych i MiÄ™dzynarodowych mówi jednak z obawÄ…, że „kwestiÄ… sÄ… nie tylko pieniÄ…dze i technologia. Chcemy wiedzieć o każdej porze o wszystkim, co dzieje siÄ™ wszÄ™dzie na Å›wiecie? Åšwietnie. A czy wiemy czym jest to wszystkowidzÄ…ce, wytrzeszczone oko, które zamierzamy wyrzucić w kosmos? Do diabÅ‚a, nie!”.

Największe firmy kooperujące z armią zawiązały już konsorcjum na potrzeby nowego projektu. W grupie tej są same tuzy dostawców sprzętu i technologii dla wojska, jak: Boeing, Cisco Systems(2) , Factiva(3), General Dynamics(4), Hewlett-Packard(5), Honeywell(6), IBM, Lockheed Martin, Microsoft(7), Northrop Grumman(8), Oracle(9), Raytheon i Sun Microsystems(10). Jak widzimy, te same firmy przewijają się ciągle w naszej podróży po mrocznych tajemnicach amerykańskiej polityki. Są wszechobecne. Teraz mają pracować nad zjednoczeniem broni, wywiadu i łączności w jeden niezawodny system.

WedÅ‚ug Art’a Cebrowski’ego, Dyrektora Biura PrzeksztaÅ‚ceÅ„ SiÅ‚ Zbrojnych Pentagonu „ to, o czym mówimy jest caÅ‚kowicie nowÄ… teoriÄ… prowadzenia wojny”.

Trudno siÄ™ z nim nie zgodzić. Za pomocÄ… owego „Bożego Oka” bÄ™dÄ… kontrolować caÅ‚y Å›wiat. Wraca, jakże ciÄ…gle siÄ™ powtarzajÄ…ca idea kontroli globalnej. Niezależnie od tego, czy sÅ‚użyć ma temu „Oko OpatrznoÅ›ci”, „Boże Oko”, „Oko Ozyrysa”, „Horusa” czy jakiekolwiek inne oko. Staje siÄ™ ono zimnym okiem bezwzglÄ™dnego Cyklopa dbajÄ…cego o to, aby żadna sztuka pilnowanej trzody nie wydostaÅ‚a siÄ™ poza budowany od stuleci mur.

1.- Global Information Grid – Globalna Sieć Informacji (tÅ‚um. smk).
2.- Cisco Systems, Inc. – amerykaÅ„skie przedsiÄ™biorstwo informatyczne, jedno z najwiÄ™kszych w branży. Potocznie nazywane "sieciowy Microsoft" z uwagi na jakość produktów i bardzo agresywnÄ… politykÄ™ sprzedaży. Oferta firmy obejmuje firewalle, przeÅ‚Ä…czniki, koncentratory, oprogramowanie wspomagajÄ…ce zarzÄ…dzanie sieciami komputerowymi oraz inne produkty zwiÄ…zane z teleinformatykÄ…. Firma istnieje od 1984 roku. Nazwa pochodzi od miasta San Francisco, a logo firmy symbolizuje most Golden Gate. Cisco Systems posiada oddziaÅ‚y w 75 paÅ„stwach oraz sieć partnerskÄ… obejmujÄ…cÄ… 115 krajów Å›wiata. Siedziba przedsiÄ™biorstwa znajduje siÄ™ w San José, w stanie Kalifornia. W roku 2003 Cisco przejÄ…Å‚ przedsiÄ™biorstwo Linksys - producenta urzÄ…dzeÅ„ sieciowych WLAN. Ocenia siÄ™, że transakcja warta byÅ‚a 500 milionów USD.
3.- Factiva – firma obsÅ‚ugujÄ…ca Å›wiatowÄ… bazÄ™ informacyjno-biznesowÄ…, zapewniajÄ…ca dostÄ™p do blisko 10 000 źródeÅ‚ z ponad 150 krajów, w 22 jÄ™zykach. Serwis aktualizuje na bieżąco wiadomoÅ›ci z ponad 120 agencji prasowych, 160 programów telewizyjnych i radiowych oraz dane z ponad 4000 stron internetowych.
4.- General Dynamics- amerykańska korporacja zbrojeniowa zajmująca się m. in. produkcją samolotów. Stanowi część koncernu Lockheed Martin.
5.- Hewlett-Packard (The Hewlett-Packard Company). Największa firma informatyczna świata. Produkuje komputery, serwery, drukarki, aparaty fotograficzne itp. W 2002 roku przejęła konkurencyjną Compaq Computer. Zatrudnia około 140 000 osób na całym świecie.
6.- Honeywell - amerykaÅ„ski koncern przemysÅ‚owy zwiÄ…zany z automatykÄ…, który powstaÅ‚ w roku 1906 z siedzibÄ… głównÄ… w Morristown w stanie New Jersey. Honeywell Fire Systems przekazaÅ‚ niedawno system przeciwpożarowy NOTIFIER® dla World Trade Center (WTC) Tribute Center. Jest to interaktywne centrum edukacyjne w Nowym Jorku pokazujÄ…ce wydarzenia z 11-go wrzeÅ›nia 2001r., przeżycia ludzi uratowanych i tych z ekip ratunkowych oraz późniejsze akcje porzÄ…dkowe. Honeywell zakupiÅ‚ firmÄ™ ActivEye, dostawcÄ™ oprogramowania analizujÄ…cego obraz video oraz aplikacji dotyczÄ…cych systemów bezpieczeÅ„stwa. Oprogramowanie analizy wideo, dostarcza naturalny obraz w czasie rzeczywistym, wykrywajÄ…c, klasyfikujÄ…c i Å›ledzÄ…c obiekty, które na podstawie swej aktywnoÅ›ci zostaÅ‚y odróżnione jako podejrzane. Podczas sympozjum zorganizowanym w Bazie Lotniczej NATO w Brukseli, Honeywell przedstawiÅ‚ współdziaÅ‚anie cyfrowej telewizji dozorowej z systemem nadzoru radarowego. PoÅ‚Ä…czone systemy Honeywella, Digital Video Manager i Honeywell Radar Video Surveillance, umożliwiajÄ… wykrycie obiektu i jego Å›ledzenie za pomocÄ… kamer z gÅ‚owicami uchylno-obrotowymi, sprzężonymi z radarem. Producent „czarnych skrzynek”, w tym najbardziej kontrowersyjej, wydobytej z samolotu UAL 93, który rozbiÅ‚ siÄ™ pod Shanksville (patrz: książka „Operacja Dwie Wieże”, rozdziaÅ‚ CZARNE SKRZYNKI – PUSZKI PANDORY).
7.- Microsoft - jedna z największych na świecie firm branży komputerowej. Najbardziej znana jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Jest spółką publiczną, z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Została założona w roku 1975 przez Billa Gatesa i Paula Allena. Obecnym szefem firmy jest, po wycofaniu się Gatesa, Steve Ballmer.
8.- Northrop Grumman - koncern kosmiczny i obronny powstały w wyniku przejęcia w 1994 roku przez Northrop wytwórni samolotów Grumman. Firma jest trzecim na świecie dostawcą produktów i usług dla Departamentu Obrony i pierwszym wśród producentów okrętów. Zatrudnia około 125 000 pracowników.
9.- Oracle Corporation - amerykańska firma tworząca oprogramowanie do zarządzania danymi. Istnieje od 1977 roku. Siedziba mieści się w Redwood Shores w stanie Kalifornia. W roku 2004 przejęła kontrolę nad producentem systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem PeopleSoft, w wyniku czego powstał drugi światowy dostawca aplikacji biznesowych. Dostawca kompleksowych rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji. Lider na rynku oprogramowania do zarządzania informacją. Obsługuje 98 firm z listy Fortune 100. Jako pierwsza stworzyła kompletny zestaw oprogramowania dla przedsiębiorstw obsługiwanych w modelu internetowym.
10.- Sun Microsystems Inc. (obecnie JAVA) - firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba znajduje się w Santa Clara w Kalifornii. Nazwa SUN pochodzi od projektu systemu opracowanego przez Andyego Bechtolsheima dla Stanford University Network (Stanford University Network używa akronimu SUNet). Przychody korporacji ocenia się na około 14 mld USD.


CDN