Dodano: 12.04.17 - 22:03 | Dział: Śladami naszych przodków

Ogród Oliwny


Getsemani, znaczy prasa olejowa

Na obecnym miejscu pradawnego ogrodu Getsemani, mieszczącym się dolinie Cedrom, ponad dwa tysiące lat temu, modlił się do Boga Ojca Jezus, szykujący się na śmierć krzyżową. Członkowie Towarzystwa Historycznego Ziemi Świętokrzyskiej, postanowili naszym czytelnikom przypomnieć historię tego terenu.

Miejsce modlitwy naszego Pana


Mimo upływu lat, współczesnym zwiedzającym to miejsce ludziom, nie będzie trudno znaleźć wzniesienia, gdzie według tego co podaje nam Ewangelia, miała miejsce agonia i pojmanie Jezusa. Z oliwnych gai, zasadzonych w ogrodzie Getsemani, pozostało tylko kilka parceli uprawianego gruntu. Ogród ten, miał niegdyś ponad 1200 metrów kwadratowych i rozciągał się aż do drogi prowadzącej na Jerycho. Z czasem posiadłość ta, leżała w miejscu bogato zdobionej bazyliki, zbudowanej na ruinach kościoła pochodzącego z I wieku, pobudowanym dokładnie w tym miejscu, gdzie modlił się Chrystus.

Tak jak to było dawniej

Za żelaznym ogrodzeniem z bizantyjskimi motywami zdobniczymi, rośnie do dnia dzisiejszego osiem prastarych drzew oliwnych, które tworzą duchową atmosferę wizyty w ogrodzie Getsemani. Jak głosi stara legenda drzewa te, są niemymi świadkami, modlitwy Jezusa. Można tego dowieść na podstawie niczym nie odpartej tezy, mędrca Pliny, który udowodnił, iż drzewo oliwne nigdy nie umiera, ale odżywa ono ze swojego korzenia lub dobrze zachowanego pnia. Znajdując się w tym miejscu, trudno nie wracać do czasów Ewangelii. Drzewa oliwne Getsemani, powinny być czczone przez pielgrzymów z powodu wspomnień jakie one wywołują, a mianowicie agonii Jezusa, a także jego żarliwej modlitwy do Ojca. W XVII wieku, franciszkanie dostali w posiadanie ogród Oliwny w Jerozolimie. To właśnie dzięki nim, wspomniany ogród, był pięknie utrzymany, tak więc odwiedzający go pielgrzymi, mogli napawać się jego historią, od której wywodzi się nasza wiara chrześcijańska. Dla większości pielgrzymów, ogród Oliwny stanowi pewnego rodzaju sakrum, ponieważ porastają go starożytne drzewa oliwne, które pamiętają osobę Jezusa.

Po zaprzestaniu wszelkich bitew

Po opuszczeniu tego terenu przez Krzyżowców i zaprzestaniu ostatnich walk prowadzonych tu krucjat, ogród Getsemani podzielił los wszystkich starożytnych chrześcijańskich własności i był on oddany jako pobożny zapis, muzułmanom, zobowiązanych do założenia w pobliżu tego miejsca uczelni teologicznej. W XVII wieku, dzięki łaskawości świeckich pośredników, franciszkanie dostali z powrotem w posiadanie wspomniany ogród Oliwny. Archiwa Kustodii Ziemi Świętej zawierają liczne dokumenty owej transakcji, zawierające decyzje sądu, które dotyczyły współczesnej własności Getsemani. To właśnie dzięki zakonnikom, ogród oliwny, zachował do dziś swój pierwotny charakter.

EWA MICHAŁOWSKA - WALKIEWICZ