Dodano: 25.01.18 - 21:31 | Dział: W kręgu wydarzeń

Prezydent i premier w Davos





Dwumetrowe zaspy śnieżne nie straszne jak widać liderom światowego biznesu, ale prawdziwą lawinę pośród ważnych, pięknych i bogatych może wywołać prezydent USA Donald Trump swym bezkompromisowym wystąpieniem, o ile w ogóle przyjedzie do tego elitarnego salonu, bo lubi latać helikopterem, a to zwiększa ryzyko lawin.

Jak widać, nawet najpotężniejsi i najbogatsi ludzie świata mogą przegrać z pogodą, nie wszystko da się wynegocjować czy zasponsorować, choć ludzie na tzw. świeczniku, zwłaszcza politycy bezgranicznie wierzą w swą nieomylność i moc sprawczą. Jeżeli niektórym się dziś wydaje, że kryzys już światu nie grozi, że może już być tylko lepiej, mądrzej i bardziej sprawiedliwie, to mogą być bardzo zaskoczeni, choć koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza finansowa, w tym tzw. rynki są dziś w bardzo dobrej kondycji, m.in. ze względu na gigantyczny dodruk gorącego pieniądza idącego w biliony dolarów. Mimo to światu nie brakuje nadal bardzo poważnych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa ekonomicznego, patologii biznesowych i upadku moralnego tzw. elit i to nie tylko tych politycznych.

Ci najbogatsi, wielkie koncerny, banki inwestycyjne ciągle nie chcą płacić podatków tam gdzie zarabiają kokosy, ciągle transferują gigantyczne zyski na ogromną skalę do tzw. rajów podatkowych, gdzie spokojnie leży sobie 30-40bln dol. - nieopodatkowanych. Stopy procentowe ciągle w wielu krajach ujemne będą podnoszone, w najlepsze trwają wojny walutowe i handlowe, kwitnie protekcjonizm największych i najsilniejszych. W Afryce o podróży do Europy myśli blisko 100 milionów młodych mężczyzn. Europa i Świat stoją dziś rzeczywiście w obliczu epokowych i cywilizacyjnych przemian są w kluczowym momencie pomiędzy wizją dalszego rozwoju, a wielkimi dylematami i zagrożeniami swej przyszłości.

Niewątpliwie nasza reprezentacja na Forum Gospodarcze w Davos jest wyjątkowo silna; prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef NBP Adam Glapiński, szef KNF Marek Chrzanowski, prezes Pekao SA Michał Krupiński, i wielu innych przedstawicieli polskiego świata gospodarczego to dowód na rosnącą pozycję Polski, nie tylko w Europie. Podejmiemy, jako Polska w Davos wielkie wyzwanie, zarówno w debatach, jak i spotkaniach kuluarowych dotyczących przyszłości Europy, nie tylko Środkowo-Wschodniej, współpracy gospodarczej z Chinami w ramach nowego Jedwabnego Szlaku i tzw. Jednego Pasa, ale też dyskusji geopolitycznych dotyczących Trójmorza, też tradycyjnie - nowych inwestycji, nowoczesnych technologii czy handlu. I kto jak kto, ale właśnie Polska w Davos zaledwie po 2 latach nowego rządu PIS ma się czym pochwalić: w tym ewidentnymi sukcesami w walce z wyłudzeniami podatków, będąc prawdziwym europejskim liderem w walce z mafiami VAT-owskimi, mając silny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 5 proc., ogromne i skutecznie wdrażane programy społeczne i socjalne, dla rodzin, dzieci i osób najmniej zamożnych, unowocześniająca swoją armię i system obronny, podejmująca walkę z tzw. rajami podatkowymi czy wykazująca się coraz większą troską o etyczny i wspólnotowy wymiar biznesu nad Wisłą.

To Polska wÅ‚aÅ›nie najskuteczniej wprowadza dziÅ› w Europie zasady spoÅ‚ecznej gospodarki rynkowej, stajÄ…c siÄ™ coraz bardziej liczÄ…cym siÄ™ krajem, majÄ…cÄ… dziÅ› znacznie bardziej sprawiedliwÄ… wizjÄ™ stosunków spoÅ‚eczno-gospodarczych i podziaÅ‚u efektów wzrostu gospodarczego niż w latach minionych. To polski premier Mateusz Morawiecki ma wygÅ‚osić kluczowy referat w panelu; „Tworzenie wspólnej przyszÅ‚oÅ›ci w podzielonym Å›wiecie”, a ten współczesny Å›wiat jest wbrew pozorom zwolenników globalnej wioski i neoliberalnych idei i koncepcji coraz bardziej podzielony, podminowany i niesprawiedliwy. Åšwiat wielkich i bogatych, Å›wiat biznesu ciÄ…gle jest jeszcze niestety zaÅ›lepiony chÄ™ciÄ… zysku i to za wszelkÄ… cenÄ™, pozbawiony skrupułów i tradycyjnych wartoÅ›ci etycznych, ze zdemoralizowanymi elitami na czele. To dobra okazja dla Polski i polskiego rzÄ…du, by pokazać Å›wiatowym celebrytom, że to z Polski można dziÅ› wÅ‚aÅ›nie czerpać wzorce do naÅ›ladowania, również te w kwestii praworzÄ…dnoÅ›ci, wykazać, że opinie o Polsce ksztaÅ‚towane przez wrogie oÅ›rodki zagraniczne i wewnÄ™trznÄ… opozycjÄ™ sÄ… z gruntu faÅ‚szywe, a biznes w kraju nad WisÅ‚Ä… ma siÄ™ Å›wietnie czego dowodem sÄ… liczne i sensacyjnie pozytywne wskaźniki makroekonomiczne i biznesowe i że liczymy na nowe kontrakty i wszechstronnÄ… współpracÄ™, ale na partnerskich zasadach, a nie strzyżeniu tubylców do goÅ‚ej skóry.

Davos siÄ™ skoÅ„czy, ale problemy gospodarcze i spoÅ‚eczne Å›wiata nie zniknÄ…, jak za dotkniÄ™ciem czarodziejskiej różdżki, pomimo wielu wykwintnych lunchy spÄ™dzonych w miÅ‚ej atmosferze i licznych komplementów. Zwykli zjadacze chleba, pewnie nawet nie zauważą Forum Ekonomicznego w Davos, ale jak to trafnie zauważyÅ‚ prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula; „Trzeba tam być, by Å›ciÄ…gnąć miliony i inwestycje do Polski”.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce