Dodano: 02.01.18 - 13:13 | Dział: Kultura i Nauka

Korona królów


W poniedziałek, 1 stycznia 2018 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję historycznej telenoweli „Korona królów”. Za nami dwa półgodzinne pilotażowe odcinki produkcji, a od 2 stycznia będziemy mogli oglądać już co dziennie kolejne odcinki na TVP1, zawsze o godzinie 18.30.

Z danych telemetrycznych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez TVP wynika, że pokazane w Nowy Rok pierwsze dwa odcinki serialu „Korona królów” oglądało 4,2 mln widzów. Są to dane na podstawie pomiaru wśród klientów Netii. Z kolei według Nielsen Audience Measurement odcinki oglądało 4,6-4,8 mln osób.

Serial opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego, króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Akcja serialu zacznie się na łożu śmierci Władysława Łokietka, ojca Kazimierza.

Jestem bardzo zadowolony z oglądalności „Korony królów”. Liczyłem na takie wyniki, ponieważ widzowie pokochali emitowane na naszych antenach telenowele historyczne, zwłaszcza tureckie. Tym bardziej powinni oni przynajmniej zainteresować się produkcją tego typu, która przedstawia historię naszego kraju
—mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Termin premiery serialu nie był przypadkowy. Celowo wybrałem datę 1 stycznia, ponieważ tego dnia bardzo dużo osób ogląda telewizję. Mogliśmy liczyć na wysoką widownię również i z tego powodu, że przed telenowelą pokazany został noworoczny konkurs skoków narciarskich, którego w dodatku zwycięzcą został Kamil Stoch. Zawody te śledziło 7 mln widzów. Co prawda po zakończeniu konkursu skoków część widowni odpłynęła, ale i tak utrzymywała się bardzo wysokim poziomie w czasie kiedy pokazywaliśmy „Teleexpress” i teleturniej „Jaka to melodia”. To pozwoliło „Koronie królów” osiągnąć tak dobre wyniki
—wyjaśniał prezes TVP.

Jestem jednak tego pewien, że kolejne odcinki „Korony królów” emitowane w dni powszednie nie będą miały aż tak wysokich oglądalności. Będę jednak zadowolony, jeśli ich widownia będzie podobna do wyników, jakie aktualnie osiąga „Klan”
—dodaje.

(Wirtualne Media , wPolityce.pl)