Dodano: 10.10.17 - 11:34 | Dział: Śladami naszych przodków

Zamek w Darłowie


Rezydencja Książąt Pomorskich



Podczas Dni Kultury Polskiej, postanowiliśmy zwiedzić zamek w Darłowie. Na wstępie należy nadmienić, iż nie odnaleziono dokumentów bezpośrednio odnoszących się do budowy zamku w Darłowie. Jednakże, wyniki badań archeologicznych umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego.

Wiek czternasty


Książę Bogusław w roku1352, zakupił od bogatej mieszczanki darłowskiej Elżbiety von Behr wyspę darłowską wraz z młynem, by pobudować tam warownię. Lata 1352-1372, to czas kiedy wzniesiono tu wspomnianą budowlę, Dzieło Bogusława V było obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich, czyli inaczej mówiąc braci i kuzynów Bogusława. Pierwotny zamek gotycki, usytuowany był w południowej części miasta, zbudowano go na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 32 x 34 metry. Dziedziniec otoczony był murem obronnym o wysokości około 14 metrów zwieńczonym blankami. Wjazd do zamku od strony miejskiej prowadził przez most na kanale młyńskim. Nad bramą nadbudowano strzelnicę i ganek, przeznaczony na potrzeby straży zamkowej. Po wschodniej stronie bramy północnej wybudowano trzypiętrowy budynek mieszkalny dla załogi, połączony w parterze z dużą, czteroprzęsłową salą, przykrytą sklepieniem gwiaździstym, która pełniła rolę sali rycerskiej. Do wieży przylegało dwutraktowe skrzydło południowe, jako największy i najważniejszy budynek. Mieścił on na parterze salę reprezentacyjną, w której koncentrowało się życie zamku, a na piętrach pomieszczenia mieszkalne rodziny książęcej.

Siedziba czasowa dla Gryfitów

Na przestrzeni XV i XVI wieku, podejmowano liczne prace nad rozbudowÄ… zamku. Gryfici traktowali DarÅ‚owo tylko jako siedzibÄ™ czasowÄ…, dokÅ‚adali oni jednak staraÅ„, by zamek nabieraÅ‚ splendoru godnego książęcej rezydencji. Pierwszym wÅ‚adcÄ…, który unowoczeÅ›niÅ‚ system obronny i rozbudowaÅ‚ zamek, byÅ‚ książę Eryk I Pomorski. DziaÅ‚o siÄ™ to w latach 1449-59, gdy po utracie tronów Skandynawii stary i zgorzkniaÅ‚y, powróciÅ‚ na swoje dziedzictwo. W obrysie pierwotnych murów obronnych książę wybudowaÅ‚ skrzydÅ‚o zachodnie oraz opasaÅ‚ zamek drugim obwodem murów obronnych. Mury te stanowiÅ‚y być może przedpiersie wałów, na których Eryk ustawiÅ‚ armaty w czasie zatargu z mieszczanami darlowskimi. OkoÅ‚o roku 1480, rozebrano wybudowane przez Eryka skrzydÅ‚o zachodnie. Od zewnÄ…trz, na caÅ‚ej dÅ‚ugoÅ›ci zachodniego muru obwodowego, dostawiono nowe, podpiwniczone, trzykondygnacyjne skrzydÅ‚o tzw. wieprzaÅ„skie. ByÅ‚o to odtÄ…d reprezentacyjne skrzydÅ‚o mieszkalne, nazywane również domem księżnej Zofii - „BiaÅ‚ej Damy" darÅ‚owskiego zamku. MieÅ›ciÅ‚o ono na parterze pomieszczenia gospodarcze, a na I i II piÄ™trze apartamenty dworskie. Zamek byÅ‚ jednak wciąż za maÅ‚y dla rosnÄ…cych potrzeb dworu książęcego. Inicjatorem kolejnej rozbudowy, znacznie zmieniajÄ…cej sylwetÄ™ zamku, byÅ‚ książę Barnim XI. Za jego panowania skrzydÅ‚o wschodnie nadbudowano o dwie kondygnacje. Również wieża ulegÅ‚a podwyższeniu o dwie kondygnacje użytkowo-obronne. Prace budowlane zainicjowane przez Barnima XI byÅ‚y ostatniÄ…, gotyckÄ… fazÄ… rozbudowy zamku.

Wiek szesnasty

Średniowieczny zamek w ostatecznej formie w XVI wieku, składał się z trzech skrzydeł: wschodniego, południowego i zachodniego oraz z wieży bramnej, przez którą łączył się z gospodarczym podzamczem od strony południowej. Następny etap rozbudowy zamku podjął w około roku 1571 książę Jan Fryderyk Etap ten ograniczał się do wzniesienia po zewnętrznej stronie północnego muru obwodowego, w miejscu dawnej bramy północnej, czterokondygnacyjnego budynku bramnego z wystrojem renesansowym.

Dziękujemy pani Janinie Drapko za zaproszenie na zamek w Darłowie.

Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz